BMW ја претстави новата серија 5

BMW ја претстави новата серија 5 (ФОТО и ВИДЕО)

Подинамичен од кога било, со мноштво дигитални иновации и, за прв пат, целосно електричен погон – вака напредуваше новиот BMW Серија 5 седан.

BMW i5, новото издание на најуспешната бизнис лимузина во светот го презема водството на патот кон одржлива премиум мобилност во горниот сегмент на возила од средната класа.

Пазарното лансирање на новиот BMW Серија 5 Седан ќе започне во октомври 2023 година. Новата генерација на модели ќе се нуди ширум светот со целосно електричен погон и, во зависност од пазарниот регион, исто така со plug-in хибридни системи, како и со високо ефикасни бензински и дизел мотори, вклучително и 48-волтна mild хибридна технологија. Како и сите претходни генерации на модели, новата BMW Серија 5 седан се произведува во фабриката на BMW Group во Динголфинг, каде што се произведуваат и електричните мотори и високонапонските батерии за BMW i5.

BMW ја претстави новата серија 5

Новиот дизајн ја нагласува спортската елеганција и присуство на новата Серија 5 Седан. Во споредба со моделот претходник, новото издание порасна во должина за 97 милиметри на 5.060 милиметри, ширина за 32 милиметри до 1.900 милиметри и висина за 36 милиметри до 1.515 милиметри. Меѓуоскиното растојание е издолжено за 20 милиметри до 2.995 милиметри.

Предниот поглед на новата BMW Серија 5 седан се карактеризира со модерна интерпретација на двојните фарови и бубрежната решетка на BMW. LED елементите распоредени речиси вертикално служат како трепкачи и дневни светла за возење. Решетката за бубрези на BMW, која се проектира далеку напред, се одликува со широко опкружувачки и опционално контурно осветлување на BMW Iconic Glow.

Кокпитот на новата BMW Серија 5 има значително намален број на копчиња и контроли во споредба со моделот претходник. Ова е постигнато со постојано дигитализација на функциите. Заоблениот дисплеј на BMW ја реинтерпретира идејата на брендот за ориентација на возачот. Целосно дигиталниот систем за прикажување се состои од 12,3-инчен информативен екран и 14,9-инчен контролен дисплеј. Воланот е исто така редизајниран со зарамнет долен дел и хаптички повратни информации на контролните табли, а рачката на менувачот на централната конзола. Опционалната лента за интеракција на BMW е уште еден белег. Ефикасно задно осветлената функционална единица со кристална структура на површината се протега низ целата ширина на таблата со инструменти далеку до панелите на вратите и вклучува контролни панели чувствителни на допир.

BMW ја претстави новата серија 5

Бензинските и дизел моторите од новата модуларна генерација на мотори на BMW Group Efficient Dynamics ќе бидат понудени во специфичен избор на пазарот. Тие сега имаат 48-волтна mild хибридна технологија и се комбинираат со нов 8-брзински Steptronic Sport менувач како стандард.

Во Европа, на пазарот ќе се појават моделите со четири цилиндри BMW 520i Sedan (потрошувачка на гориво комбинирана: 6,4 – 5,7 l/100 km (62 милји); емисија на CO2: 144 – 130 g/km според WLTP) со 153 kW/ 208 КС, BMW 520d Sedan (комбинирана потрошувачка на гориво: 5,6 – 5,1 l/100 km (62 милји); Емисии на CO2: 147 – 133 g/km според WLTP,) и BMW 520d xDrive Sedan (комбинирана потрошувачка на гориво: 60. – 5,5 l/100 km (62 милји); емисии на CO2: 157 – 143 g/km според WLTP) со по 145 kW/197 КС.

Целосно електричниот BMW i5 е опремен со екстензивно подобрена технологија BMW eDrive од петтата генерација и се лансира во две варијанти. BMW i5 M60 xDrive (комбинирана потрошувачка на енергија според WLTP: 20,6 – 18,2 kWh/100 km (62 милји)), кој комбинира погон до 442 kW/601 КС со карактеристични перформанси M и специфични карактеристики на дизајнот. Две високо интегрирани погонски единици на предната и задната оска сочинуваат електричен погон на сите тркала. Создадениот системски вртежен момент е до 820 Nm (605 lb-ft) кога е активирана функцијата M Sport Boost или M Launch Control. Ова му овозможува на BMW i5 M60 да забрзува од нула до 100 km/h (62 mph) за 3,8 секунди, а неговата максимална брзина е електрично ограничена на 230 km/h (143 mph).

Извор: BMW

Прочитајте повеќе

Skoda Superb

Претставена новата Škoda Superb: Повеќе простор и удобност, шест ефикасни погонски единици и иновативни безбедносни системи (ВИДЕО)

Четвртата генерација на Škoda Superb се надоврзува на јаките страни на својот претходник, нудејќи уште …