Тенковите за Украина ќе бидат први на агендата на новиот германски министер за одбрана

Тенковите за Украина ќе бидат први на агендата на новиот германски министер за одбрана

Првата точка на дневниот ред на идниот министер за одбрана на Германија ќе биде дали да и испорача борбени тенкови на Украина, изјави германскиот министер за економија Роберт Хабек. „Кога ќе се наименува новиот министер за одбрана, ова е првото прашање што треба да се реши конкретно“, рече тој на маргините на Светскиот економски форум во Давос во Швајцарија.

Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт поднесе оставка во понеделникот, бидејќи нејзината влада беше под зголемен притисок да им дозволи на сојузниците да испратат тешки тенкови на Украина, на почетокот на, најверојатно, клучната недела за плановите на Западот за дополнително вооружување на Киев. Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера икот изјави дека ќе дејствува брзо за да ја замени Ламбрехт. Франкфуртер алгемајне цајтунг, повикувајќи се на владини извори, објави дека наследникот ќе биде објавен денеска.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Фон дер Лајен на границата на Финска со Русија, се врши проценка на безбедносната состојба

Фон дер Лајен на границата на Финска со Русија, се врши проценка на безбедносната состојба

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, денеска, на 19 април, рече дека одлуката …