Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Мицкоски призна дека оставката на членот на комисијата е негово дело, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да ги поткопува државните интереси

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Мицкоски вчера доживеа нов дебакл, бидејќи случајно или не призна дека оставката на членот на Комисијата за историски и за образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, Ванчо Ѓорѓиев е негово дело и по негова инструкција. Фактот дека Мицкоски ги повикува и останатите членови на Комисијата …

Прочитајте повеќе »

Заев од Битола: Со чист образ барам од вас да дадeте шанса за земјата да продолжи да се движи кон иднината

Вечерва во Битола пред насобраните граѓани СДСМ одржа граѓанска трибина на која говореа граѓанската активистка и театарски режисер Софија Ристевска, кандидатот за градоначалник Христо Кондовски и претседателот на СДСМ Зоран Заев. Ристевска во своето обраќање кон граѓаните рече: „Запомнете едно, ние граѓаните сме најважни, нам ни треба хуман град со …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Да се обединиме, државата оди напред само ако и Скопје влече напред

СДСМ лого

Соопштение за јавност на СДСМ Разобличени се сите дезинформации во јавноста за наводни нови парламентарни мнозинства. Сите партии од коалицијата јасно потврдија дека имаме парламентарно мнозинство и владина коалиција која е стабилна, обединета, коалиција која го води нашето општество напред, силна и сплотена. Продолжуваме да работиме посветено, заедно за доброто …

Прочитајте повеќе »

Николовски: Македонската демократија имаше мирен, достоинствен изборен ден, им честитаме на граѓаните и институциите

Прес-конференција на Генералниот секретар на СДСМ и шеф на ЦИШ , Љупчо Николовски Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Денеска, македонската демократија имаше мирен, достоинствен, европски изборен ден. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија им благодари и честита на сите граѓани кои денеска учествуваа во изборите и дадоа свој придонес да имаме успешен демократски …

Прочитајте повеќе »

Цековска: Поразителен е 4-годишниот молк на Борче Јовчески

Прес конференција на Јулијана Цековска, кандидатка за советничка од листата на СДСМ и Коалицијата Покрај градоначалникот, вториот од двата органи на Општината, е Советот. Основната задача на членовите на општинскиот Совет, е да ги застапуваат интересите на граѓаните, да предлагаат решенија за нивните проблеми и да носат одлуки со кои …

Прочитајте повеќе »

Моника Илиеска-Грашеска: СДСМ и Коалицијата се најдоброто за општина Прилеп

Прес конференција на носителката на советничката листа на СДСМ и Коалицијата, Моника Грашеска-Илиеска На неколку денови пред денот на гласањето, учесниците во изборниот процес повлекуваат линија и ги сведуваат сметките од изборната кампања. Како носителка на кандидатската листа, со гордост можам да истакнам дека СДСМ и Коалицијата ја имаат најдобрата …

Прочитајте повеќе »

Миле Талевски: Со самонаметнатата улога на “жртва“, Борче Јовчески избра да води кукавичка кампања

Прес конференцијата на Миле Талевски, претседател на ОО на СДСМ Прилеп Почитувани граѓани, 30 години наназад, македонската плуралистичка сцена не памти дека било кој кандидат, од било која партија, за било какви избори водел ваква кукавичка кампања, како што тоа го прави кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Градиме Дневен центар за деца со аутизам

Прес конференција на кандидатката за советник од СДСМ и Коалицијата, Анита Ристеска Остануваме цврсто посветени на изградбата на системот на еднакво општество за сите, во кое различностите ќе не’ обединуваат и нема да не’ делат. Со формирањето на Дневниот центар за лица со церебрална парализа, на најдобар можен начин покажавме …

Прочитајте повеќе »