Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Македонската премиера на „Мими“ ќе го отвори годинешниот „Синедејс“

Филм МИМИ

Македонската премиера на долгометражниот филм „Мими“ ќе го отвори овогодинешното издание на Фестивалот на Европски Филм „Синедејс“, на 7 јули (четврток) што ќе се одржи на покривот на ГТЦ. Филмот е во сценарио и режија на Даријан Пејовски, а во продукција на Томи Салковски, односно копродукција на Скопје Филм Студио …

Прочитајте повеќе »

ЏК „СЕИШИН“ Прилеп прогласен за најдобар странски клуб на џудо турнирот во Грција

Во организација на ЏК „Ираклис“, денеска во Солун, Грција, се одржа меѓународен турнир во џудо “Матсура Куп” за сениори/ки и ветерани. Прилепскиот џудо клуб „Сеишин“на овој турнир учествуваше со вкупно 4 такмичари, при што освои 4 медали, од кои 3 златни и 1 бронзен. Сениорки: Магдалена Најдоска 1 место Избаела …

Прочитајте повеќе »

Култниот „Лунов Магнус Стрип“ возобновен по скоро 30-годишна пауза

По скоро 30-годишна пауза, српската издавачка куќа „Голконда“ ја возобнови легендарната стрип-едиција „Лунов Магнус Стрип“, која своевремено беше едно од најпопуларните обележја на популарната култура во СФР Југославија. Првото издание на возобновениот „Лунов Магнус Стрип“ (ЛМС) симболично го носи бројот 999. Уредникот на „Голконда“ Бојан Ризниќ во неговиот предговор објаснува дека за …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот театар ја подготвува претставата „Круг“

Во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ во тек се подготовките на новата претстава „Круг“, по текст од Едвард Олби а во режија на Јован Ристовски. Оригиналното име на текстот е „Дамата од Дебјук“ од Едвард Олби, за кој преводот и драматизацијата ги направи драматурот Лидија Митоска Ѓорѓиевска. Режисерот Ристовски објаснува дека …

Прочитајте повеќе »

Во Битола се одржа четвриот меѓународен натпревар по пијано „Пијанофест“

Изминатите денови, од 10 – 12 јуни во реновираниот Офицерски дом во Битола, по четврти пат се одржа Меѓународниот натпревар по пијано ПИЈАНОФЕСТ. На натпреварот настапија осумдесетина учесници од Македонија, Албанија, Србија, Косово, Турција, Црна Гора и Бугарија. Учесниците ги изведуваа композициите на прекрасното концертно пијано “Bosendorfer”, кое недоамна беше …

Прочитајте повеќе »

Дарја Ризова доби награда за најдобра актерка на меѓународен фестивал во БиХ

Македонската театарска актерка Дарја Ризова ја доби наградата за најдобра актерка од публиката на деветтото издание на Фестивалот на актерот во Коњиц, Босна и Херцеговина. На меѓународниот фестивал на кој жирито го сочинува само публиката учествува девет професионални театри од регионот: Србија, Хрватска, Северна Македонија и Босна и Херцеговина. Ризова ја доби …

Прочитајте повеќе »

Инженер во Google смета дека вештачката интелигенција на компанијата „оживеала“ и е чувствителна

Гугл Google

Суспензијата на инженерот на „Гугл“ (Google), кој тврдеше дека компјутерскиот чет-бот на кој работел станал чувствителен и расудувал како човечко суштество, покрена нови прашања околу капацитетот и тајноста на светот на вештачката интелигенција, пишува „Гардијан“. Технолошкиот гигант „Гугл“ го стави на отсуство вработениот инженер Блејк Лемоин, откако тој објави транскрипти …

Прочитајте повеќе »

Издаден „Столб што пее“ – четвртиот роман на Томислав Османли

Томислав Османли

Деновиве излезе од печат новиот роман на истакнатиот македонски писател Томислав Османли, „Столб што пее“. „Романот е со сложен хронотоп и наратив составен од девет меѓусебно поврзани текови, соединети во матицата на романот, којшто го следат и го засилуваат впечатливи документарни елементи: автентични фотографии, агенциски вести, tweet-ови, два природно вметнати …

Прочитајте повеќе »