Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Еден Азар промовиран во нов играч на Реал Мадрид

Досегашниот играч на лондонски Челзи, белгискиот фудбалер Еден Азар денеска на стадионот „Сантијаго Бернабеу“ официјално беше промовиран во нов играч на Реал Мадрид. „Сакам да им се заблагодарам на моето семејство и на претседателот Флорентино Перез. Едвај чекам да почнам да играм во овој дрес и да освојувам многу титули. …

Прочитајте повеќе »

Кадетите на РК „Прилеп“ на чекор од одбрана на шампионската титула

Машката ракометна екипа на „Прилеп“ се наоѓа на чекор од одбрана на шампионската титула во кадетска конкуренција, откако денеска во првиот полуфинален натпревар од фајнал форот кој се игра во Струга, ја совладаа екипата на „Еурофарм Работник“ од Битола со 33 : 27. Во финалето, кое се игра вечерва во …

Прочитајте повеќе »

Кадетите на РК „Прилеп“ во среда на фајнал форот во Струга ќе ја бранат шампионската титула

Пишува: Зоран Милошески „Ако дадеш сѐ од себе, секогаш ќе бидеш победник“ – гласи мотото на ракометната кадетска екипа на РК „Прилеп“, која втора година по ред успеа да избори пласман меѓу четирите најдобри екипи во државата. Имено, откако минатата година кадетите на РК „Прилеп“ под тренерската палка на Адријано …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп започна дводневниот ракометен турнир за ветерани „Таста – Лара“

На ракометното игралиште на хотелот „Сонце“, денеска започна првиот Меморијален меѓународен ракометен турнир за ветерани „Таста – Лара“, кој се одржува во чест на прилепските ракометни легенди Петар Кузманоски-Таста и Влатко Коруноски-Лара. Турнирот, на кој во машка и женска конкуренција ќе се натпреваруваат екипи од Србија, Косово и Македонија, за …

Прочитајте повеќе »

Утре во Прилеп започнува првиот Меморијален меѓународен ракометен турнир за ветерани „Таста – Лара“

На отвореното ракометно игралиште на хотелот „Сонце“, утре и другиден, петок и сабота ќе се одржи првиот Меморијален меѓународен ракометен турнир за ветерани „Таста – Лара“. Турнирот се одржува во чест на ракометните легенди Петар Кузманоски – Таста и Влатко Коруноски – Лара. Организаторите на турнирот, Здружението на спортисти „Млади …

Прочитајте повеќе »

Почина легендата на Формула 1, Ники Лауда

Вчера на 71 годишна возраст, почина трикратниот шампион во Формула 1, Ники Лауда. Неговата здравствената состојба беше нарушена минатото лето, кога беше објавено дека го прекинал својот одмор поради напади од кашлица, за потоа да биде хоспитализиран во Виена и да му биде направена операција за трансплантација на белодробно крило.  …

Прочитајте повеќе »