Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Пендаровски: Ветинг за судиите, обвинителите и политичарите, затвор за сите кои не можат да докажат од каде им се парите

Пендаровски: Ветинг за судиите, обвинителите и политичарите, затвор за сите кои не можат да докажат од каде им се парите

Поенти од обраќањето на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски на синоќешната изборна конвенција Ќе продолжам да работам за плата а не за проценти и да ги третирам сите еднакво, да ги почитувам младите луѓе. Ќе продолжам да им помагам на понижените, ќе продолжам да ги критикувам криминалот и високата корупција на …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Нема откажување, Европска Македонија ќе биде реалност!

Ковачевски: Нема откажување, Европска Македонија ќе биде реалност!

„Одиме на победа! Со Стево, со вас и со мене, во 2028 година Македонија ќе ги заврши преговорите со ЕУ и сите вие овде ќе бидете горди што се биле дел од патот на Македонија кон поправедна, побогата, подемократска европска држава“, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на денешната Конвенција …

Прочитајте повеќе »

Филипче во Валандово: Овде СДСМ покажа на локално ниво што значи вистинска грижа за луѓето

Филипче во Валандово: Овде СДСМ покажа на локално ниво што значи вистинска грижа за луѓето

Вчера Венко Филипче, како носител на листа во Изборна единица 4, беше во посета на Општинскиот изборен штаб во Валандово, каде се сретна со членството и симпатизерите од Валандово и Дојран. Во присуство на градоначалникот на Валандово Перо Костадинов, како и пратеничките од Дојран и Гевгелија, Филипче ги истакна успесите …

Прочитајте повеќе »

Филипче од Валандово: ВМРО-ДПМНЕ блокираше сè што е во интерес на граѓаните за свој политички интерес

Филипче од Валандово: ВМРО-ДПМНЕ блокираше сè што е во интерес на граѓаните за свој политички интерес

При вчерашната посета на Општинскиот штаб во Валандово, носителот на листа во „четворката“ Венко Филипче, рече дека СДСМ понуди одлични кандидати наспроти ВМРО-ДПМНЕ „ВМРО-ДПМНЕ која понуди слаба листа, инкриминирани носители кои немаат поддршка во овој регион, но и пошироко.“ – истакна тој пред членството. Говорејќи за опозицијата и правејќи паралела …

Прочитајте повеќе »

Филипче во Валандово: Расположението се менува, СДСМ добива зголемена поддршка на терен

Филипче во Валандово: Расположението се менува, СДСМ добива зголемена поддршка на терен

Вчеравечер како носител на Изборната единица 4, Венко Филипче го посети Општинскиот изборен штаб во Валандово. Оттаму порача дека по објава на носителите за претстојните парламентарни избори, СДСМ добива зголемена и силна поддршка на терен „По една недела на терен и средби со граѓани, морам да истакнам дека се чувствува …

Прочитајте повеќе »

Програма за европска иднина: Бесплатен оброк и бесплатна екскурзија за учениците

Програма за европска иднина: Бесплатен оброк и бесплатна екскурзија за учениците

Соопштение за јавност на СДСМ Победничката „Програма за европска иднина“ на СДСМ за претстојните избори предвидува серија мерки за младите, за учениците, за унапредување на ученичкиот стандард. Бесплатен оброк се воведува за учениците во основните и средните училишта, по примерот на студентскиот оброк, кој го користат околу 29.000 студенти. Бесплатен …

Прочитајте повеќе »

Филипче: Николоски, кој во животот никогаш ништо не работел, не може да ја разбере поддршката која природно доаѓа од луѓето

Филипче: Александар Николоски

Писмена реакција на носителот на ИЕ 4 од редовите на СДСМ и Коалицијата, Венко Филипче, на интервјуто на Александар Николоски од ДПМНЕ: „За очекување е дека Александар Николоски не може да разбере што значи кога луѓето се задоволни од твојата работа, тој впрочем никогаш ништо не работел. Откако на свои …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Со ДПМНЕ се влошува безбедносната состојба во земјата

СДСМ: Со ДПМНЕ се влошува безбедносната состојба во земјата

Соопштение за јавност на СДСМ Се влошува безбедносната состојба во Македонија. Само 2 месеци откако ДПМНЕ и Тошковки ја преземаа одговорноста на улиците владее хаос. Во само два месеца, се случи свирепо убиство на младо момче, убиства и пресметки на криминални групи, опожарени возила, а денеска и пукање. ДПМНЕ не …

Прочитајте повеќе »