Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Прогласени најдобрите атлетичари во Македонија за 2021

атлетичари 2021

Атлетската федерација на Македонија ги прогласи најуспешните и најдобрите атлетичари за 2021 година во младинските и сениорски категории во машка и женска конкуренција. Претседателката на федерацијата Александра Војнеска Зикова во своето обраќање на церемонијата, која вчера се одржа во Дојран, истакна дека оваа година е една од најуспешните бидејќи се соборени повеќе национални рекорди, а освоени се и медали на …

Прочитајте повеќе »

Градот Скопје молчи за развојот на топловодната мрежа, Регулаторна со свој предлог

данела

Новата градска администрација речиси еден месец не одговара на прашањата поставени од Мета.мк во однос на идниот развој на топловодната мрежа во Скопје. Владата во јули 2019 година ја донесе одлуката на Град Скопје да му ја даде на трајно користење топловодната мрежа, со која требаше да управува новоформираното претпријатие …

Прочитајте повеќе »

Поранешниот селектор на македонската одбојкарска репрезентација, Јошко Миленковски на клупата на грчки „Финикас Сирос“

Истакнатиот македонски одбојкарски тренер Јошко Миленковски е нов тренер на грчкиот клуб „Финикас Сирос“. Миленковски доаѓа на местото на досегашниот тренер, Фулвио Бертини. Во изминатиот период, Миленковски беше селектор на репрезентациите на Македонија и Турција, а ги водеше и екипите на „Работнички“, „Нико Доага“, „Борец“, „Зираат Банк“, „Мили Пијанго“ и …

Прочитајте повеќе »

Трпаноски и Антевски на 73 Конгрес на Европската Џудо Унија во Турција

Од петокот 3 декември до денеска, недела 5 декември, Европската Џудо Унија (ЕЏУ) во Истанбул, Турција, го организираше 73 Конгрес, на кој секоја национална федерација членка на ЕЏУ, имаше можност да биде претставена најмногу со двајца делегати. На Конгресот, Џудо федерацијата на Северна Македонија ја претставуваа претседателот Владимир Трпаноски и …

Прочитајте повеќе »

Последната декада најтопла во историјата на земјава, климатските промени ќе носат попеколни лета

високи температури

Врели лета и повисоки просечни температури, благи зими без снег, намалување на врнежите и долги сушни периоди се новите климатски услови во Македонија, кои ги живееме во последната декада. Истражувањата на Управата за хидрометеоролошки работи покажуваат дека последната декада од 2011 до 2020 година, е најтопла од почетокот на метеоролошките …

Прочитајте повеќе »

Првиот рурален е-пазар „Наша тезга“ пример за успех на здружени жени

Жените од Руралната Коалиција ја лансираа првата онлајн платфотма преку која со само неколку кликови може да се купат овошја, зеленчуци, мед, лешници па дури и вкусно приготвени традиционални специјалитети, рачни изработки и природна козметика. Виртуелните тезги на првиот рурален женски е-пазар „Наша тезга“ се спој на традицијата на нашето домашно производство со модерниот начин на живот на потрошувачите …

Прочитајте повеќе »

Бернската конвенција отвори случај за закани врз Охридското Езеро и Галичица

Охридско езеро

Бернската конвенција отвори случај против Владата на Северна Македонија за заканите врз Емералд подрачјата Охридско Езеро и Галичица. Жалбата е поднесена уште од 2016 година од страна на граѓанска организација „Фронт 21/42“, а по последните алармантни случувања поврзани со дивоградбите и урбанизацијата во заштитеното подрачје, Конвенцијата одлучи да отвори случај …

Прочитајте повеќе »

Виртуелната Metaflower јахта во метаверзумот се продаде за рекордни 149 етериуми

Неименуван купувач платил скоро 650.000 долари за мегајахта наречена The Metaflower Super Mega Yacht што постои само во метаверзумот, објави Фајненшл пост. Продажбата на јахтата што постои само во виртуелната игра The Sandbox, во криптовалутата етериум ја извршија метаверзумот и девелоперот на НФТ-токени Republic Realm. Купувачот плати 149 ETH, што ја …

Прочитајте повеќе »