Знамињата на Русија и Белорусија забранети на Австралија опен

Австралија денеска ги забрани руските и белоруските знамиња на Австралија Опен, откако амбасадорот на Украина побара акција кога тие беа видени меѓу публиката. Знамиња на Русија вчера беа развеани од навивачите, за време на мечот од првото коло помеѓу украинката Катерина Баиндл и Русинката Камила Рахимова.

Украинските навивачи наводно повикале обезбедување и полиција на трибините.

„Знамињата на Русија и Белорусија се забранети на теренот на Австралија опен“, се вели во соопштението на Тенис Австралија.

Прочитајте повеќе

Почина Синиша Михајловиќ

Синиша Михајловиќ, фудбалска легенда. 20.02.1969 – 16.12.2022 Нека ти е вечна славата, мајсторе!