Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Изборот на 24 април е надеж и европска иднина со Пендаровски или безнадежност и враќање назад со Силјановска

СДСМ: Изборот на 24 април е надеж и европска иднина со Пендаровски или безнадежност и враќање назад со Силјановска

Прес-конференција на Санела Шкријељ, пратеничка на СДСМ Почитувани, Изборот на 24 април сега е кристално јасен. Избирате помеѓу надеж за подобра, европска иднина со Пендаровски или безнадежност и враќање назад со Силјановска и ДПМНЕ. Пендаровски е прогресивен поличар со јасна визија за европска иднина на државата и силен поддржувач на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Како што зборуваа за Арсовска, така ДПМНЕ сега зборува за Силјановска

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Ветувањата коишто ги дава ДПМНЕ пред граѓаните, не се разликуваат од она што го кажуваа пред локалните избори, а што се претвори во бесконечна листа нереализирани проекти и изневерени очекувања. Како што зборуваа за Арсовска, така ДПМНЕ сега зборува за Силјановска. Велеа дека имаат решение …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Силјановска треба да се извини за навредите кон Пендаровски и Ковачевски

СДСМ: Силјановска треба да се извини за навредите кон Пендаровски и Ковачевски

Прес-конференција на Даниела Николова, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, Кандидатката на опозицијата, Гордана Силјановска треба да се извини за навредите кон Пендаровски и Ковечавски. Во недостаток на план и програма, Силјановска е целосно во матрицата на ДПМНЕ и упатува навреди кон Пендаровски и Ковачевски. Личните дискредитации за прекари со женски …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Силјановска во матрицата на ДПМНЕ, ги навредува Пендаровски и Ковачевски и покажува нервоза

СДСМ: Силјановска во матрицата на ДПМНЕ, ги навредува Пендаровски и Ковачевски и покажува нервоза

Соопштение за јавност на СДСМ Силјановска e целосно во матрицата на ДПМНЕ, во паника ги засилува навредите и ниските напади кои не доликуваат ниту на еден политичар. Во недостаток на план и програма, соочена со тоа што граѓаните не ја поддржуваат упатува вербални навреди кон Пендаровски и Ковачевски. Личните дискредитации …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Колку е значајно членството во НАТО за нашата безбедност гледаме сега во време на конфликти

Ковачевски: Колку е значајно членството во НАТО за нашата безбедност гледаме сега во време на конфликти

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски, денес во изјава за медиуми ја посочи важноста на носењето тешки во однос на влегувањето во НАТО чија придобивка може да се види денес додека низ светот земаат замав воени конфликти. -Колку е значајно што донесовме тешки одлуки во однос на влегувањето во НАТО се …

Прочитајте повеќе »

ДПМНЕ го врати речникот од 27 април со нападите врз Пендаровски

СДСМ

Со ниските напади и закани кон Стево Пендаровски, ДПМНЕ го врати речникот од 27 април и покажа дека ништо не е променто во оваа партија. Речникот на ДПМНЕ од типот „Стево, пакувај тоа куферите и бегај што подалеку од Македонија“, потврдуваат дека има голема нервоза во оваа партија соочена со …

Прочитајте повеќе »

Шидер: Северна Македонија може да напредува и да биде членка на ЕУ само со СДСМ и Пендаровски

Шидер-Ковачевски

Северна Македонија може да напредува и да стане членка на ЕУ, единствено со СДСМ и Коалицијата за европска иднина и кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, беше заклучокот на престедателот на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски и европратеникот од редовите на Социјалдемократската партија на Австрија, Андреас Шидер, на денешната заедничка прес-конференција Ковачевски …

Прочитајте повеќе »

Венко Филипче: Во Струмица очекуваме голема победа на Стево Пендаровски во првиот круг

Д-р Венко Филипче, средби со граѓани на Струмица

Кандидатот на СДСМ и носител во изборна единица 4, Д-р Венко Филипче, денес ја посети Струмица каде оствари низа средби со граѓаните. Филипче ги посети пазарите во градот и разговараше со струмичани за изборите и предизвиците со кои се соочуваат. „Од разговорите гледам голем ентузијазам и очекувам убедлива победа на …

Прочитајте повеќе »