Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Подобрувањето на работата на џудо тренерите, во фокусот на проектот „Подобри го својот клуб“

Џудо федерацијата на Македонија за прв пат ќе организира семинар посветен на подобрување на работата на тренерите во џудо клубовите. Семинарот кој е дел од проектот „Подобри го својот клуб“, се одржува под покровителство на Џудо федерацијата и Европската џудо унија (ЕЏУ), кој е одобрен по одржаните состаноци во Луксембург. …

Прочитајте повеќе »

Ставре Јада ќе учествува на Зимските олимписки игри во Пекинг

Крушевчанецот Ставре Јада, по втор пат ќе настапи на Зимските олимписки игри, кои годинава ќе се одржат во Пекинг, Кина, од 4 до 20 февруари. Јада ќе настапи на спринтот од 1.4 километри, како и во маратонот од 50 км. „По втор пат учествувам на едни Олимписки игри, и тоа …

Прочитајте повеќе »

Ѓоковиќ ќе биде депортиран од Австралија и нема да игра на Австралија опен

Ѓоковиќ прес

Федералниот суд ја одби жалбата на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ за да остане во земјата и да игра на Австралија опен. Тој ќе мора да биде депортиран од Австралија, а пресудата на главниот судија Џејмс Алсоп дојде по едногласна одлука на тројцата судии кои расправаа за случајот во Мелбурн на …

Прочитајте повеќе »

Министерот за имиграција на Австралија му ја укина визата на Ѓоковиќ

Австралија му ја укина визата на светскиот тениски број 1 Новак Ѓоковиќ, со што најверојатно ќе стави крај на надежите на српската тениска ѕвезда да ја одбрани титулата на Грен слем турнирот во Мелбурн. „Денес го искористив моето овластување според член 133C(3) од Законот за миграција за да ја укинам …

Прочитајте повеќе »

Одбиено укинувањето на визата на Новак Ѓоковиќ

Ѓоковиќ прес

Австралискиот суд го одби укинувањето на визата на прворангираниот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ и нареди негово ослободување од притвор. Австралиските адвокати пак изјавија дека австралиската владасе уште може да да нареди депортирање на српскиот тенисер. Судот донесе донесе одлука Новак Ѓоковиќ да биде ослободен од имиграцискиот притвор, оценувајќи дека …

Прочитајте повеќе »

Пресврт во случајот Ѓоковиќ?: Тенисерот прележал ковид во декември

Австралискиот трилер околу Новак Ѓоковиќ продолжува. Тениската ѕвезда сѐ уште се бори за учество на Австралија опен. Неговите адвокати сега откриваат ексклузивни детали. Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ добил потврда за медицински исклучок за влез во Австралија затоа што неодамна бил заразен со коронавирусот, соопштија неговите адвокати во судските документи. …

Прочитајте повеќе »

Со дозвола за медицинско изземање, Ѓоковиќ ќе игра на Аустралијан опен

Ѓоковиќ

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ соопшти дека ќе игра на Австралијан опен откако дозвола од организаторите да настапи со медицинско изземање за вакцинација. „Поминав фантастично време со моите сакани за време на паузата и денеска патувам за Австралија со дозвола за медицинско изземање“, напиша Ѓоковиќ на Твитер, 14 дена пред почетокот …

Прочитајте повеќе »

Поради здравствени проблеми, Агуеро става крај на фудбалската кариера

Фудбалерот на „Барселона“, Серхио Агуеро, денеска на прес конференција соопшти дека од здравствени причини става крај на својата професионална кариера. Откако 33-годишниот аргентински фудбалер заради болки во градите го напушти теренот на натпреварот против „Алавес“ одигран на 30 октомври, лекарските прегледи покажале дека има аритмија. „Ја свикав денешната прес конференција …

Прочитајте повеќе »