Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Тренчевска од Крушево: Продолжуваме со грижата за сите, обезбедуваме повисоки пензии и поддршка за ранливите категории граѓани

Претседателката на форумот на жени, Јована Тренчевска денеска се обрати пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината” во Крушево. „Сакаме да разговараме со сите, во сите општини, во сите населени места, да дадеме отчет што е направено во овие 10 месеци, но и да ги слушнеме вашите проблеми, …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски од Прилеп: Аманетот на Блаже Конески го исполнивме, македонски јазик во ЕУ, потврден од сите

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски вечерва во градот херој- Прилеп се обрати на трибина со граѓаните во преполна сала во Домот на културата, Марко Цепенков. Во своето обраќање пред прилепчани, претседателот Ковачевски потенцираше дека сонот и аманетот на Блаже Конески се исполнети, државата и владата успеаа да се изборат за …

Прочитајте повеќе »

„Силно и одлучно кон иднината“, трибина на СДСМ во Прилеп

Во организација на Општинската организација на СДСМ, денеска во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се одржи граѓанска трибина, на која гостин ќе биде претседателот на Владата и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски. Почетокот на трибината е во 20 часот.

Прочитајте повеќе »

„Силно и одлучно кон иднината“, трибина на СДСМ во Прилеп

Во организација на Општинската организација на СДСМ Прилеп, утре, петок 28 октомври, во Центарот за култура „Марко Цепенков“ ќе се одржи граѓанска трибина под мотото „Силно и одлучно кон иднината“. Гостин на трибината ќе биде премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски. Почетокот на трибината е во 20.00 часот.

Прочитајте повеќе »

Ковачевски од Битола: Силно и одлучно кон иднината

Интегрален текст од обраќањето на претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на граѓанската трибина во Битола Добровечер космополитиска, македонска, европска Битола. Е оваа е СДСМ, оваа преполна сала, ова е СДСМ. Силна, државотворна прогресивна, модерна и отворена партија, која одлучно и решително движи напред, кон иднината. Кога го подготувавме караван на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е синоним за криминал, се’ што имаат да достават до Антикорупциска

СДСМ

Реакција на СДСМ на изјавата на Бране Петрушевски од ВМРО-ДПМНЕ Белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ е синоним за криминал и незаконски стекнат имот врз грбот на граѓаните. Со судска пресуда за Талир 2 е докажано Белиот дворец вреден околу 7 милиони евра е незаконски, криминално стекнат, врз грбот на граѓаните, односно …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: „Медарите“ од ВМРО-ДПМНЕ виновни за колапсот на ЈСП и хаосот во Скопје

Соопштение на СДСМ Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ предизвика колапс во Јавното сообраќајно претпријатие и за првпат го остави главниот град без јавен превоз. За само една година успеаја да го зголемат долгот на ЈСП за еден милион евра, а вработените да ги остават без плата. Тендери, раце во мед, контрола врз …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: За да вработат 45 партиски војници, градоначалникот Јовчески и ВМРО-ДПМНЕ ги укинаа парите за исхрана на децата со посебни потреби

Прес-конференција на Дарко Герамитчиоски, член на Советот на општина Прилеп од редовите на СДСМ Почитувани, Вчерашната седница на Советот на општина Прилеп, беше „шлагот на тортата“ кога е во прашање лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот Борче Јовчески. Вчера, Јовчески и ВМРО-ДПМНЕ и на дело покажаа дека се’ што им ветуваа …

Прочитајте повеќе »