Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Кадетите на РК „Прилеп“ станаа државни прваци во ракомет

Ракометната екипа на „Прилеп“ е државен првак во кадетска конкуренција, откако синоќа во финалето на завршниот “фајнал фор“ ја совлада екипата на „Струга“ со резултат 27:23. Предавајќи им ги медалите и пехарите на најуспешните екипи, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски напомена дека успехот на младите ракометари на РК „Прилеп“, е најдобра …

Прочитајте повеќе »

Преку бараж „Победа“ ќе го бара опстанокот во Првата лига

После одиграниот последен натпревар во Струмица, на ФК Победа АД и’ преостанува опстанокот во Првата лига да го обезбеди со победа на бараж меч, за кој што е веќе најавено дека ќе се игра на 3-ти јуни во Струмица. По завршување на полусезоната, вчера во клупските простории се одржа прес …

Прочитајте повеќе »

Младите џудисти од џудо клубот „Бушидо“, од турнирот во Србобран се вратија со десет медали

Членовите на џудо клубот „Бушидо“, од меѓународниот џудо турнир во Србобран, Република Србија, се вратија со 10 освоени медали. Постигнатиот успех беше причина младите прилепски џудисти и нивните тренери, да бидат примени од градоначалникот Илија Јованоски. Честитајќи им на успехот, градоначалникот рече дека постигнатите резултати претставуваат успех како за нив …

Прочитајте повеќе »

Прилепска „Победа“ го доби шестото засилување, во клубот дојде напаѓачот Даноски

После 6 години поминати во Чешка, крилниот напаѓач Зоран Даноски се враќа во Македонија и во пролетната полусезона ќе настапува за прилепска „Победа“. Со ангажманот на 27 годишниот Даноски, тренерот на „Победа“ Славољуб Бубања, добива квалитетен офанзивец и силен адут во напаѓачката формација на црвено-белите, од која напролет се очекува …

Прочитајте повеќе »