Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Одржани две кола од пингпонгарската Супер лига и Прва лига за мажи

Овој викенд се одржаа 11 и 12 коло од Супер лигата и Првата лига во пинг-понг во машка конкуренција за сениори. Сите натпревари се одржаа во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Резултати од 11-то коло Супер лига мажи: Крива Паланка 2007 – Шампион Фа 2:4 Телеком Нец 2 – Младост …

Прочитајте повеќе »

Светска премиера на ID. 2all концепт: електричниот автомобил од Volkswagen кој ќе чини помалку од 25.000 евра (ВИДЕО)

Volkswagen ID. 2all concept car

Volkswagen ја продолжува успешната приказна на своите компактни автомобили во ерата на електричната мобилност и го претстави целосно електричниот Volkswagen ID. 2all кој ќе чини помалку од 25.000. Првично објавените податоци за автомобилот се: погон на предните тркала, досег до 450 km, иновативни технолошки карактеристики како што се Travel Assist, …

Прочитајте повеќе »

Европско првенство во снукер, Македонија со петмина натпреварувачи

Во Малта започна Европското првенство во снукер, на кое што македонската федерација испрати петмина натпреварувачи. Двократниот првак Берат Јашари е предводник на новата генерација играчи, четири години откако во 2019 година Павле Данилов ја постигна првата победа за Македонија на ЕП во Португалија. Заедно со Јашари, во Малта се натпреваруваат …

Прочитајте повеќе »

Оскари 2023: „Се`, секаде, одеднаш“ ги пожнеа наградите

Филмот „Се`, секаде, одеднаш“ е големиот победник на вечерта, освои седум од 11-те Оскари за кои беше номиниран. Како прва Азијка, Мишел Јео освои Оскар за најдобра актерка. Научно фантастичниот филм „Се`, секаде, одеднаш“ ги пожнеа признанијата во категориите најдобар филм, режија и оригинално сценарио (Даниел Кван и Даниел Шајнерт), …

Прочитајте повеќе »

Во Србија одржан интернационален инклузивен џудо камп

Во рамки на проектот „Judo4All” поддржан од Европска унија, во Крагуевац, Србија се одржа зимски интернационален и инклузивен џудо камп. Во организација на ЏК „Макикоми” од Белград, на кампот учествуваа земјите партнери во проектот: Македонија, Романија и Србија. На интернационалниот џудо камп присуствуваа повеќе од 40 учесници од ЏК „Дрим” …

Прочитајте повеќе »

„Пипи долгиот чорап“ – премиера во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“

Утре, четврток 9-ти март со почеток во 18.00 часот, во театарот „Војдан Чернодрински“ премиерно ќе биде изведена претставата „Пипи долгиот чорап“, според текстот на шведската авторка Астрид Линдгрен, во драматизација на Ивана Нелковска а во режија на Кристина Димитрова. Пипи е најневообичаеното и најсилното девојче во светот. Таа ја живее …

Прочитајте повеќе »

Започна пролетниот дел од националниот систем на клупски натпревари во пинг-понг за сезоната 2022/23

Овој викенд се играа првите натпревари од клупскиот систем на пролетното натпреварување во пинг-понг за сезона 2022/23. Во саботата се одиграа натпреварите од Втора лига мажи и Прва лига жени, при што се постигнаа следните резултати: Втора лига – мажи: Пелистер – Прилеп 3:4 Прва лига – жени: Крива Паланка …

Прочитајте повеќе »

Формула 1: Со трката во Бахреин, во недела стартува „најбрзиот циркус на светот“

Со трката за Големата награда на Бахреин, во недела започнува новата 74 сезона на Формула 1. Главен фаворит за титулата е двојниот светски првак Макс Верстапен од Ред Бул, на кој друштво во австрискиот тим ќе му прави Серхио Перес. Главни конкуренти на овој двоец ќе му бидат возачите на …

Прочитајте повеќе »