Магазин

Гратис ласерска проверка на вашите гуми со најновата Beissbarth Easy Thread технологија во Мотоцентар

Мотоцентар

Ново и екскузивно во Motocentar Gallery во East Gate Mall, гратис ласерска проверка на вашите гуми со најновата Beissbarth Easy Thread технологија за проверка на длабината на шарата. Закажете термин онлајн или на телефоните 02 3174 795, 071 222 048. MOTOCENTAR GALLERY – Прв избор за гуми!

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Пост на Фејсбук злоупотребува изјава на доктор Пановски

Во продолжение пренесуваме анализа на „Вистиномер“ на едно тврдење пласирано преку социјалните мрежи: Пост на Фејсбук шири дезинформации дека во Македонија пристигнал новиот сој на коронавирусот, омикрон четири дена пред неговото фактичко пристигнување. Објавата споделува текст со наслов: „Лоша Вест Доцна Вечерва: „Омикрон“ Влезе Во Македонија – Ова Се Најновите Детали“, додавајќи во постот дека доктор Никола Пановски поради тоа …

Прочитајте повеќе »

Шимпанзото Коко го прослави 26-тиот роденден со вкусна торта (ВИДЕО)

Шимпанзото Коко

Популарното шимпанзо Коко наполни 26 години, а вработените во Зоолошката градина Скопје му приредија вкусно изненадување. „Роденденот го прослави заедно со својата Зоо негувателка Билјана со која се родени на ист ден. Подароци и торти направени од ориз, јатки и овошје покрај славеникот, добија и останатите шимпанза“, објавија од Зоо Скопје. „Среќен 26-ти роденден Коко. И понатаму …

Прочитајте повеќе »

Снежно а капела изненадување од Sarah Mace & The Christmas Girls (ВИДЕО)

Sarah mace

Освен како сезона на споделување убави нешта и зближување со најблиските, зимскиот период е познат и како време за уживање во звуците на најубавите празнични евергрини, достапни низ целиот свет со илјадници изведби во различни стилови и јазични верзии од голем број на пејачи и музичари. Сара Мејс, заедно со …

Прочитајте повеќе »

Учениците од Македонија брилираа на Светскиот ученички куп 2021 во Дубаи

Македонската делегација ја сочинуваа 10 ученици од ПСУ „Јахја Кемал“, 3 ученици од ООУ“ Ј.Х. Песталоци“ – Скопје и двајца ученици од локално училиште во Дубаи, кои во конкуренција од 23 земји, успешно ги одбранија државните бои на Светскиот ученички куп 2021 (The World Scholar’s Cup – WSC). На овој …

Прочитајте повеќе »

Во сесите за учење на Едуино изминативе три месеци учествувале 23.000 наставници

Над 23.000 учесници присуствувале на сесиите реализирани преку платформата за учење Едуино во текот на изминативе три месеци. УНИЦЕФ, Бирото за развој на образованието и Смарт Ап поддржаа единаесет вебинари за зајакнување на капацитетите на наставниците, воспитувачите и другите практичари во образованието, на теми поврзани со примена на иновативни методи на настава …

Прочитајте повеќе »

Наместо 44, граѓаните плаќале 81 евро за секој мегават електрична енергија произведен од мала хидроелектрана

мала хидроцентрала маркова река

Малите хидроелектрани минатата година произвеле само 195,7 гигават часови електрична енергија и учествувале само со четири отсто во вкупното домашно производство. Сепак, тоа не значи дека работеле непрофитабилно, бидејќи на концесионерите од 2012 година па досега им се платени 41 милион евра повеќе во однос на пазарната вредност на произведената …

Прочитајте повеќе »