Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Обвинение против Алек Болдвин за убиство од небрежност

Обвинение против Алек Болдвин за убиство од небрежност

Алек Болдвин и оружарката на снимањето на филмот „Рѓа“ (Rust) треба да одговараат на суд поради убиството на снимателката Халина Хачинс во октомври 2021 година. Една и пол година откако на снимање на филмот „Рѓа“ беше смртно застрелана снимателката Халина Хачинс, подигнато е обвинение против холивудската ѕвезда Алек Болдвин и …

Прочитајте повеќе »

Ѓоковиќ ја освои 10-тата титула во Мелбурн и 22 Гренд слем трофеј

Ѓоковиќ ја освои 10-тата титула во Мелбурн и 22 Гренд слем трофеј

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска ја освои 10-тата титула на Отвореното првенство на Австралија и 22-от Гренд слем трофеј во кариерата, откако во финалето во Мелбурн го совлада четвртиот тенисер во светот Стефанос Циципас после три сета – 6:3, 7:6 и 7:6. Мечот траеше 2 часа и 56 минути. Со …

Прочитајте повеќе »

Со крводарителски акции и музички настан ќе се одбележи роденденот на Тоше Проески

Со крводарителски акции и музички настан ќе се одбележи роденденот на Тоше Проески

Со крводарителска акција во Домот на АРМ во Скопје како и со музички настан насловен како „Ангел си ти“ во Крушево, денеска ќе биде одбележан денот на раѓањето на големиот хуманист и музичка ѕвезда, Тоше Проески. По деветнаесетти пат, Црвен крст на град Скопје и Црвен крст на Р. С. …

Прочитајте повеќе »

Алек Болдвин ќе биде обвинет за убиство од небрежност

Алек Болдвин ќе биде обвинет за убиство од небрежност

Пред повеќе од една година, снимателка беше смртно застрелана од пиштол-реквизит додека снимаше филм со Алек Болдвин. Сега холивудската ѕвезда и оружарката треба да бидат кривично гонети. Холивудската ѕвезда Алек Болдвин ненамерно и нанесе смртоносни повреди од пиштол на камерманката Халина Хачинс за време на снимањето на филмот „Рѓа“ („Rust”). Сега обвинителката …

Прочитајте повеќе »

Почина американскиот рокер Дејвид Крозби

Почина американскиот рокер Дејвид Крозби

Познатиот американски рокер, Дејвид Крозби почина на 81-годишна возраст. Овој пејач и текстописец беше еден од основачите на два од најголемите бендови од 1960-тите,Бирдс и Крозби, Стилс и Неш. Крозби постигна редок подвиг во кариерата, со тоа што двапати беше примен во Куќата на славните на рокенролот. Неговата сопруга за …

Прочитајте повеќе »

Знамињата на Русија и Белорусија забранети на Австралија опен

Знамињата на Русија и Белорусија забранети на Австралија опен

Австралија денеска ги забрани руските и белоруските знамиња на Австралија Опен, откако амбасадорот на Украина побара акција кога тие беа видени меѓу публиката. Знамиња на Русија вчера беа развеани од навивачите, за време на мечот од првото коло помеѓу украинката Катерина Баиндл и Русинката Камила Рахимова. Украинските навивачи наводно повикале …

Прочитајте повеќе »

Почина ќерката на Елвис Присли, Лиза Мари Присли

Почина ќерката на Елвис Присли, Лиза Мари Присли

Лиза Мари Присли, ќерката на Елвис Присли, почина на 54-годишна возраст откако доживеа тежок срцев удар во нејзиниот дом, само неколку часа откако била примена во болница. Веста за нејзината смрт ја потврди и нејзината мајка, Присила Присли. Во вторникот, Лиза беше на доделувањето на Златните глобуси. Таа и нејзината …

Прочитајте повеќе »

Стивен Спилберг е големиот победник на „Златен глобус“

Стивен Спилберг е големиот победник на „Златен глобус“

Холивудската легенда Стивен Спилберг со својот филм „Фабелманови“ е големиот победник на овогодишниот „Златен глобус“. „Фабелманови“ го доби „Златниот глобус“ за најдобар филм, а Стивен Спилберг ја освои и наградата за режија. Спилберг, чиј филм „Фабелманови“ има многу автобиографски елементи, во својот говор му се заблагодари на семејството. „Секој ме …

Прочитајте повеќе »