Ѓоковиќ ја освои 10-тата титула во Мелбурн и 22 Гренд слем трофеј

Ѓоковиќ ја освои 10-тата титула во Мелбурн и 22 Гренд слем трофеј

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска ја освои 10-тата титула на Отвореното првенство на Австралија и 22-от Гренд слем трофеј во кариерата, откако во финалето во Мелбурн го совлада четвртиот тенисер во светот Стефанос Циципас после три сета – 6:3, 7:6 и 7:6. Мечот траеше 2 часа и 56 минути.

Со овој 22-ри Гренд слем трофеј во 33-то финале, 35-годишниот Ѓоковиќ се изедначи со рекордерот, Шпанецот Рафале Надал по бројот на титули. Со оваа победа, Србинот се врати на првото место на АТП листата.

Ѓоковиќ не се натпреваруваше на Австралија опен минатата година, откако беше депортиран од земјата зашто не бил вакциниран против Ковид-19. Владините мерки за влез во земјата оттогаш се олеснија, па тој доби виза за настап годинава и покрај тоа што не е вакциниран.

Неговиот татко Срѓан Ѓоковиќ, не присуствуваше на финалето во Мелбурн, по контроверзиите околу фотографиите на кои позира со руско знаме со Владимир Путин. Тој се соочи со повици, предводени од Украина, да добие забрана за присуство на Грен слем.

Циципас по втор пат игра финале на Гренд слем турнир и по вторпат изгуби од Ѓоковиќ. Претходно, тие играа во финалето на Ролан Гарос во 2021, кога грчкиот тенисер имаше два сета предност, но изгуби после 5 сета.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Македонската изворна музичка ризница претставена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Македонската изворна музичка ризница претставена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Со концерт на Националната установа Камерен оркестар на Битола и солистката Нада Талевска-Спасовска,  во салата …