Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Младите македонски џудисти во сабота и недела ќе настапат на Балканското првенство во Турција

Македонската кадетска џудо репрезентација денеска пристигна во Кочаели, Турција, каде ќе се одржи Балканското првенство во џудо за кадети и кадетки. Нашата репрезентација на првенството ќе настапи во следниот состав: – 55 кг. Игнат Петров – 66 кг. Никола Магдески – 40 кг. Теа Настоска – 44 кг. Теона Настоска …

Прочитајте повеќе »

Пиволенд 2022 – многу пиво, насмеани лица, вкусна храна и желба за нов Пиволенд 2023 (ФОТО)

пиволенд 2022

Скопје насмеано и среќно, какво што во последните години го немавме видено. Изминативе пет дена градот циркулираше во ритамот на добрата музика, многу пиво, вкусната храна и желбата за нов Пиволенд 2023. Скопјани испратија силна порака дека го сакаат Пиволенд и дека овој фестивал му недостасуваше на главниот град. Голем број на посетители уживаа во музичката програма на двете сцени поставени …

Прочитајте повеќе »

„Crypto.com“ се повлече од договорот со УЕФА Лигата на шампионите

уефа фудбал

Сингапурската компанија за размена на криптовалути „Crypto.com“ се повлече од спонзорскиот договор со УЕФА за Лигата на шампионите. Договорот вреден 428 милиони фунти, кој беше предвидено да трае пет сезони, пропаднал во последен момент поради загриженоста од зголемената регулација на криптовалутите, пишува „Би-би-си“, Сајтот за размена на криптовалути требаше да го замени …

Прочитајте повеќе »

Владимир Трпаноски избран за потпретседател на Балканската џудо асоцијација

Претседателот на Џудо федерацијата на Македонија, Владимир Трпаноски во следните пет години ќе ја извршува функцијата потпретседател на Балканската џудо асоцијација. Трпаноски ја доби поддршката од најголемиот број од делегатите кои учествуваа на денешниот состанок во Кожани, Република Грција. Покрај Трпаноски, на состанокот присуствуваше и потпретседателот на Џудо федерацијата, Благоја …

Прочитајте повеќе »

Со помош на вештачка интелигенција Франција откри илјадници непријавени базени

базен

Илјадници непријавени приватни базени беа откриени во Франција со помош на вештачка интелигенција, што на француските даночни власти им донесе неочекувани приходи. Од откриените над 20.000 базени, властите собрале приходи во износ од околу 10 милиони евра, јавија француските медиуми, а пренесе „Би-би-си“. Базените се предмет на повисоки даноци на имот бидејќи …

Прочитајте повеќе »

Со поетско читање од 18 странски поети завршија „Струшките вечери на поезијата“

струшки вечери на поезијата 2022

Со поетско читање во Даут пашиниот амам на кое учествуваа 18 поети од странство, вчера официјално заврши годинешното 61. издание на меѓународниот поетски фестивал „Струшките вечери на поезијата“ „Читањето започна со аудиозапис со гласот на годинешниот добитник на „Златниот венец“, јапонскиот поет Шунтаро Таникава, кој поради поодмината возраст не присуствува …

Прочитајте повеќе »

Возиме крш – просечната старост на автомобилите и автобусите се искачи на 19,5 години [инфографик]

автомобили сообраќај

По македонските патишта се вози крш од возила, чија што просечна возраст се зголемува од година во година. Нови загрижувачки податоци објави Државниот завод за статистика (ДЗС) за тоа каква била старосната возраст на возилата на крајот од 2021 година. Неславен рекорд на возниот парк е достигнат кај сите видови …

Прочитајте повеќе »

Прилеп домаќин на најдобрите македонски џудисти и џудистки во пионерска и кадетска конкуренција

Најдобрите македонски џудисти и џудистки во пионерска и кадетска конкуренција, од петокот, 26 август, се наоѓаат на подготовки во Прилеп. Се’ до вторник, 30 август, младите џудисти и џудистки ќе тренираат и ќе ја темпираат формата за престојните Балкански првенства за пионери/ки во Грција и кадети/ки во Турција. На крајот …

Прочитајте повеќе »