Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Апелираме за ефикасна истрага и завршница на процесите против сите поранешни и актуелни политичари

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Поранешни високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ пред суд признаа дека постапувале противзаконски, правеле изборни нерегуларности и незаконски финансирале кампањи. Со ова нивно признание се потврдува дека сите изборни процеси организирани од ВМРО-ДПМНЕ се нерегуларни. По ваквите сведоштва, Христијан Мицкоски како некогашна десна рака на Груевски да …

Прочитајте повеќе »

Лазаревска: ВМРО-ДПМНЕ да не го блокира Законот за платите во образование туку да дадат оставки за Титаник

Изјава за медиуми на Жаклина Лазаревска, пратеничка на СДСМ Почитувани, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да работи на штета на граѓаните, не се грижи за нивните интереси и благосостојба и единствено што сака е со политички манипулации да заработи ситни партиски поени. Цела година пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го блокираа донесувањето на предлог Законот …

Прочитајте повеќе »

Калеска Ванчева: По признанијата во Титаник, пратениците Николовски, Јанушев, Мисајловски и Милошоски да поднесат оставки

Изјава на Снежана Калеска Ванчева, претседателка на Форум на жени на СДСМ и пратеничка Почитувани, Законодавниот дом е храм на демократијата и израз на слободната волја на граѓаните. Затоа, по признанието на високи партиски функционери во судскиот случај „Титаник“ треба да следуваат оставки на сите актуелни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Колку чинеше пропаднатата забава на ВМРО-ДПМНЕ во Филхармонија?

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски постојано се жалат дека нема пари, се жалат и нивните градоначалници дека општините немале пари. Колку пари чинеше вчерашната пропадната партиска забава на ВМОР-ДПМНЕ? Со кои пари беше финансирана? Додека градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ постојано бараат средства, нивната партија се луксузира со …

Прочитајте повеќе »

Александар Ѓорѓиоски: Има ли Прилеп градоначалник?

Прес конференција на Александар Ѓорѓиоски, претседател на ЛК СДММ Прилеп Почитувани, Четири месеци после одржаните локални избори, најчестото прашање кои го поставуваат нашите сограѓани е: Има ли Прилеп градоначалник? Бројните ветувања на Борче Јовчески дадени за време на изборната кампања, се покажаа како чиста манипулација со волјата и потребите на …

Прочитајте повеќе »

Каевски: Сите инволвирани во Титаник да се повлечат од политиката, Мицкоски да поднесе оставка

Изјава за медиуми на Дарко Каевски, пратеник на СДСМ Почитувани, После признанието на вина во „Титаник“ Христијан Мицкоски и раководствотo на ВМРО ДПМНЕ мора да си поднесат оставка. Покрај Мицкоски, сите инволвирани во Титаник и други предмети треба да се повлечат од политиката, како Милошоски, Јанушев и многу други. Врхушката …

Прочитајте повеќе »

Признанието за Титаник е признание дека ВМРО-ДПМНЕ е злосторничко здружение

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Признавањето вина на поранешните високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, за случајот „Титаник“ е потврда за сите изборни измами и за целиот криминал на режимот. Злосторничко здружување, изборни измами, поткуп при гласање, уништување на избирачки материјал или со еден збор, криминализација на изборниот процес од страна на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема граници, блокира закон за повисоки плати на наставиците а предлага амандмани

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Лицемерен е амандманот на ВМРО-ДПМНЕ за усогласување на платите во јавниот сектор, кога целата јавност гледа дека истата таа партија 10 месеци ги блокира законските измени со кои 4.700 наставници во основното и средно образование ќе добијат трајно вработување и поголеми плати. Како што Владата …

Прочитајте повеќе »