Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Обраќање на претседателот Пендаровски на 43. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на 43. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Како покровител на оваа значајна манифестација, претседателот Пендаровски истакна дека ако основната мисија на филмот е да биде во полемика со светот и неговите аномалии, тогаш фестивалските филмски манифестации треба …

Прочитајте повеќе »

„Крушево низ корија“ викендов ќе понуди велосипедски тури, летање со параглајдери, видео проекции и забава

Крушево низ корија 2022

Во претстојниов викенд, односно 20 и 21 август, во Крушево по седми пат ќе се одржи фестивалот на отворено „Крушево низ корија“. Тој вклучува кампување на Мечкин камен со сите придружни содржини, планински велосипедизам, планинарска тура низ крушевската корија, тандем летови со параглајдер, проекција на филмови од ЕХО фестивалот за …

Прочитајте повеќе »

„Големата ѕвезда на македонскиот филм“ на Браќа Манаки постхумно ќе биде доделена на Горјан Тозија

Наградата „Големата ѕвезда на македонскиот филм“, која се доделува за исклучителен придонес во македонската кинематографија во рамките на Меѓународниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, оваа година ќе биде постхумно доделена на филмскиот продуцент Горјан Тозија. „Големата ѕвезда на македонскиот филм“ е награда на Друштвото на филмски работници на Македонија …

Прочитајте повеќе »

Шкотска е првата земја каде жените имаат законско право на бесплатни менструални производи

менструални производи

Менструалните производи, вклучувајќи тампони и влошки, од вчера станаа достапни бесплатно во јавните установи во Шкотска, откако стапи на сила првиот закон од ваков вид во светот, јавува „Си-ен-ен“. Предлог-законот за менструални производи беше усвоен едногласно од шкотските пратеници во ноември 2020 година, што претставува значајна победа за глобалното движење против менструална …

Прочитајте повеќе »

Долготрајни аплаузи за концертот на триото Долче во Рим

концертот на триото Долче во Рим

Триото Долче од Македонија, односно Светлана Богданоска Ристоски – флејта, Андријана Дукоска – виолончело и Марија Шамоска Буџаковски – пијано, одржаа целовечерен концерт на реномираниот фестивал „Muzikale delle nazioni- Concerti del Tempietto”, во Рим, Италија . Фестивалот е во организација на Анџело Филипо Ј.Себастианини. Членките на триото формирано во 2016 …

Прочитајте повеќе »

Поетот Зоран Анчевски за збирката „Збунети компаси“ ја доби наградата „Браќа Миладиновци“

Струшките вечери на поезијата

Македонскиот поет и книжевен преведувач Зоран Анчевски со поетската збирка „Збунети компаси“ е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска збирка помеѓу две фестивалски изданија што ја доделува организацијата на поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“. По наградувањето на стихозбирката „Небесна пантомима“ во 2018 година, ова е втор пат …

Прочитајте повеќе »

Сајбер насилство кај младите: Иако се појавува во виртуелниот свет, се катализира во оној во кој живееме

Автор: Ева Петровска, ученичка во гимназијата „Орце Николов“, од изложбата на ученици „Сајберкултура“ / фото: Мета.мк

Сајбер вознемирувањето сѐ уште е “во сенка”, бидејќи е дигитално и често невоочливо. Не знаејќи како да го адресираме, истото многу често и лесно прераснува во сајбер насилство и добива пост-трауматски размери. Со овие зборови, психологот и европски акредитиран психотерапевт во „Психотерапика“, Радмила Живановиќ ја дава дефиницијата за процесот на …

Прочитајте повеќе »

„Струшките вечери на поезијата“ годинава ќе се одржат под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“

Струшките вечери на поезијата

Под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“ со повеќе од 25 странски и домашни поети и оваа година поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) од 25 до 29 август ќе се одржува на летната сцена на Центарот за култура „Браќа Миладиновци“. Претпладневната програма со препознатливите програмски содржини, како …

Прочитајте повеќе »