Глобус

Вести од светот

САД ќе даде оружја вредни милијарди на Израел

Авион

Истовремено, Стејт департментот соопшти дека најверојатно веќе има масовен глад во Газа САД планира да даде оружја вредни милијарди долари на Израел, велат два извори за Гардијан. Ќе се предадат повеќе од 1800 MK84 бомби кои тежат 900 килограми и 500 MK82 бомби кои тежат 200 килограми, пишува Вашингтон пост. MK84 бомбите …

Прочитајте повеќе »

Бугарија оди на шести избори за три години

Бугарија оди на шести избори за три години

Бугарија се подготвува за уште едни општи избори, шести од април 2021 година, откако популистичката партија Има таков народ (ИТН) на 28 март одби да формира влада. Ова е третата партија што го одби мандатот за формирање влада. Претходно, централно-десничарската партија ГЕРБ и нејзиниот поранешен коалициски партнер, прозападната партија Да …

Прочитајте повеќе »

Путин: Русија нема да го нападне НАТО, но ќе ги соборува авионите Ф-16

Путин: Русија нема да го нападне НАТО, но ќе ги соборува авионите Ф-16

Русија не планира да цели на која било земја од НАТО и нема да ја нападне Полска, балтичките земји или Чешка, но руските сили ќе соборат авиони Ф-16 доколку Западот ги достави до Киев, изјави претседателот Владимир Путин доцна во средата (27 март). Обраќајќи им се на пилотите на руските …

Прочитајте повеќе »

Хрватска: Претседател на конфронтациски курс

Хрватска: Претседател на конфронтациски курс

Зоран Милановиќ повеќе би сакал да биде премиер отколку претседател на Хрватска. Уставниот суд веќе го отфрли ова. Но, Милановиќ се држи до својот план – и сега се „расфрла“ со остра реторика. Пресметките на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ вродија со плод. Освен за него, во Хрватска во моментов речиси и да не се …

Прочитајте повеќе »

Урнатиот мост во Балтимор – ден потоа

Урнатиот мост во Балтимор - ден потоа

По уривањето на мостот, надлежните власти сметаат дека шесте исчезнати лица по кои се трагаше, се починати. Американската крајбрежна стража вчеравечер објави дека запира активната потрага по преживеани. Се смета дека со оглед на температурата на водата по толку часови од несреќата веќе нема преживеани. Претставник на крајбрежната стража изјави …

Прочитајте повеќе »

Во Балтимор се урна мост откако во него удрил брод

Во Балтимор се урна мост откако во него удрил брод

Во градот Балтимор, во американската сојузна држава Мериленд, се урна мост долг два километри, откако во него удрил брод. Според наводи на сообраќајните власти во американската сојузна држава Мериленд, мостот Френсис Скот Ки во американскиот град Балтимор се урнал по судар со товарен брод. Првите повици за итна помош во …

Прочитајте повеќе »

Болсонаро се криел во унгарската амбасада во Бразилија откако му бил одземен пасошот

Болсонаро се криел во унгарската амбасада во Бразилија откако му бил одземен пасошот

Поранешниот бразилски екстремно десничарски претседател Жаир Болсонаро минатиот месец поминал две ноќи во унгарската амбасада во Бразилија, само неколку дена откако федералната полиција му го одзеде пасошот и уапси двајца негови поранешни соработници под сомнение дека подготвувале државен удар. Ова вчера го изјави неговиот портпарол, откако Њујорк Тајмс прв објави …

Прочитајте повеќе »

По нападот во Москва: Која е ИСИС-К?

По нападот во Москва: Која е ИСИС-К?

Што е познато за терористичката група која стои зад нападот во московската концертна сала? Џихадистите кои дејствуваат од Авганистан ги засилуваат своите активности во Русија. Кратко по нападот во московската концертна сала „Крокус Сити Хол“ во ноќта на 22 март, одговорноста за него ја презеде огранок на т.н. „Исламска држава провинција Хорасан” (ИСИС-К …

Прочитајте повеќе »