Извлечени квалификационите групи за ЕУРО 2024, Македонија со Италија и Англија

Познати се квалификационите групи за Европското првенство во фудбал, кое во 2024 година ќе се одржи во Германија.

Македонија е дел од групата Ц, во која уште се наоѓаат и репрезентациите на Италија, Англија, Украина и Малта.

Пласман на Европското првенство обезбедуваат двете првопласирани од секоја група. Новиот циклус на квалификации почнува во март следната година и завршуваат во ноември.

Прочитајте повеќе

Ковачевски: Стабилно и зголемено домашно производство на храна со новиот предлог Буџет за земјоделство

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска …