Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Бронзен медал за македонската џудистка Теа Настоска на Балканското првенство во Турција

Бронзен медал за македонската џудистка Теа Настоска на Балканското првенство во Турција

На Балканско Првенство во џудо кое во организација на Балканската џудо асоцијација се одржува во Кочаели, Турција, на вчерашниот прв ден од натпреварувањето македонската репрезентација освои бронзен медал. Во категоријата до 40 кг. репрезентативка Теа Настоска, членка на ЏК „Сеишин“ од Прилеп го освои третото место. Настеска демонстрираше одлично џудо …

Прочитајте повеќе »

Македонските репрезентативци во веслање на Балканско првенство во БиХ

Македонските репрезентативци во веслање на Балканско првенство во БиХ

Вчера во Вишеград, Босна и Херцеговина, започна Блаканското првенство во веслање, на кое учествува и македонската репрезентација. Во трите натпреварувачки денови, силите ќе ги одмерат повеќе од 400 натпреварувачи од балканските земји.

Прочитајте повеќе »

Младите македонски џудисти во сабота и недела ќе настапат на Балканското првенство во Турција

Младите македонски џудисти во сабота и недела ќе настапат на Балканското првенство во Турција

Македонската кадетска џудо репрезентација денеска пристигна во Кочаели, Турција, каде ќе се одржи Балканското првенство во џудо за кадети и кадетки. Нашата репрезентација на првенството ќе настапи во следниот состав: – 55 кг. Игнат Петров – 66 кг. Никола Магдески – 40 кг. Теа Настоска – 44 кг. Теона Настоска …

Прочитајте повеќе »

Владимир Трпаноски избран за потпретседател на Балканската џудо асоцијација

Владимир Трпаноски избран за потпретседател на Балканската џудо асоцијација

Претседателот на Џудо федерацијата на Македонија, Владимир Трпаноски во следните пет години ќе ја извршува функцијата потпретседател на Балканската џудо асоцијација. Трпаноски ја доби поддршката од најголемиот број од делегатите кои учествуваа на денешниот состанок во Кожани, Република Грција. Покрај Трпаноски, на состанокот присуствуваше и потпретседателот на Џудо федерацијата, Благоја …

Прочитајте повеќе »

Прилеп домаќин на најдобрите македонски џудисти и џудистки во пионерска и кадетска конкуренција

Прилеп домаќин на најдобрите македонски џудисти и џудистки во пионерска и кадетска конкуренција

Најдобрите македонски џудисти и џудистки во пионерска и кадетска конкуренција, од петокот, 26 август, се наоѓаат на подготовки во Прилеп. Се’ до вторник, 30 август, младите џудисти и џудистки ќе тренираат и ќе ја темпираат формата за престојните Балкански првенства за пионери/ки во Грција и кадети/ки во Турција. На крајот …

Прочитајте повеќе »

Македонските претставници со два златни медала на Европското клупско првенство во таеквондо

Македонските претставници со два златни медала на Европското клупско првенство во таеквондо

Македонската натпреварувачка Милијана Рељиќ со четири победи се избори за злетен медал на Европското клупско првенство во таеквондо, што од 22 до 26 август се одржа во Талин, Естонија, соопштија од Македонската таеквондо федерација. Во првото коло, Рељиќ ја победи италијанката Франческа Куомо со 2:0 во рунди, во второто коло …

Прочитајте повеќе »

Ветераните на македонската џудо репрезентација на петдневен тренинг камп во Шипово, БиХ

Ветераните на македонската џудо репрезентација на петдневен тренинг камп во Шипово, БиХ

Членови на македонската репрезентација во џудо – ветерани, од вчера престојуваат на подготовки, односно тренинг камп во Шипово, Босна и Херцеговина. Петдневните подготовки ќе завршат на 28 август, со второто Меѓународно отворено првенство за ветерани. Во составот на џудо репрезентацијата се наоѓаат тројца членови на ЏК „Сеишин“ од Прилеп: Киро …

Прочитајте повеќе »

Успешен настап на 12-годишниот Андреј Ѓурчиновски на Европското првенство во билијард за младинци

Успешен настап на 12-годишниот Андреј Ѓурчиновски на Европското првенство во билијард за младинци

На Европското првенство во билијард за младинци кое се одржува во Бугарија, Андреј Ѓурчиновски дебитираше како прв Македонец што настапил на Европско првенство за младинци. Дополнително, Ѓурчиновски го носеше товарот на неискуството, бидејќи со своите 12 години настапуваше во категоријата на играчи до 17 години! Европското првенство се играше во …

Прочитајте повеќе »