Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: ДПМНЕ создаде хаос во Скопје – да не дозволиме да стане исто и со државата

СДСМ: ДПМНЕ создаде хаос во Скопје - да не дозволиме да стане исто и со државата

Соопштение за јавност на СДСМ Скопје е пример како владее ДПМНЕ. Како што не ги исполнија ветувањата за проектите што ќе ги реализираат во Скопје, така и сега даваат лажни ветувања за претстојните избори. ДПМНЕ ги изневери граѓаните на Скопје, создаде хаос во главниот град. Наместо модерен град, Скопје денеска …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Пендаровски води позитивна кампања, имаме заедничка визија за европска индина на земјата

Ковачевски: Пендаровски води позитивна кампања, имаме заедничка визија за европска индина на земјата

„Пендаровски води позитивна кампања, ја дели истата визија како СДСМ. Кога ќе ги видите моите говори и неговите во делот на стратешките интереси на државата, нема никаква разлик -, тоа е членство на Македонија во Европската унија, продолжување на реформите во сите области којшто ги загрижуваат и којшто се од …

Прочитајте повеќе »

Спасовски со младите од Куманово: Пендаровски е единствен кандидат кој го застапува европскиот концепт

Спасовски со младите од Куманово: Пендаровски е единствен кандидат кој го застапува европскиот концепт

Носителот на ИЕ 2 од СДСМ и Коалицијата за европска иднина, Оливер Спасовски денеска со младите од Куманово разговараше за Манифестот на СДММ и за европскиот концепт. „Најдобрата енергија ја носат младите луѓе. Го промовиравме Манифестот на СДММ за европска иднина во Македонија – токму од мое, борбено Куманово! Ги …

Прочитајте повеќе »

Филипче: Од ден во ден поддршката расте, ВМРО-ДПМНЕ ќе се шокира од резултатот во четворката

Филипче во Гевгелија

Поддршката што ја добиваме од граѓаните во Изборната единица 4, каде што сум постојано присутен на терен, е одлична. Ова го изјави носителот на листата на СДСМ и Kоалицијата за европска иднина за ИЕ 4, д-р Венко Филипче при неговата денешна посета на Гевгелија. Филипче истакна дека одзивот на граѓаните …

Прочитајте повеќе »

Филипче: Со црна кампања ВМРО-ДПМНЕ бараат алиби за лошиот резултат кој ги очекува

Филипче: Со црна кампања ВМРО-ДПМНЕ бараат алиби за лошиот резултат кој ги очекува

Изјава на д-р Венко Филипче од посетата на Гевгелија Денес од Гевгелија сакам да порачам дека состојбата на теренот и поддршката која ја добиваме од граѓаните е одлична. На терен се потврдуваат сомнежите за местените на анкети на ВМРО-ДПМНЕ. Затоа не е ни чудо што никаде ги нема, а регионални …

Прочитајте повеќе »

Д-р Филипче: Новогодишен пакет од 6.000 денари за секој пензионер

Д-р Филипче во Радовиш

Носителот на листа на кандидати за пратеници од СДСМ и Коалицијата за европска иднина во Изборна единица 4, д-р Венко Филипче вчера беше во Радовиш каде што оствари средби со пензионери и со лица со дијабетес со коишто разговараше за мерките предвидени во новата „Програма за европска иднина“. На средбата …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Рамазан Бајрам е празник на меѓусебна почит и разбирање, да продолжиме да градиме општество еднакво за сите

Ковачевски: Рамазан Бајрам е празник на меѓусебна почит и разбирање, да продолжиме да градиме општество еднакво за сите

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед по повод големиот верски празник Рамазан Бајрам. „На сите припадници на исламската вероисповед во нашата земја, им го честитам големиот празник Рамазан Бајрам. Во овие празнични денови, ви посакувам искрени желби за радост, спокој, благосостојба …

Прочитајте повеќе »

Просечна пензија од 30 илјади денари вети неврохирургот Д-р Филипче во Радовиш

Филипче во Радовиш пензија

Носителот на листа на кандидати за пратеници од СДСМ и Kоалицијата за европска иднина во Изборна единица 4, д-р Венко Филипче вчера беше во Радовиш каде што оствари средби со пензионери и со лица со дијабетес со коишто разговараше за мерките предвидени во новата „Програма за европска иднина“. На средбата …

Прочитајте повеќе »