Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

(ВИДЕО) „Крв да ни се стори“ е нова песна на Каролина, Пијан Славеј и Дуке Бојаџиев

Каролина Гочева, Бранислав Николов и Дуке Бојаџиев ја претставија својата нова песна „Крв да ни се стори“. Песната е објавена и достапна за преслушување на YouTube. Музиката и текстот се на Бранислав Николов, аранжманот и продукцијата се на Дуке Бојаџиев. Песната е снимена во Студио Скопје на Дуке Бојаџиев и во студиото Алшар на Ивица Јанкуловски. Како …

Прочитајте повеќе »

Британска компанија претставува нова иновација на КОП26 – авионите како гориво да користат водород

Британска компанија на Конференцијата за климатски промени на ОН (КОП 26) денеска ќе ја открие новата технологија што ќе овозможи авиосообраќајот да постигне нулта емисии на стакленички гасови, кои се виновник за глобалното затоплување на планетата, пишува Гардијан.  Станува збор за иновација, со која авионите ќе може да се придвижуваат на …

Прочитајте повеќе »

Два месеци нова концепција во основното образование – какви се резултатите до сега и како понатаму?

училница школо училиште

Toчно два месеци поминаа откако образовните власти ја спроведуваат во пракса новата Концепција за основно образование, која беше најавена како основа за развојот на образованието. Новините предвидени во документот треба да ги подобрат нештата и да ги следат современите тенденции во образованието. Откако системот во минатото претрпе многу промени, преку …

Прочитајте повеќе »

Последните смртни казни во поранешната СФРЈ

Во Македонија, последната смртна казна била извршена во 1987 година, после пресуда на тогашниот скопски Окружен суд. Имено, Маље Зекири од село Зајас ја силувал својата 15 годишна ќерка Беглија, а потоа со најлонско јаже ја задушил правејќи јамка околу вратот. Со цел да го прикрие злосторството, телото на мртвата …

Прочитајте повеќе »

Barcelona Gipsy balKan Orchestra: Македонската музика отсекогаш била нешто посебно, нешто вечно

Бендот Barcelona Gipsy balKan Orchestra (БГКО) со прекрасната вокалистка Маргерита Абита го одушеви светот со преработката на песната „Море сокол пие“. Таа, откако се придружи на бендот во ноември 2019 година донесе нови вкусови, свежа енергија и нова суштина на интернационалниот бенд. Сега, тие со ентузијазам чекорат кон нивната 10-годишнина, со објавени шест успешни …

Прочитајте повеќе »

Наградениот роман „Амок – луксембуршка љубовна приказна“ од Тулио Форџарини објавен на македонски јазик

Издавачката куќа „Готен“ го најави објавувањето на романот „Амок – луксембуршка љубовна приказна“ со превод на макеоднски јазик. Тулио Форџарини во својот роман пишува низ призмата на петнаесетгодишен протагонист кој живее на општествените маргини и проговорува за проблемите на социјалната изолација, запоставеноста, недостигот на перспектива, нарушувањето во однесувањето и бесмисленото насилство. „Својата …

Прочитајте повеќе »

Новата сензација во Зоолошката во Скопје: Бебето мармозетче порасна доволно за да се слика и да прави фризури

Кога се роди на 26 септември, џуџестото мармозетче беше минијатурно како нокт. Тогаш вработените во Зоолошката градина Скопје рекоа дека е толку мало што дури не се гледа на камера. Сега порасна доволно за цврсто да се држи за неговите родители, да им прави фризури и да позира пред објективот на Мета.мк. „Во Скопје Зоо има два пара мармозети, од …

Прочитајте повеќе »

Објавен Конкурсот за најдобар дебитантски прозен ракопис „Новите!“ за 2021 година

Издавачката куќа Темплум по шеснаесетти пат го распишува конкурсот „Новите!“ за најдобар прозен дебитантски ракопис на македонски јазик. Целта на наградата е да ги промовира и афирмира новите автори во македонската книжевност, новите тенденции во литературата, новите поетички начела, новиот пристап, новиот начин на организирање во сферата на литературата, новите …

Прочитајте повеќе »