Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ Прилеп: Градоначалникот Јовчески бега од граѓаните и медиумите, својата неспособност ја прикрива со нови лаги

СДСМ

Реакција на Општинската организација на СДСМ на пресот на Општина Прилеп Почитувани граѓани, Ако се надевавте дека конечно, после цели 10 месеци откако е избран да ја води општина Прилеп, ќе го видите Борче Јовчески на некое друго место освен на положување цвеќиња по споменици, се излажавте! Очајот, безидејноста на …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски како директор на ЕЛЕМ купувал струја три пати поскапа, за 250 евра иако цената била 70 евра

Мицкоски

Реакција на СДСМ на изнесени ставови на Христијан Мицкоски Мицкоски нема познавања од енергектиката, зборува невистини по логиката којашто очигледно тој ја применувал. Како директор на ЕЛЕМ Мицкоски е тој кој во негов мандат во АД ЕСМ купуваше електрична енергија по три пати поголема цена, за 250e/MWh, во време кога …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Десет месеци срамно владеење на градоначалникот Борче Јовчески

СДСМ Прилеп

Зоран Пачешкоски– Претседател на ОО на СДСМ Прилеп Почитувани, Десетмесечното практикување на градоначалничката функција од страна на Борче Јовчески, е најдобра потврда на максимата дека големите очекувања носат големи разочарувања. Големите очекувања на граѓаните на општина Прилеп се засноваа на уште поголемите ветувања на Јовчески и ВМРО-ДПМНЕ. Нецела година после …

Прочитајте повеќе »

Драгана Коцевска е новата претседателка на младите кумановски социјалдемократи

На синоќешната Конференција на ЛК на СДММ на Куманово, Драгана Коцевска ја доби довербата да ги предводи младите кумановски социјалдемократи во следните две години. Покрај претседател, на Конференцијата беа избрани и членовите на Извршниот и Надзорниот одбор на ЛК на СДММ Куманово. На изборот на новото раководство на Локалниот клуба …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски и Апасиев доживеаја пораз на изборите и добија жежок шамар од граѓаните

СДСМ

Прес-конференција на Мартин Костовски, пратеник на СДСМ Почитувани, На вонредените локални избори анти европската коалиција на Мицкоски и Апасиев доживеа пораз, им се случи дебакл. Двојна победа на СДСМ и коалицијата во две општини каде што имаше избор за градоначалник и драстичен пад на гласовите на ВМРО-ДПМНЕ е резултатот на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Со своето неработење градоначалникот Јовчески го стимулира урбанистичкиот хаос во центарот на градот

Урбан хаос Јовчески Прилеп

Зоран Пачешкоски– Претседател на ОО на СДСМ Прилеп Почитувани, Не само што покажа неспособност да реализира барем еден од ветените проекти, туку градоначалникот Борче Јовчески манифестира и отсуство на било каква желба да го одржува редот во урбаното живеење. Со амин на градоначалникот Јовчески, во централното градско подрачје се случува …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ двојно загубија на изборите, имаат и драстичен пад на гласовите во Тетово

Соопштение за јавност на СДСМ Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ загубија двојно на вонредните локални избори. Во две општини имаше локални избори за градоначалник и во двете општини ВМРО-ДПМНЕ доживеа дебакл. Кандидатот на СДСМ и европската коалиција убедливо победи во Маврово Ростуше над кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, со разлика од 1.300 гласа. Во …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Советничката Стерјовска-Локвенец и братот на Ане Лашкоска вдомени во Водовод и канализација

ирена стерјовска локвенец и ана лашкоска

Стефани Радовановиќ – Портпарол на ОО на СДСМ Прилеп Почитувани, Трендот на вдомување на партиски функционери на ВМРО-ДПМНЕ и нивни блиски роднини во општинската администрација и во јавните претпријатија, тече без застој. Во ЈКП „Водовод и канализација“ во моментов се актуелни огласи за 5 нови работни места. Едното од нив, …

Прочитајте повеќе »