Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Благодарност до граѓаните за поддршката, време е за обединување околу европскиот пат

СДСМ: Благодарност до граѓаните за поддршката, време е за обединување околу европскиот пат

Соопштение за јавност на СДСМ СДСМ искрено им благодари на сите граѓани, членови, активниски, спимпатизери, на сите поддржувачи на прогресивните политики што носат напредок и европска иднина. Масовноста на големата национална трибина на СДСМ „Силно и одлучно кон иднината“ во Скопје и позитивната енергија говори за големата поддршка, солидарност, за …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Тие што ги заборавиле обврските кон граѓаните ќе се разделат од позициите

Ковачевски: Тие што ги заборавиле обврските кон граѓаните ќе се разделат од позициите

„Јас од моите обврски не бегам, ниту смеам, ниту можам, ниту сакам и тоа ќе го барам од сите вас“, им порача вечерва премиерот и претседалтел на СДСМ, Димитар Ковачевски на присутните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“, што се одржа во Скопје. „Тие што нашите обврски кон граѓаните …

Прочитајте повеќе »

Голема национална трибина на СДСМ во Скопје, силно и одлучно кон иднината

Голема национална трибина на СДСМ во Скопје, силно и одлучно кон иднината

Соопштение за јавност на СДСМ Со голема национална трибина во Скопје, СДСМ денеска го заокружува караванот трибини „Силно и одлучно кон иднината“. Ги покануваме сите граѓани, членови, симпатизери, активисти поддржувачи на СДСМ и прогресивните политики што носат напредок и европска иднина да присуствуваат на трибината, која започнува во 18:00 часот …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Само Апасиев и неговиот заложник Мицкоски се против членството во ЕУ

СДСМ: Само Апасиев и неговиот заложник Мицкоски се против членството во ЕУ

Соопштение за јавност на СДСМ По 17 години од добивањето на кандидатскиот статус и 21 година од потпишувањето на Договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ, ги започнавме преговорите за членство со ЕУ. Европскиот пат е трасиран, повеќе нема надворешни пречки и блокади. Потврда се пораките на највисоките претставници на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Во сабота во Скопје голема национална трибина „Силно и одлучно кон иднината“

СДСМ: Во сабота во Скопје голема национална трибина „Силно и одлучно кон иднината“

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, СДСМ го заокружува караванот трибини „Силно и одлучно кон иднината“ со голема национална трибина во Скопје. В сабота, во спортскиот центар „Борис Трајковски“ со почеток во 18.00 часот. Ги покануваме сите граѓани, членови, симпатизери, активисти поддржувачи на СДСМ и прогресивните политики …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е неспособна да управува со Скопје, ниту со општините во кои има градоначалници

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Заедничко за владеењето на ВМРО-ДПМНЕ во повеќето општини во државата во изминатите 12 месеци е хаос, нефункционалност, партизација, расипничко трошење на парите на граѓаните, покачување на цените на општинските услови. Хаосот, блокадите и кавгите во Град Скопје се само пример за неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ, не …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Во секоја општина каде што владее ВМРО-ДПМНЕ се случува хаос и нефункционалност

Сдсм знаме

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ Почитувани граѓани, Хаосот што ВМРО-ДПМНЕ го прави во Скопје е само пример како оваа партија раководи со општините каде ја има локалната власт. Речиси и да нема општина предводена од ВМРО-ДПМНЕ каде нема хаос и нефункционалност, каде нема партизација, расипничко трошење на …

Прочитајте повеќе »

(Галерија) Трибина на Форумот на жени на СДСМ Битола: „Насилството врз жените е пораз за целото општество“

(Галерија) Трибина на Форумот на жени на СДСМ Битола: „Насилството врз жените е пораз за целото општество“

Под мотото „Насилството врз жените е пораз за целото општество“, Форумот на жени на СДСМ – Битола одржа трибина на која говорници беа Наташа Димеска, шеф на кабинетот на министерката за труд и социјална политика, Лилјана Обедниковска-психолог, Јулијана Петровска-правник, Даниела Наумова-социјален работник, Елизабета Талевска-семеен системски советник, како и Софија Ристеска …

Прочитајте повеќе »