Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ и коалицијата го презедоа мнозинството во Советот на Македонски Брод

СДСМ со партиите од коалицијата, меѓу кои ЛДП и независните советници, го презеде мнозинството во Советот на општина Македонски Брод. Во тој контекст, во соопштението на СДСМ се вели: „Коалицијата на ДПМНЕ и Левица од денеска се во опозицијата во Советот на општина Македонски Брод. Изминаа две години од локалните …

Прочитајте повеќе »

ЦО на СДСМ: Кадровски решенија за техничката Влада, овластување на претседателот Ковачевски за Европски фронт, Зечевиќ е Шеф на ЦИШ

Соопштение за јавност на СДСМ На денешната седница Централниот одбор на СДСМ донесе повеќе одлуки и заклучоци. 1. Врз основа на иницијативата за широк Европски фронт, Централниот одбор на СДСМ го овласти претседателот Димитар Ковачевски да формира работна група и да разговара со сите политички субјекти, невладини организации, граѓански здруженија, …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: БЕСА и ДПМНЕ да ја повлечат одлуката за уривање на верското обележје на Попова Шапка

Прес-конференција на Фаница Николоска, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, СДСМ бара од коалицијата БЕСА и ДПМНЕ во општина Тетово да ја повлечат одлуката за уривање на верското обележје на Попова Шапка. Прво, затоа што на Попова Шапка станува збор за црковен имот и верско обележје (крст) во двор на манастир …

Прочитајте повеќе »

Предновогодишен хуманитарен базар на прилепските социјалдемократи (Галерија)

Во организација на Општинската организација на СДСМ-Прилеп, синоќа во центарот на градот беше организиран предновогодишен хуманитарен базар. Средствата собрани од хуманитарниот настан ќе бидат наменети за помош на ранливите категории на граѓани со цел и тие, како што велат прилепските социјалдемократи, барем на кратко да ја почувствуваат магијата на Новогодишните …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Секоја штетна одлука на Касами во Тетово е поддржана од ДПМНЕ

Изјава за медиуми на Марко Михаилоски, претседател на СДММ Почитувани, Соработката помеѓу политичката партија БЕСА на градоначалникот Касами и ВМРО-ДПМНЕ не престанува да ги изненадува граѓаните на Тетово. Иако често може да ги забележиме како заедно се фотографираат со проектите кои што се подржани од Владата предводена од СДСМ, мора …

Прочитајте повеќе »

„Повеќе за сите“ – трибина на СДСМ во Прилеп (ГАЛЕРИЈА)

Поенти од излагањето на премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, на синоќешната трибина „Повеќе за сите“: Со 9-тиот пакет антикризни мерки, 662 милиони евра ќе завршат кај студентите, средношколците, основците, пензионерите, ранливите категории на граѓани, компаниите…; Преку разни форми на субвенции, за 3 години, кај граѓаните се вратени над …

Прочитајте повеќе »

Кузеска: Со Мицкоски и ДПМНЕ нема членство во ЕУ ниту за 100 години

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, Со ДПМНЕ нема членство во ЕУ, ниту за 100 години! „Mоже да бидат и сто години“ а “можеби и никогаш да не биде“, Ова признание на Мицкоски пред целата јавност, во интервју за 360 степени е само уште една потврда на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Откако ги призна средбите со Палчо, Мицкоски да одговори што договарале

Соопштение за јавност на СДСМ Мицкоски јавно ги призна средбите со Палчо, откако со денови молчеше и избегнуваше да одговори дали се среќавал со Љупчо Палевски, осомничен за убиствата што ја згрозија јавноста. Палевски, како што е познато, беше близок соработник на режимот на ДПМНЕ, јавно го поддржуваше Мицкоски, но …

Прочитајте повеќе »