Skoda Superb

Претставена новата Škoda Superb: Повеќе простор и удобност, шест ефикасни погонски единици и иновативни безбедносни системи (ВИДЕО)

Четвртата генерација на Škoda Superb се надоврзува на јаките страни на својот претходник, нудејќи уште пософистициран дизајн, повеќе простор и удобност и најсовремена технологија

Со новата Škoda Superb, клиентите повторно ќе имаат избор помеѓу верзијата Combi estate и хечбек.

Новата генерација на Superb нуди многу одржливи решенија, како што се текстил изработен од 100 проценти одржливи материјали. Во исто време, иновативната инструментација на Škoda и новиот внатрешен концепт со самостоен 13-инчен инфозабавен екран овозможуваат уште поголема леснотија на користење.

„Суперб е стандарден носител на палетата ICE на Škoda повеќе од 20 години. Во својата четврта генерација ќе продолжи да биде токму тоа, нудејќи уште попрефинет, скулптурален дизајн, извонредна просторност и врвна технологија. Дополнително, оптимизациите на погонот и подобрената аеродинамика придонесуваат за уште поголема ефикасност. Го реконструиравме plug-in хибридниот погон од нула, и тој сега нуди целосно електричен опсег од повеќе од 100 километри. Целосно новата внатрешност е уште поергономска и се одликува со примерна количина од одржливи материјали. Последно, но не и најмалку важно, ние ќе продолжиме да го нудиме Superb како хечбек и верзија Combi estate, што совршено го одразува нашиот фокус на клиентите“.

Клаус Зелмер, претседател на Управниот одбор на Škoda Auto

Skoda SuperbСо целосно новата четврта генерација, Škoda повторно поставува стандарди во поглед на дизајнот, просторноста, удобноста и безбедноста. Дополнителниот дизајн и аеродинамичните подобрувања ја намалија потрошувачката на гориво додека ги подобрија перформансите. Три модерни TSI бензински мотори, вклучително и еден со блага хибридна технологија, два дизела и нова plug-in хибридна погонска група со електричен досег од повеќе од 100 километри на циклусот WLTP испорачува моќност во опсег од 110 kW (150 КС) до 195 kW (265 КС). Врвниот дизел и врвниот бензински мотор доаѓаат со погон на сите тркала. Сите погонски единици во новиот Superb се стандардно поврзани со DSG автоматски менувач. Понатаму, бројните нови и подобрени системи за помош обезбедуваат уште поголема безбедност и удобност. Значително посветлите предни светла со LED Matrix од новата генерација и DCC Plus го прават своето деби во Superb.

Skoda Superb

Škoda Superb беше лансирана во 2001 година и оттогаш повеќе од 1,6 милиони излегоа од производните линии. Superb е произведен во Квасини (Чешка), Соломоново (Украина), Аурангабад (Индија) и Нанџинг (Кина). Во текот на повеќе од две децении има освоено бројни меѓународни признанија и награди. Повеќе од 30 од нив дојдоа за третата генерација на Superb само во 2016 година, вклучувајќи ја и наградата Red Dot за извонреден дизајн на производи за имотот Superb Combi. Помеѓу 2001 и 2008 година, Škoda испорача вкупно 137.000 возила од првата генерација. Втората генерација продаде вкупно 618.000 единици од 2008 до 2015 година. Во 2009 година, таа стана првата што понуди недвижна верзија на Superb. Третата генерација на Superb беше лансирана во 2015 година и до денес се произведени вкупно 845.000 единици. Најголемите европски пазари за третата генерација на Superb се Германија со 153.222 возила (до и заклучно со септември 2023 година), Чешката Република (61.479 возила) и Обединетото Кралство (57.054 возила).

Прочитајте повеќе

Abarth 595

Abarth 595: Веќе шеесет години, „мало, но техничарче“

Пред шеесет години, во септември 1963 година, Карло Абарт на светот му го претстави Fiat-Abarth …