Глобус

Вести од светот

Ердоган по победата со подбив кон опозицијата поради нејзините полиберални политики

ердоган

Качен на автобус во Истанбул, па од балкон на неговата палата во главниот град Анкара, Реџеп Таип Ердоган вчера по претседателските избори, прогласи победа, што сепак уште не е официјална. Порача дека не победил само тој, туку и цела Турција и дека „до гроб” ќе биде со неговите приврзаници, јави Би-би-си. …

Прочитајте повеќе »

Киев втора ноќ под воздушни напади, руски ракетни носачи во Црното Море на готовс

киев

Во воздушни напади утрово, Русија погоди воена цел во западниот украински регион Хмелницки, а спасувачите сè уште се борат да ги локализираат пожарите, јавува „Гардијан“. Повикувајќи се на изјава на регионалниот гувернер на Хмелницки на апликацијата за пораки Телеграм, Ројтерс објави дека во моментов се ставаат под контрола пожарите во …

Прочитајте повеќе »

Ердоган: напад со полна сила по изборната победа

ердоган

На чело на Турција и во следните пет години ќе биде Реџеп Таип Ердоган. Реизбраниот претседател уште истата вечер пред неговите приврзаници јасно најави што треба да се очекува во новиот мандат. Уште пред да бидат избројани сите гласови, претседателот Реџеп Таип Ердоган се прогласи за победник на изборите. Пред насобраната толпа …

Прочитајте повеќе »

Мирна состојба во општините на северот на Косово

Косовската полиција соопшти дека состојбата е мирна во општините на северот на Косово, населени со мнозинско српско население. Ветон Елшани од косовската полиција за Радио Слободна Европа изјави дека состојбата на север е стабилна и дека полицајците се уште престојуваат во близина на зградите на општините Звечан, Лепосавиќ и Зубин …

Прочитајте повеќе »

Ново поглавје во седуммесечната криза на северот на Косово?

Билансот на вчерашните (26.05) инциденти на северот на Косово е повеќе од десетина повредени граѓани, 5 повредени полицајци и 4 оштетени полициски возила. Освен тоа, удар доживеаја и некои важни односи. Во петокот (26.05), нешто пред пладне, во мнозинските српски општини на северот на Косово се огласија сирените за воздушна …

Прочитајте повеќе »

Вучиќ се повлекува од лидерското место во СНС

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на синоќешниот митинг наречен „Србија на надежта“ соопшти дека од денеска нема да биде претседател на неговата партија, Српската напредна странка (СНС). „Ова е последна вечер кога зборувам како претседател на СНС“, рече Вучиќ на митингот во Белград, додавајќи дека на чело на СНС ќе …

Прочитајте повеќе »

Тензии на северот на Косово, Србија ја подигна борбената готовност

Српскиот претседател Александар Вучиќ издаде наредба за подигнување на борбената готовност на војската на Србија, откако косовската полиција употреби солзавец и шок бомби за да ги растера граѓаните собрани пред општинската зграда во Звечан. До ова дојде откако новите градоначалници на Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток се обидоа да влезат …

Прочитајте повеќе »

Бесплатно, во полни автобуси, симпатизери на Вучиќ се мобилизираат за вечерашниот митинг во Белград

Вучиќ

Претседателот на Народното движење за слобода, Мирослав Паровиќ, извести дека „неколку илјади лица“ вработени во јавните претпријатија, државната администрација и локалните самоуправи „утрово исчезнале од своите работни места“ Српскиот претседател Александар Вучиќ и неговата Српска напредна странка (СНС) мобилизираа стотици поддржувачи за да присуствуваат на големиот собир кој ќе се одржи вечерва …

Прочитајте повеќе »