50 години 2024 година е за Golf во Volkswagen

Volkswagen Golf: Осум генерации за 50 години

  • Во 1974 година, Golf го наследи Volkswagen Beetle и брзо стана пионер во својата класа – следеа уште седум генерации на Golf
  • Тековната генерација на голф добива роденденско ажурирање; светска премиера за само неколку недели
  • За да ја започне годишнината, Volkswagen ја претставува успешната приказна на автомобилскиот саем „Rétromobile“ во Париз; Volkswagen Classic ќе биде присутен и на „Bremen Classic Motorshow“

Голфот е срцето на марката Фолксваген – и се залага за терминот „бестселер“ како ретко кој друг модел. Повеќе од 37 милиони возила се продадени во осум генерации. Volkswagen го слави популарниот модел за да го одбележи својот 50-ти роденден следната година. На крајот на краиштата, Golf не само што ја обликуваше мобилноста во Германија, туку и во многу други региони ширум светот. Сепак, компанијата не гледа само наназад како дел од роденденските прослави: светската премиера на новиот Golf ќе се одржи веќе на крајот на јануари – и како и неговите претходници, тој ќе донесе бројни иновации во сериското производство.

Најуспешен европски автомобил

Тоа беше автомобилска револуција кога Volkswagen го претстави првиот Golf и со тоа наследникот на легендарната Буба во 1974 година: со погон на предните тркала (наместо заден мотор) и променет целокупен концепт благодарение на големиот капак на багажникот и преклопениот потпирач за грб на задните седишта. Дополнително, директниот дизајн создаден од Џорџето Џуџаро му помогна на Фолксваген да усвои нов стил, кој исто така беше продолжен кај неговите наследници. Голфот брзо стана вистински „Фолксваген“, а првите милион примероци беа продадени уште во 1976 година. До денес се испорачани повеќе од 37 милиони возила. Ова го прави компактниот автомобил најуспешниот европски автомобил, најпродаваниот Фолксваген на сите времиња – и икона.

Без разлика која генерација – тајната на успехот беше и се уште е збирот на сите нејзини карактеристики. Тоа е затоа што Golf отсекогаш бил совршен придружник за секојдневниот живот, отелотворувајќи разновидност, функционалност, доверливост и квалитет. Во текот на децениите, портфолиото беше проширено за да вклучи дополнителни варијанти: без разлика дали Golf GTI, Golf Cabriolet или Golf Variant или многу други. Со секоја нова генерација на модели, во компактната класа се вградени најсовремени технологии, безбедносни концепти и погодни карактеристики. На тој начин, Volkswagen Golf ги демократизираше не само технологиите како што се надгледуваниот катализатор и системот против блокирање на сопирањето, туку и воздушните перничиња, темпоматот и електронските системи за помош, како и благите и приклучени хибридни погони.

Во јубилејната 2024 година, Volkswagen ќе го претстави еволутивниот развој на осмата генерација на Golf. Ќе импресионира со визуелно префинетите карактеристики, новите системи за помош и погонски агрегати, а исто така и следната генерација на инфозабавни системи и софтвер. Светската премиера на новиот Golf е на само неколку недели, а претпродажбата е закажана за пролет 2024 година.

Golf I и концептниот автомобил EA 276, претходникот Golf од 1969 година развиен во Волфсбург
Golf I и концептниот автомобил EA 276, претходникот Golf од 1969 година развиен во Волфсбург

Одржување на историјата во живот

Volkswagen Classic, исто така, ќе го придружува Golf во неговата годишнина и ќе ги претстави историските модели на Golf од колекцијата на Volkswagen во многу прилики. Од 31 јануари до 4 февруари 2024 година, генерациите на голф од I до VII ќе го подобрат присуството на Фолксваген Франција на салонот „Salon Rétromobile“ во Париз. Непосредно потоа, од 2 до 4 февруари 2024 година, Volkswagen ќе ги прикаже Golf I и уникатниот концепт автомобил EA 276 – претходникот Golf од 1969 година развиен во Волфсбург – на „Bremen Classic Motorshow“.

Прочитајте повеќе

Abarth 595

Abarth 595: Веќе шеесет години, „мало, но техничарче“

Пред шеесет години, во септември 1963 година, Карло Абарт на светот му го претстави Fiat-Abarth …