Магазин

Пендаровски го прими балканскиот шампион во полумаратон Дарио Ивановски

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими македонскиот атлетичар Дарио Ивановски, кој го освои златниот медал на Балканскиот полумаратон, што се одржа овој месец во Тирана. Претседателот му честита на Ивановски за освоениот успех на балканското првенство и за поставувањето на нов национален рекорд. Претседателот истакна дека успесите на македонските спортисти …

Прочитајте повеќе »

Илон Маск го презема Твитер, зделката е вредна 44 милијарди долари

Илон Маск / Фото: Daniel Oberhaus, CC BY-SA 4.0, Викимедија комонс

Одборот на директори на Твитер најпосле се согласи – Илон Маск е новиот сопственик на една од најпопуларните и активни социјални мрежи во светот, Твитер, што ја откупи со склопување на договор вреден 44 милијарди долари. Ваквиот потег може да значи големи промени во начинот на кој што функционира оваа …

Прочитајте повеќе »

Промовирано поетското првенче на Марија Симоноска „Ковчеже отворено со стих“

Промовирано поетското првенче на Марија Симоноска „Ковчеже отворено со стих“

Во Градската библиотека „Борка Талески“ во Прилеп, вчера се одржа промоција на книгата поезија на Марија Симоноска, со наслов „Ковчеже отворено со стих“. Во преполната сала, пред љубителите на пишаниот збор за првенчето на Симоноска зборуваа рецензентите Тодор Алексоски и Снежана Паноска, како и Цеца Видова Трајчева, која заедно со …

Прочитајте повеќе »

Изложба на македонскиот уметник Зоран Кардула во Тирана

Изложба на Зоран Кардула

Бројни гости од Тирана, од јавниот и од културниот живот, дипломати од повеќе земји, од Германија, Јапонија, Велика Британија, од Франција присуствуваа во Македонскиот културно-информативен центар во Тирана на отворањето на изложбата на Зоран Кардула. Делата на еден од најреномираните македонски современи уметници, графички дизајнер кој веќе 20 години ја …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Прва самостојна изложба на младиот прилепски уметник Филип Цакоски

Во ЦК „Марко Цепенков“ – Прилеп, во среда 20.04.2022 од 19.30 часот во Ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложбата „Персона“, од прилепскиот уметник Филип Цакоски. Самиот уметник за изложбата ќе каже: „Изложбата ‘Персона’ е проследување (втор дел) на концептот ‘Обвивки’-2021, продлабочување во битието позади физичкиот изглед …

Прочитајте повеќе »

На гумите за џвакање им требаат и до 1.000 години за да се разградат во природата, а ги фрламе насекаде

Гумите за џвакање се едни од најкористените наменски супстанци од страна на човекот. Ги користиме за да се ослободиме од лошиот здив кога јадеме зачинета или храна со необичен мирис, децата го вкусуваат слаткиот, овошен вкус, а гумите за џвакање помагаат и за полесно варење на храната. И покрај овие …

Прочитајте повеќе »

Почина актерката Мајда Тушар

Денеска почина Мајда Тушар (1950-2022), актерка во Драмски театар Скопје во периодот од 1972 до 2015 година. Мајда Тушар дипломирала актерска игра во првата класа на Факултетот за драмски уметности Скопје и веднаш по дипломирањето активно се вклучила во тековниот репертоар на театарот, особено во проектите на Вечерната сцена. Нејзини …

Прочитајте повеќе »

Мотоцентар со донација за Домот за доенчиња од Битола

мотоцентар донација

Мотоцентарм му донираше на Домот за доенчиња од Битола гуми од брендот Rilken за нивното службено возило. Тоа возило го користат за превоз на малите жители на овој дом Дополнително на тоа подарија и играчки за децата за возраст од 0-4 години кои се згрижени во овој дом. Донацијата е …

Прочитајте повеќе »