Глобус

Вести од светот

Што значат европските парламентарни избори?

евопски парламент

Европските парламентарни избори ќе се одржат од 6 до 9 јуни во 27-те земји членки на Европската Унија. Се проценува дека околу 370 милиони граѓани имаат право на глас низ целиот блок, но очекувањата се дека нема сите да се појават на гласањето. Според една неодамнешна анкета, околу 71 отсто …

Прочитајте повеќе »

Харков под руски гранати – настава на шест метри под земја

Харков под руски гранати – настава на шест метри под земја

Харков е под постојан оган од страна на Русите. Репортерка на ДВ го посети градот, вклучително и едно подземно училиште во кое децата за првпат по две години може да следат настава со физичко присуство. Репортерка на ДВ минатата недела беше во Харков, кога таму владееше 16-часовен аларм за напади од воздух. Ноќе не …

Прочитајте повеќе »

Трамп виновен по сите обвиненија за фалсификување документи и поткуп

Трамп виновен по сите обвиненија за фалсификување документи и поткуп

Доналд Трамп стана првиот претседател во историјата на Соединетите Држави кој е осуден за сторено кривично дело. Поротата во Њујорк синоќа го прогласи за виновен за фалсификување документи и поткуп на актерка во филмови за возрасни, што се случило пред изборите во 2016 година. По разгледувањето на исказите и доказите …

Прочитајте повеќе »

Не е точно дека во Резолуцијата за геноцид во Сребреница, Србите се прогласени за „геноциден народ“

Не е точно дека во Резолуцијата за геноцид во Сребреница, Србите се прогласени за „геноциден народ“

Резолуцијата го осудува негирањето на геноцидот и величењето на воените злосторници. Со Резолуцијата се предлага 11 јули да биде прогласен за Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од геноцидот во Сребреница. Во официјалниот текст на Резолуцијата за геноцид во Сребреница никаде не се споменува ниту српскиот, ниту било кој друг …

Прочитајте повеќе »

Амнести интернешнел: Повеќе од 1150 луѓе биле егзекутирани минатата година

Амнести интернешнел: Повеќе од 1150 луѓе биле егзекутирани минатата година

Во 2023 година, 1153 луѓе беа егзекутирани во светот, од кои речиси три четвртини во Иран, соопшти Амнести интернешнел, предупредувајќи дека бројот е веројатно поголем бидејќи не се знае колку егзекуции се извршени во Кина. Организацијата во својот годишен извештај предупреди дека бројот на егзекуции го достигнал речиси највисокиот број …

Прочитајте повеќе »

Западни трупи во Украина: Доаѓа ли пресврт?

Западни трупи во Украина: Доаѓа ли пресврт?

Колку посилно Русија ја бомбардира Украина, толку повеќе западните табуа се под притисок. Испраќањето војници сега се чини можно. Тема на разговор се нападите со западно оружје на руска територија. Од Украина пристигнуваат вести кои укажуваат на можен пресврт. Командантот на украинските вооружени сили Олександр Сирски, според неговите изјави, ги потпишал документите …

Прочитајте повеќе »

Словенија ќе ја признае палестинската држава

Словенија ќе ја признае палестинската држава

Словенечкиот премиер, Роберт Голоб најави дека неговата земја денеска(30 мај) ќе ја признае палестинската држава. Шпанија, Ирска и Норвешка го направија тоа во вторникот, на 28 мај и се приклучија на групата од 140 земји кои ја признаа палестинската држава. „Поради грозоморните настани и масакрот во Рафа, словенечката влада одлучи …

Прочитајте повеќе »

Судење на Трамп: Сега на ред е поротата

Судење на Трамп: Сега на ред е поротата

По шест турбулентни недели судење, завршните зборови во процесот против Трамп се дадени. Сега поротата треба да се усогласи околу пресудата. Во историскиот судски процес против Доналд Трамп, во кој е обвинет за плаќање поткуп на порно актерката Сторми Даниелс, пресуда може да биде донесена секој момент. Одбраната на поранешниот американски претседател …

Прочитајте повеќе »