Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

„Златната топка“ за Карим Бензема

Играчот на Реал Мадрид и на репрезентацијата на Франција, Карим Бензема е добитник на „Златната топка“ за 2022 година. Наградата му ја предаде неговиот сонародник, Зинедин Зидан. Во женска конкуренција, „Златната топка“ ја доби фудбалерката на Барселона, Алексија Путељас, а најдобар фудбалер до 21 година е играчот на Барселона, Гави. …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп се одржа 12 Меѓународен турнир во џудо „ПРИЛЕП ГРАД ХЕРОЈ 2022 ЦЕВИТАНА КУП”

Во организација на ЏК „Сеишин“ Прилеп, вчера во спортската сала на СОУ „Ристе Ристески-Ричко“ се одржа 12 Меѓународен турнир во џудо ПРИЛЕП ГРАД ХЕРОЈ -2022 “ЦЕВИТАНА КУП”. На турнирот учество зедоа 385 натпреварувачи од 43 клубови од 7 држави: Македонија (14 клубови) Грција (11 клубови) Црна Гора (6 клубови) Србија …

Прочитајте повеќе »

Извлечени квалификационите групи за ЕУРО 2024, Македонија со Италија и Англија

Познати се квалификационите групи за Европското првенство во фудбал, кое во 2024 година ќе се одржи во Германија. Македонија е дел од групата Ц, во која уште се наоѓаат и репрезентациите на Италија, Англија, Украина и Малта. Пласман на Европското првенство обезбедуваат двете првопласирани од секоја група. Новиот циклус на …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Ги охрабрувам македонските компании да ги поддржуваат спортските клубови

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски присуствуваше и се обрати на свечено потпишување на договор за спонзорство помеѓу Мтел, членка на групацијата Телеком Србија и КК Работнички Скопје, најтрофејниот клуб во македонската кошаркарска историја. Договорот за спонзорство, кој ќе обезбеди поддршка за клубот во следните четири години, го потпишаа извршниот директор …

Прочитајте повеќе »

Успешен настап на младите веслачи на „Црн Дрим“ од Струга, на веслачката регата во Бугарија

На меѓународната веслачка регата која изминатиот викенд се одржа во Пловдив, Бугарија, учествуваше и веслачкиот клуб „Црн Дрим“ од Струга. Во силна конкуренција, младите веслачи постигнаа одлични резултати: Прво место за Климентина Стојмиловска во дисциплината „скиф“ за кадетки; Второ место за Елена Столеска во дисциплината „скиф“ за јуниорки; Трето место …

Прочитајте повеќе »

Од меѓународниот турнир во Пеќ, ЏК „Сеишин“ се врати со 7 медали

Во организација на ЏК „Кано“, вчера во Пеќ, Косово, се одржа меѓународен турнир во џудо за кадети/ки и сениори/ки, на кој учество зедоа клубови од од Црна Гора, Албанија, Турција, Македонија и Косово. Единствен претставник од Македонија беше ЏК „Сеишин“- Прилеп, кој настапи со 7 натпреварувачи кои освоија 7 медали: …

Прочитајте повеќе »

Бронзен медал за македонската џудистка Теа Настоска на Балканското првенство во Турција

На Балканско Првенство во џудо кое во организација на Балканската џудо асоцијација се одржува во Кочаели, Турција, на вчерашниот прв ден од натпреварувањето македонската репрезентација освои бронзен медал. Во категоријата до 40 кг. репрезентативка Теа Настоска, членка на ЏК „Сеишин“ од Прилеп го освои третото место. Настеска демонстрираше одлично џудо …

Прочитајте повеќе »

Македонските репрезентативци во веслање на Балканско првенство во БиХ

Вчера во Вишеград, Босна и Херцеговина, започна Блаканското првенство во веслање, на кое учествува и македонската репрезентација. Во трите натпреварувачки денови, силите ќе ги одмерат повеќе од 400 натпреварувачи од балканските земји.

Прочитајте повеќе »