Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Лазаревска: СДСМ основа Медицински факултет во Битола, усвоени се законските измени

Лазаревска: СДСМ основа Медицински факултет во Битола, усвоени се законските измени

Прес- конференција на Жаклина Лазаревска, пратеничка на СДСМ Почитувани, Со усвоениот Закон предложен од пратениците на СДСМ основаме Медицински факултет во Битола. Медицинскиот факултет ќе биде во состав на Универзитетот ,,Св. Климент Охридски” – Битола а ќе  ги има отсеците за општа медицина, стоматологија, фармација и Висока медицинска школа. Наставните …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски е ист како Груевски, злоупотребени децата во Гевгелија

мицкоски

Соопштение за јавност на СДСМ Христијан Мицкоски е ист како неговиот претходник и ментор Никола Груевски. За врме на посетата на Мицкоски на Гевгелија беа злоупотребени млади лица и ученици, исто како што правеше Груевски, кога се редеа деца за да го поздравуваат. На ист начин вчера, под палка на …

Прочитајте повеќе »

Филипче пред сопартијците: Тука сме да пристапиме на секој, да прашаме што му треба (ВИДЕО)

Венко Филипче

Неврохирургот Венко Филипче при својата вчерашна посета на Струмица разговараше со членството на СДСМ. При своето обраќање кон нив, тој ги охрабри сопартијците да останат достапни на луѓето и да ги слушнат што имаат да кажат, со цел да му се помогне на секој еден граѓанин. „Знаете дека јас се …

Прочитајте повеќе »

Талевски: ДПМНЕ и Тошковски ја загрозуваат безбедноста на граѓаните

Талевски: ДПМНЕ и Тошковски ја загрозуваат безбедноста на граѓаните

Прес-конференција на Миле Талевски, пратеник на СДСМ Почитувани граѓани, Два месеца откако ВМРО-ДПМНЕ го презеде раководењето со Министерството за внатрешни работи, безбедносната состојба во Прилеп никогаш не била полоша. Она што особено ги загрижува граѓаните на Прилеп, е зачестениот тренд на опожарување на возила. Во последните неколку недели, запалените автомобили …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Платформата е збир на нови лажни ветувања на ДПМНЕ

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Платформата на ДПМНЕ се само нови лажни ветувања, по примерот на Скопје. ДПМНЕ ги изневери граѓаните на Скопје, ништо од ветеното не реализираше, а сега излегува со нови лажни ветувања. Наместо модерен град, Скопје денеска е запустен град, полн со нечистотија, со хаос во јавниот …

Прочитајте повеќе »

Филипче се сретна со млади лекари и специјализанти во Струмица

Филипче се сретна со млади лекари и специјализанти во Струмица

Носителот на листата за пратеници на СДСМ и коалицијата во Изборна единица 4, Венко Филипче денеска се сретна со млади лекари во Струмица. Филипче ги слушна ставовите на младите лекари кои имаат зрел пристап кон сложеноста на здравствениот систем. На средбата неврохирургот Филипче истакна дека како пратеник ќе се залага …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: СДСМ ќе ја внесе Северна Македонија во ЕУ и ќе ги зачува вредностите на ЕУ дома

Ковачевски: СДСМ ќе ја внесе Северна Македонија во ЕУ и ќе ги зачува вредностите на ЕУ дома

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, денеска заедно со заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска и организациониот секретар на СДСМ, Митко  Трајчулески, во Собранието на Република Северна Македонија, остварија средба со делегацијата на Aд-хок Комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа за набљудување на претседателските и парламентарните …

Прочитајте повеќе »

Средба Ковачевски-Величковски: СДСМ и Движењето Нова Република потпишаа меморандум за соработка

Средба Ковачевски-Величковски: СДСМ и Движењето Нова Република потпишаа меморандум за соработка

Денеска во просториите на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски потпиша меморандум за соработка со претседателот на Движењето за Нова Република, Ивон Величковски, со кој се проширува соработката со сите општествени и политички чинители, а во насока на продолжувањето на активностите кои означуваат обезбедување европска иднина за …

Прочитајте повеќе »