Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Екипата на „Фенербахче“, победник на турнирот во мал фудбал „Св.Никола 2019“

Екипата на „Фенербахче“, победник на турнирот во мал фудбал „Св.Никола 2019“

Во натпревар достоен за финале, кој во целост ги оправда очекувањата на публиката, после изведувањето на пенали екипата на „Фенербахче“ од Кичево ја совлада екипата на „Бучин“ и заслужено стигна до првото место на деветтото издание на турнирот во мал фудбал „Св.Никола 2019“. Второпласираните, играчите на „Бучин“ кои се најпријатнното …

Прочитајте повеќе »

Четиригодишна суспензија за настап на руските спортисти на Олимписките игри и светските првенства

Четиригодишна суспензија за настап на руските спортисти на Олимписките игри и светските првенства

Извршниот комитет на Светската антидопинг агенција, донесе одлука да ја суспендира Русија од сите поголеми меѓународни натпреварувања во следните четири години, вклучувајќи ги и Олимписките игри во Токио следната 2020 година и Светското фудбалско првенство во Катар во 2022 година. Причина за таквата одлука е што руски спортисти користеле системски …

Прочитајте повеќе »

ППК „Крушево“ и ППК „Крива Паланка“ државни кадетски прваци во екипна конкуренција

ППК „Крушево“ и ППК „Крива Паланка“ државни кадетски прваци во екипна конкуренција

Вчера во Куманово, во организација на ППК „Куманово“ и под покровителство на ППФМ, во спортската сала на гимназијата „Гоце Делчев“ се одржа 28 Републичко првенство во екипна конкуренција за кадети. На првенството учествуваа 10 екипи во конкуренција на кадети и 6 екипи во конкуренција на кадетки. Најуспешна екипа кај кадетите …

Прочитајте повеќе »

Со засадување дрвца, одбележан Светскиот ден на џудото

Со засадување дрвца, одбележан Светскиот ден на џудото

По повод Светскиот ден на џудото, 28.Октомври кога е и роденденот на „таткото“ на овој спорт Џигоро Кано, прилепските џудисти денеска засадија дрвца во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“, кај прилепското село Селце. Денешните активности Џудо федерацијата ги започна со одржување на конститутивна седница на Извршниот одбор, после што на …

Прочитајте повеќе »

Со акција за засадување садници, ќе биде одбележан Светскиот ден на џудото

Со акција за засадување садници, ќе биде одбележан Светскиот ден на џудото

Светскиот ден на џудото, 28.Октомври, македонската Џудо федерација ќе го одбележи во недела на 27 октомври, во 11.00 часот со засадување садници кај манастирот „Св.Димитрија“, во близина на прилепското село Селце. Од Џудо федерацијата на Северна Македонија упатуваат апел до сите џудо клубови да се вклучат во одбележувањето на овој …

Прочитајте повеќе »

Заврши ИТТФ турнирот во пинг понг „Скопје 2019“

Заврши ИТТФ турнирот во пинг понг „Скопје 2019“

Со завршната свеченост за доделување на медалите на најуспешните натпреварувачи во поединечна конкуренција и во конкуренција во двојки, заврши најголемото натпреварување во пинг понгот досега организирано во државата. Одличјата на најдобрите им ги додели претседателот на пинг понгарската федерација, Горан Тиловски. Колку беше значаен овој турнир говорат посетите на претседателите …

Прочитајте повеќе »

Кениецот Кипчоге влезе во историјата – тој е првиот човек кој истрча маратон за помалку од 2 часа!

Кениецот Кипчоге влезе во историјата - тој е првиот човек кој истрча маратон за помалку од 2 часа!

Елиуд Кипчоге, 34 годишниот Кениец, утрово во главниот град на Австрија, Виена, влезе во историјата,  бидејќи стана првиот човек кој истрчал маратон под границата од 2 часа. Кипчоге, кој е светски рекордер во маратонските делници, постигна подвиг и успеа да ја урне бариерата од 120 минути. Тој го истрча маратонот …

Прочитајте повеќе »

Во недела ќе се одржи традиционалниот турнир во џудо „Прилеп Град Херој“

Во недела ќе се одржи традиционалниот турнир во џудо „Прилеп Град Херој“

Во недела 06.10.2019 година, по повод националниот празник 11.Октомври, во спортската сала на СОУ „Ристе Ристески -Ричко“ во Прилеп ќе се одржи 11. Меѓународен традиционален турнир во џудо „Прилеп Град Херој-2019 ЦЕВИТАНА КУП“, во организација на Џудо клубот „СЕИШИН“ од Прилеп, а во соработка со Џудо федерацијата на Република Северна …

Прочитајте повеќе »