Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Шерифовски и Чакаровски ќе настапат на Европското првенство во џудо во Софија

Шерифовски и Чакаровски ќе настапат на Европското првенство во џудо во Софија

Македонските репрезентативци Еди Шерифовски (категорија до 81 килограм) и Андреј Чакаровски (90 кг), ќе настапат на Европското првенство кое од 29 април до 1 мај ќе се оддржи во Софија, Бугарија. Согласно првичниот распоред, се очекува македонските џудисти да настапат вo сабота и недела. Македонската делегација во Софија ќе ја …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски го прими балканскиот шампион во полумаратон Дарио Ивановски

Пендаровски го прими балканскиот шампион во полумаратон Дарио Ивановски

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими македонскиот атлетичар Дарио Ивановски, кој го освои златниот медал на Балканскиот полумаратон, што се одржа овој месец во Тирана. Претседателот му честита на Ивановски за освоениот успех на балканското првенство и за поставувањето на нов национален рекорд. Претседателот истакна дека успесите на македонските спортисти …

Прочитајте повеќе »

Почина хрватскиот ракометар Тот кој играше за македонски клуб

Почина хрватскиот ракометар Тот кој играше за македонски клуб

Хрватскиот 27 годишен ракометар кој играше за македонскиот клуб „Бутел“, Денис Тот починал денеска на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување Карил, јавува новинската агенција МИА. Тој бил примен во Ургентниот центар во Скопје ноќеска, без срцева акција и без траги на насилство. Директорка на КАРИЛ, Маја Мојсова изјавила …

Прочитајте повеќе »

Во Лисабон се одржа меѓународен семинар за тренери и судии во џудо спортот

Во Лисабон се одржа меѓународен семинар за тренери и судии во џудо спортот

Во организација на Европската џудо федерација а во техничка организација на Џудо федерацијата на Португалија, изминатиот викенд во Лисабон се одржа меѓународниот семинар за џудо тренери и џудо судии. На семинарот учество зедоа околу 100 стручни лица, џудо тренери и џудо судии од сите европски држави. Нашата држава преку Џудо …

Прочитајте повеќе »

Македонската фудбалска селекција на клучен меч за пласман на СП

Македонската фудбалска селекција на клучен меч за пласман на СП

Македонските репрезентативци во фудбал денеска во Порто ќе играат против селекцијата на Португалија во финалниот бараж за пласман на Светското првенство, откако пред три дена во полуфиналето го совладаа европскиот првак Италија. Премиерот Димитар Ковачевски деновиве вети награда од 500.000 евра, доколку фудбалската селекција се пласира на Светското првенство во …

Прочитајте повеќе »

Македонија на чекор од пласман на Светското фудбалско првенство во Катар

македонија репрезентација фудбал

Историска победа над Италија забележа Фудбалската федерација на Северна Македонија, со што македонските фудбалери се чекор поблиску до пласман на Светското првенство во Катар. Победничкиот и единствен гол на натпреварот го постигна Александар Трајковски во 92-та минута од мечот. Селекторот Благоја Милевски и капитенот Стефан Ристовски беа поздравени со аплауз …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со Оливера Наковска – Бикова, европската шампионка во стрелаштво

Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими македонската параолимпијка Оливера Наковска –Бикова, која го освои златниот медал на Европското првенство во стрелаштво во Хамар, Норвешка. Честитајќи и за постигнатиот успех, претседателот Пендаровски на средбата со Наковска – Бикова истакна дека нејзиното постигнување е гордост за целата нација и инспирација за сите …

Прочитајте повеќе »

Бронзен медал за Андреас Трајковски на Балканијадата во Истанбул

Андреас Трајковски

На 27-та Балканијада, која викендов се оддржа во Истанбул, нашиот репрезентативец Андреас Трајковски на своето деби за македонската репрезентација го освои бронзениот медал во дисциплината скок во далечина. Уште пред почетокот на Балканијадата, тој изјави дека ќе се обиде да постигне што подобар резултат и со освоениот медал и резултат …

Прочитајте повеќе »