Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Загреј се за Европското првенство во танци 2022 со Џубокс

Танци Џубокс

Скопје е домаќин на овогодинешното Европско првенство во танци 2022. Во периодот од 02.07.2022 (сабота) до 05.07.2022 (вторник), Ист Гејт Мол ќе биде главната локација за претставување на најдобрите танцови вештини, како и вмрежување на голем број домашни и странски танчери. Главните атракции ќе бидат претстојните настапи на хип-хоп изведувачи …

Прочитајте повеќе »

На Светското првенство во куглање, нашиот Архан во финалето го освои 8-то место

Архан Арслановски, куглар и ученик од средното училиште „Таки Даскало“ од Битола се пласираше во финалето на Светското првенство по куглање, информираат од Кугларската федерација на Македонија. Во машкото финале, Архан се пласираше на 8-то место со резултат 516 (148). И младата Стефанија Алексовска од Битола настапуваше на Светското првенство …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: „Земја“ – изложба на академската сликарка Бојана Артиновска Трпческа

Во петок, на 20 мај, во 19.30 часот во ликовниот салон на НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе биде отворен првиот дел од изложбатa „Земја“ на академската сликарка и мултимедијална уметница, Бојана Артиновска Трпческа. Самата изложба, замислена е како мултимедијален проект, со отворен микрофон, каде поканети гости ќе можат да …

Прочитајте повеќе »

Мечка трча низ населбата Буковски Ливади во Битола (ВИДЕО)

Мечка Битола

Синоќа, триесет минути по полноќ, битолчани снимија мечка како трча низ улиците на населбата Буковски Ливади во Битола. Мечката е снименa во близина на кафеаната Адриатик. Извор:АПЛА

Прочитајте повеќе »

Започна Европското првенство во танци 2022 – Флешмоб од над 500 танчери во Ист Гејт Мол

Флешмоб танчери во Ист Гејт Мол

Големите нешта секогаш се привлекуваат, а за време на викендот сите патишта водеа до големи насмевки во новото срце на Скопје. Оваа сабота (14.05.2022), доказ за истото можеше да се најде во најголемиот шопинг центар од европски ранг во регионот, Ист Гејт Мол. Широките коридори беа разиграни со ритамот на …

Прочитајте повеќе »

Трајковски со нов рекорд во скок во далечина на отворено

Трајковски Андреас

Андреас Трајковски, член на АК Работнички и репрезентативец на Македонија, вчера на меѓународен атлетски митинг во Лимасол (Кипар) го собори македонскиот рекорд во скок во далечина на отворено со резултат од 7 метри и 41 сантиметар. Досегашниот Македонски рекорд на отворено во скок во далечина изнесуваше 7 метри и 15 …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Во петок и сабота ново издание на Театарскиот фестивал за деца „Силјан Штркот“

Театарскиот фестивал за деца „Силјан Штркот“ е првиот детски театарски фестивал на професионални театри во државата, којшто се одржува во Прилеп од 2019 година. Идејата за фестивалот ја покренаа актерките Марија Спиркоска Илијеска и Ангела Наумовска, едни од основачките на Здружението на граѓани „Мал Театар” Прилеп. Главната цела на организаторите …

Прочитајте повеќе »

Витаминка ги претстави новите Happy чоколади

Vitaminka Happy Витаминка

Дали знаете дека чоколадото го стимулира лачењето на хормонот на среќа? Ви ги претставуваме новите Happy чоколади од Витаминка! Одберете го вашиот омилен вкус: црно чоколадо со 70% какао млечно чоколадо ноисет чоколадо и почувствувајте ја слатката среќа со Happy.

Прочитајте повеќе »