Глобус

Петков: Корупцијата е најдобриот инструмент на Москва за влијание на Балканот

петков

Корупцијата е најдобриот инструмент на Москва за влијание на Балканот, вели бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за британскиот весник „Тајмс“, а чии најважни поенти ги пренесува Медиа Пул. За време на краткиот премиерски мандат, Петков вели дека успеале да ја ограничат корупцијата на локално ниво во Бугарија, но и откриле дека имале …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Кога конечно ќе полета авионот?

Штрајкот во Луфтханза речиси ги парализираше германските аеродроми. За овие патници во Франкфурт, тој предизвика часови чекање и неизвесност. Луѓето кои летово патуваат на одмор со авион од Германија мора да се вооружаат со трпение. Аеродромите и без тоа страдаат од недостиг на персонал, а ситуацијата оваа среда ја влоши …

Прочитајте повеќе »

Макрон: Русија води „империјална војна“ против Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека руската инвазија врз Украина е како „војна од почетокот на 20-тиот, дури и 19-тиот век“, нарекувајќи ја Русија „една од последните империјални колонијални сили“. Тој оцени дека Русија се однесува како империјална колонијална сила со тоа што решила да нападне соседна земја за да …

Прочитајте повеќе »

Пељешки мост од босанска перспектива: Прво ќе биде потешко, па подобро

хрватска мост

Хрватите го досонуваа својот сон, а граѓаните на Неум добија бесплатна туристичка атракција. Што им носи Пељешки мост на жителите на единственото босанско гратче на Јадранско Море? Стотици камери од Неум, Босна и Херцеговина, го снимаа спектакуларниот огномет и отворањето на Пељешки мост во соседна Хрватска. Како некаква врамена слика, далеку …

Прочитајте повеќе »

Во Бугарија ќе има предвремени избори откако БСП не успеа да формира парламентарно мнозинство

Бугарската социјалистичка партија (БСП) не успеа да формира парламентарно мнозинство и утре ќе му го врати мандатот за состав на нова влада на претседателот Румен Радев, јавува Бугарското национално радио. Претседателот на парламентарната група на БСП во актуелното собрание изјави дека одговорноста за ваквиот чин е на партиите ГЕРБ, ДПС, Има …

Прочитајте повеќе »

Мислења од Бугарија: „Македонскиот јазик ги има сите карактеристики на литературен јазик“

Јазикот е она со што се идентификуваат државите, посебно оние во развој. И никој не може да го негира правото на таква самоидентификација. Проф. Ана-Марија Тотоманова и Александар Ќосев зборуваат за јазичниот спор со РСМ. Александар Андреев разговара со Александар Ќосев, професор по културна историја на модерна Европа, член на …

Прочитајте повеќе »

Бугарските социјалисти во обид да состават влада на чело со Асен Василев

Бугарската социјалистичка партија нема да го врати третиот и последен мандат за формирање влада, одлучи Националниот совет на партијата. Извршното тело на бугарските социјалисти со 96 гласа „за“, 15 „против“ и два воздржани гласаше нивната партија да се обиде да го реализира мандатот, наместо да му го врати на бугарскиот …

Прочитајте повеќе »

ЕУ постигна компромис за намалување на потрошувачката на гас

Земјите-членки на Европската унија (ЕУ) одобрија итен план за намалување на потрошувачката на гас, со компромис за ограничување на намалувањата кај некои земји, додека се подготвуваат за натамошни руски намалувања во испораките на гас. Министрите за енергетика на ЕУ на 26 јули го одобрија предлогот сите членки доброволно да ја …

Прочитајте повеќе »