Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Владимир Трпаноски избран за потпретседател на Балканската џудо асоцијација

Владимир Трпаноски избран за потпретседател на Балканската џудо асоцијација

Претседателот на Џудо федерацијата на Македонија, Владимир Трпаноски во следните пет години ќе ја извршува функцијата потпретседател на Балканската џудо асоцијација. Трпаноски ја доби поддршката од најголемиот број од делегатите кои учествуваа на денешниот состанок во Кожани, Република Грција. Покрај Трпаноски, на состанокот присуствуваше и потпретседателот на Џудо федерацијата, Благоја …

Прочитајте повеќе »

Со помош на вештачка интелигенција Франција откри илјадници непријавени базени

базен

Илјадници непријавени приватни базени беа откриени во Франција со помош на вештачка интелигенција, што на француските даночни власти им донесе неочекувани приходи. Од откриените над 20.000 базени, властите собрале приходи во износ од околу 10 милиони евра, јавија француските медиуми, а пренесе „Би-би-си“. Базените се предмет на повисоки даноци на имот бидејќи …

Прочитајте повеќе »

Со поетско читање од 18 странски поети завршија „Струшките вечери на поезијата“

струшки вечери на поезијата 2022

Со поетско читање во Даут пашиниот амам на кое учествуваа 18 поети од странство, вчера официјално заврши годинешното 61. издание на меѓународниот поетски фестивал „Струшките вечери на поезијата“ „Читањето започна со аудиозапис со гласот на годинешниот добитник на „Златниот венец“, јапонскиот поет Шунтаро Таникава, кој поради поодмината возраст не присуствува …

Прочитајте повеќе »

Возиме крш – просечната старост на автомобилите и автобусите се искачи на 19,5 години [инфографик]

автомобили сообраќај

По македонските патишта се вози крш од возила, чија што просечна возраст се зголемува од година во година. Нови загрижувачки податоци објави Државниот завод за статистика (ДЗС) за тоа каква била старосната возраст на возилата на крајот од 2021 година. Неславен рекорд на возниот парк е достигнат кај сите видови …

Прочитајте повеќе »

Прилеп домаќин на најдобрите македонски џудисти и џудистки во пионерска и кадетска конкуренција

Прилеп домаќин на најдобрите македонски џудисти и џудистки во пионерска и кадетска конкуренција

Најдобрите македонски џудисти и џудистки во пионерска и кадетска конкуренција, од петокот, 26 август, се наоѓаат на подготовки во Прилеп. Се’ до вторник, 30 август, младите џудисти и џудистки ќе тренираат и ќе ја темпираат формата за престојните Балкански првенства за пионери/ки во Грција и кадети/ки во Турција. На крајот …

Прочитајте повеќе »

Македонските претставници со два златни медала на Европското клупско првенство во таеквондо

Македонските претставници со два златни медала на Европското клупско првенство во таеквондо

Македонската натпреварувачка Милијана Рељиќ со четири победи се избори за злетен медал на Европското клупско првенство во таеквондо, што од 22 до 26 август се одржа во Талин, Естонија, соопштија од Македонската таеквондо федерација. Во првото коло, Рељиќ ја победи италијанката Франческа Куомо со 2:0 во рунди, во второто коло …

Прочитајте повеќе »

Златна „Камера 300“ на „Браќа Манаки“ за Рубен Импенс за филмот „Осум планини“

Златна „Камера 300“ на „Браќа Манаки“ за Рубен Импенс за филмот „Осум планини“

Со проекција на филмот „Снежана на крајот умира“ во режија на Кристијан Ристески, синоќа беше затворено 43 издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Изминатите осум денови, фестивалот го славеше филмот и големите кинематографери, а градот Битола беше еден од најважните фестивалски центри во Европа. Годинешното издание на …

Прочитајте повеќе »

Ветераните на македонската џудо репрезентација на петдневен тренинг камп во Шипово, БиХ

Ветераните на македонската џудо репрезентација на петдневен тренинг камп во Шипово, БиХ

Членови на македонската репрезентација во џудо – ветерани, од вчера престојуваат на подготовки, односно тренинг камп во Шипово, Босна и Херцеговина. Петдневните подготовки ќе завршат на 28 август, со второто Меѓународно отворено првенство за ветерани. Во составот на џудо репрезентацијата се наоѓаат тројца членови на ЏК „Сеишин“ од Прилеп: Киро …

Прочитајте повеќе »