Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Марија Георгиевска: Пари за поголеми плати и пензии, нови редизајнирани мерки со ребалансот на Буџетот

Прес-конференција на Марија Георгиевска, пратеничка на СДСМ Во Комисијата за финансирање и буџет во Собранието започнува расправата по предлог ребалансот на Буџетот за 2022 година. Станува збор за важен документ кој има за цел да обезбеди продолжување на досегашните мерки и политики за справување со последиците од светската економска криза. …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Не е точно дека имаме највисока стапка на инфлација, ВМРО-ДПМНЕ намерно пласира невистини

Соопштение за јавност на СДСМ Не е точно дека имаме највисока стапка на инфлација, очајната ВМРО-ДПМНЕ, соочена со криминални скандали за Белиот дворец намерно пласира невистини. Последен е примерот на Маја Кадиевска Војновиќ од ВМРО-ДПМНЕ која паушално, со нецелосни подароци, крајно неодоговрно и несериозно изнесе невистина дека сме на врвот …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Честитки до граѓаните и македонскиот народ за враќањето на МПЦ-ОА во канонско единство, сите сме горди на овие успеси

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Вчерашниот ден беше важен, историски ден за македонскиот православен народ. Охридската Архиепископија сослужуваше заедно со Вселенската патријаршија и со тоа се исправи една голема историска неправда,а со литургијата која се служеше на македонски јазик е уште една потврда за нашата македонска посебност и македонскиот идентитет. …

Прочитајте повеќе »

Пачешкоски: Актуелен висок партиски фунционер на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп обвинет за тежок криминал

Пачешкоски ВМРО-ДПМНЕ Прилеп криминал

Зоран Пачешкоски – Претседател на ОО на СДСМ Прилеп Почитувани, Со секој нов ден, криминогената матрица на ВМРО-ДПМНЕ се’ повеќе излегува на површина. Изречените затворски казни за поранешниот премиер и претседател на партијата, Никола Груевски, за бројни министри, пратеници, градоначалници и други функционери од ВМРО-ДПМНЕ, само го потврдуваат она коешто …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Има правда, време е парите што ВМРО-ДПМНЕ ги крадела да се вратат кај граѓаните

Соопштение за јавност на СДСМ Пресудата за предметот „Талир 2“ е победа на правдата врз најголемите корупциски скандали на ВМРО-ДПМНЕ. Во овој предмет осуден е криминалецот во бегство, поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, а судот донесе одлука да се заплени „Белиот дворец“ и уште триесеттина имоти на ВМРО-ДПМНЕ. По …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Градоначалникот Јовчески ги излажа прилепчани – поскапуваат паркингот, комуналните такси и услугите во Домот за стари лица

СДСМ Прилеп

Прес конференција на Моника Грашеска Илиеска, советник во Советот на општина Прилеп од редовите на СДСМ и Коалицијата Почитувани, Изборните лаги на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот Борче Јовчески, една по една, почнаа да излегуваат на виделина. Владејачкото мнозинство во општинскиот Совет реши на денешната седница да донесе неколку одлуки, чие усвојување …

Прочитајте повеќе »

Митрески: Блокадите на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието не успеваат, ребалансот на Буџетот ќе биде усвоен

„Блокадата на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не успева, бидејќи гледаме дека кај нив нервозата расте, затоа што не успеваат блокадите онака како што ги имале зацртано“, порача координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески. „Тие успеваат да одолговлекуваат седници, да не закажуваат седници на комисии што е на штета на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Во недостиг на свои проекти, градоначалникот Јовчески се кити со туѓи перја

сдсм

Реакција на Општинската организација на СДСМ – Прилеп, на вчерашното доделување на наградата „Најзелена општина 2021“ Почитувани граѓани, Китењето со туѓи перја, односно сликањето со проекти реализирани од страна на доскорешните градоначалници од редовите на СДСМ, е главна карактеристика на седуммесечното владеење на неспособните кадри на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ. …

Прочитајте повеќе »