Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта

Младите чекаат да појдат на психолог

Учениците и студентите во државата мора да имаат бесплатни психолошки советувалишта, каде што ќе разговараат за нивните проблеми, за она што ги тишти. Ова е заклучокот од онлајн дебатата организирана од Фондацијата „Метаморфозис“, на тема „Менталното здравје на младите по ковид пандемијата“, која се одржа денеска. Дебатата ја отвори заменик-министерот …

Прочитајте повеќе »

Лани дипломирале 7.753 студенти, најмногу на Економскиот факултет при УКИМ

УКИМ Економски факултет

Додипломски студии на високите стручни школи и факултетите во земјава, минатата година завршиле вкупно 7.753 студенти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Меѓу дипломираните, 58,8 отсто се жени. Од вкупниот број дипломирани студенти, 84,2 проценти се редовни, додека 15,8 отсто се вонредни студенти. Податоците на ДЗС покажуваат и …

Прочитајте повеќе »

Акционери на Твитер ги тужат Илон Маск и Твитер

Илон Маск

Акционери на Твитер поднесоа тужби против Илон Маск и против Твитер поради „хаотичниот процес на преземање на компанијата“ што управува со истоимената социјална мрежа, во време кога преземањето на компанијата од страна на Маск не е завршен. Акционерите сметаат дека спроведувањето на овој процес довело до неочекувани и големи скокови …

Прочитајте повеќе »

Како ќе се полага државната матура погледнете во новата епизода на „Шорткат“

Шорткат Матура

За државна матура, која е услов за упис на факултет, годинава се пријавиле безмалку 16.000 ученици. На испитите што претстојат нема да бидат опфатени материјалите што не им беа предадени на учениците поради штрајкот на наставниците. За тоа што ги очекува учениците во завршна година во новата епизода на „Шорткат“ …

Прочитајте повеќе »

Француската амбасада со повик за избор на волонтери за Олимписките игри во Париз 2024

Париз 2024

Амбасадата на Франција во Скопје го објави повикот за пред-избор на кандидати за волонтери на Олимписките и Параолимписките игри што ќе се одржат во Париз во 2024 година. На повикот може да аплицираат лица од 18 и над 18-годишна возраст, кои се вклучени во спортот или во волонтерскиот сектор и …

Прочитајте повеќе »

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Фаб Лаб на Технолошко-металуршки факултет

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб Лаб, која беше отворена на Технолошко-металуршки факултет (ТМФ) во Скопје. Тие ќе работат под менторство на академски професори и стручни лица …

Прочитајте повеќе »

Земјава има исклучителна биолошка разновидност, но таа мора и да се чува и заштити

Рис Галичица

Кога земјава би имала повеќе подрачја „Натура 2000“, што е најголемата координирана еколошка мрежа на заштитени подрачја во светот, тогаш би добиле и поголема заштита на екосистемите и сите нивни елементи, рече Диме Меловски од Македонското еколошко друштво на дебатата со наслов „Заштита на биодиверзитетот преку чување на природата и …

Прочитајте повеќе »