Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Сара Мејс во свежо, уникатно и впечатливо издание за новиот видео запис за песната „Очи Вселена“

Сара Мејс видео запис за песната „Очи Вселена“

Ултра модерен звук со диско ритам, заразна мелодија која тешко ќе ви излезе од глава. Песната „Очи Вселена“ доби современ, динамичен и автентичен видео запис И овој пат креативноста и единствениот музички стил на Сара Мејс испливаа на површина, песната и спотот се во чекор со светските музички критериуми. Сара …

Прочитајте повеќе »

Макс Бункер потврди: Култниот стрип „Алан Форд“ завршува со бројот 660 во мај 2024

Макс Бункер потврди: Култниот стрип „Алан Форд“ завршува со бројот 660 во мај 2024

По објавата на 650-та епизода, на 1 септември издавачот во интервју за TGR 3 RAI најави дека остануваат само десет епизоди на „Алан Форд“, а потоа ќе се посвети на нова серија стрипови, наречена „Петра“ Реакциите на обожавателите на стрипот „Алан Форд“ не го поколебаа авторот и издавач Макс Бункер, …

Прочитајте повеќе »

Предновогодишна концертна бајка на Sarah Mace & the Christmas Girls и Камерен Оркестар на Битола

Sarah Mace

Предновогодишниот период е секогаш резервиран за убави нешта, а 18.12.2023 година е дефинитивно датум резервиран за нова предновогодишна концертна бајка, со Sarah Mace & the Christmas Girls и Камерниот Оркестар на Битола Под диригентската палка на единствениот Владимир Димовски, концертот ќе донесе комплетна новогодишна еуфорија во Македонска Филхармонија, а и …

Прочитајте повеќе »

Новиот Jeep Avenger ги отелотворува вредностите на брендот на слобода, авантура, автентичност и страст (ВИДЕО)

Новиот Jeep Avenger

Брендот Jeep е роден пред повеќе од 80 години во тешки времиња, и како резултат на тоа, неговиот идентитет е копиран врз основа на четирите вредности: слобода, авантура, автентичност и страст Ова се универзалните вредности кои дефинираат што е брендот Jeep денес и кои продолжуваат да го водат патот на …

Прочитајте повеќе »

60 години од атентатот врз Кенеди: Поблиску до вистината?

60 години од атентатот врз Кенеди: Поблиску до вистината?

Со децении, филмаџиите и писателите се обидуваа да ја откријат вистината зад атентатот на Џон Ф. Кенеди. Поголем дел од времето тие тапкаа во мрак. Кога  на 22 ноември 1963 година беше испукан првиот истрел врз колоната возила која се движеше низ Далас, американскиот претседател Џон Фицџералд Кенеди се фати за грлото. Неколку секунди …

Прочитајте повеќе »

Велика Британија ќе гради сателит за следење на климатските промени и природните катастрофи

земја

Проектот развива група сателити за набљудување на Земјата и цели да обезбеди редовно ажурирани податоци за да помогне во откривањето, следењето и намалувањето на ризикот од природни катастрофи Велика Британија ќе помага во финансирањето и изградбата на ново вселенско летало кое ќе им помогне на научниците да ја следат климатската …

Прочитајте повеќе »

Deepfake – лажни видеа направени со вештачка интелигенција за кои треба да бидеме загрижени

deepfake

Мислите дека го гледате претседателот на Украина Володимир Зеленски како зборува и им кажува на своите војници да го положат оружјето и да ја предадат борбата против Русија. Ликот е тој, фацијалните експресии се тие, тој ја отвора устата онака како што зборува, но сепак, тоа не е вистината. Видеото …

Прочитајте повеќе »

Со пандемијата не исчезнаа менталните болести кај младите

депресија

Минатата година, на околу 110.000 девојчиња за прв пат им била дијагностицирана ментална болест или растројство, односно за 6 отсто повеќе отколку во 2019 година Проблемите и нарушувањата со менталното здравје беа вообичаени меѓу младите луѓе во екот на пандемијата со ковид-19, но нова студија покажува дека со завршувањето на …

Прочитајте повеќе »