Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Мицкоски со стари кадри и докажани протагонисти, нема капацитет за промени во ВМРО-ДПМНЕ

Соопштение за јавност на СДСМ Наводните освежувања кои ги најавува Христијан Мицкоски се во суштина стари кадри и веќе докажани протагонисти на ВМРО-ДПМНЕ, некои од нив уште од времето на Никола Груевски. ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски немаат капацитет за промени ниту во партијата ниту во промена на политиките. На пример, Гордана …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски е самобендисан лицемер, за барањата и условите за избори, не може да се договори ниту во својата коалиција

Мицкоски

Соопштение за јавност на СДСМ Лицемерно е барањето на ВМРО-ДПМНЕ за помалку пратеници во составот на Собранието, тоа е истата партија која со години трошеше пари и организираше избори за дополнителни три пратеници во дијаспората. На тој начин, со изборни неправилности, со едвај стотина гласови ВМРО-ДПМНЕ добиваше три пратеници. За …

Прочитајте повеќе »

Миле Талевски: 100 дена градоначалнички мандат на Борче Јовчески, исполнети со непотизам и неработење

Прес конференција на Миле Талевски, пратеник и претседател на ОО на СДСМ Прилеп Она по што прилепчани ќе ги паметат првите 100 дена од владеењето на градоначалниот Борче Јовчески, е непотизмот, лажните ветувања и целосното нефункционирање на локалната самоуправа. Наспроти ветувањето за ангажирање на професионалци во администрацијата, првото кадровско решение …

Прочитајте повеќе »

СДММ: Подарок за Данела, после 82 дена отчетот е ова, тоалет и шахта, ништо повеќе

Изјава за медиуми, Петар Петковски од СДММ Почитувани, На 82-от ден од мандатот на градоначлничката Данела Арсовска од ВМРО-ДПМНЕ ова е нејзиниот отчет: Тоалет. Ова е единствениот нејзин проект. А да се извинувам, и една нивелација на шахта. Толку. После 82 дена едно е јасно: Данела Арсовска е најнеуспешниот градоначалник …

Прочитајте повеќе »

Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ немаат реализирано ниеден свој проект, го кочат развојот на општините

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се најголемо разочарување, во првите месеци од мандатот не сработеа ништо во интерес на граѓаните и општините. Нема ниту еден свој проект реализиран од нивната програма, не ги исполнија ветувањата пред граѓаните. Напротив, граѓаните сведочеа за прекинување на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ избра заменици министри од своите редови

На синоќешната седница, членовите на Централниот одбор на СДСМ дискутираа за повеќе актуелни теми: здравствената криза предизвикана од пандемијата, мерките за заштита на здравјето на граѓаните и здравствениот систем, подготовките за почеток на училишната година, за мерките кои ги презема државата како одговор на глобалната енергетска криза и прашањата за …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Потпишаните договори со Бугарија носат придобивки за граѓаните на двете земји

Сдсм знаме

Прес-конференција на Дарко Каевски, пратеник на СДСМ Почитувани, Новите влади на Република Северна Македонија и Република Бугарија, отвораат ново поглавје во односи меѓу двете соседни земји. Вчера се одржа успешна меѓувладина седница на која беа формирани петте работни групи и се потпишаа важни меѓудржавни договори и меморандуми за проекти кои …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Транспаренси Интернешнл го потврдува напредокот во борбата против корупцијата

Сдсм знаме

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Остварен е сериозен напредок во борбата против криминалот и корупцијата. Потврда за тоа е и Индексот на корупција на Транспаренси Интернешнл каде Република Северна Македонија има напредок од 24 места. Се наоѓаме на 87 место, во 2020 година бевме рангирани на 111. …

Прочитајте повеќе »