Volkswagen ID. 2all concept car

Светска премиера на ID. 2all концепт: електричниот автомобил од Volkswagen кој ќе чини помалку од 25.000 евра (ВИДЕО)

Volkswagen ја продолжува успешната приказна на своите компактни автомобили во ерата на електричната мобилност и го претстави целосно електричниот Volkswagen ID. 2all кој ќе чини помалку од 25.000. Првично објавените податоци за автомобилот се: погон на предните тркала, досег до 450 km, иновативни технолошки карактеристики како што се Travel Assist, IQ.LIGHT или Electric Vehicle Route Planner и нов дизајнерски стил на Volkswagen.

Сериската верзија ќе се базира на платформата MEB Entry и е еден од десетте нови електрични модели што Volkswagen ќе ги лансира до 2026 година.

Томас Шефер, извршен директор на Volkswagen Passenger Cars : „Ние ја трансформираме компанијата брзо и фундаментално – со јасна цел да го направиме Volkswagen вистински бренд за љубов. ID. 2all покажува каде сакаме да го однесеме брендот. Сакаме да бидеме блиску до купувачот и да понудиме врвна технологија во комбинација со фантастичен дизајн. Ја спроведуваме трансформацијата со темпо за да ја донесеме електричната мобилност до масите“.

Светска премиера на ID. 2all концепт: електричниот автомобил од Volkswagen кој ќе чини помалку од 25.000 евра (ВИДЕО)

Volkswagen ќе ја претстави сериската верзија на ID. 2all за европскиот пазар во 2025. Целта е почетна цена помала од 25.000 евра.

Имелда Лабе, член на управниот одбор на брендот одговорен за продажба, маркетинг и постпродажба : „Ги пренесуваме типичните доблести на Фолксваген во новиот свет на мобилност: врвен квалитет и изработка, извонреден софтвер и дигитални услуги со вистинска додадена вредност. Фокусот овде е секогаш на потребите и барањата на нашите клиенти“.

Volkswagen ID. 2all concept car

Развојот на ID. 2all се базира на најновата еволутивна фаза на платформата на модуларен електричен погон (MEB). Каи Гриниц, член на Управниот одбор за бренд одговорен за технички развој : „ID. 2all ќе биде првото MEB возило со погон на предните тркала. Ја користиме големата флексибилност што ја нуди нашата платформа со модуларен електричен погон (MEB) и ќе поставиме нови стандарди во однос на технологијата и секојдневната употребливост со платформата MEB Entry“.

Со подобрената платформа MEB Entry, ID. 2all е опремен со особено ефикасен погон, батерија и технологија за полнење. Има моќен електричен погон со моќност од 166 kW/226 КС и ќе има пресметан опсег на WLTP до 450 километри.

Фолксваген, исто така, повторно става поголем фокус на дизајнот. Андреас Минд, шеф на дизајн во Volkswagen Passenger Cars : „ИД. 2all дава преглед на новиот дизајнерски јазик на Volkswagen, кој се заснова на трите столба стабилност, допадливост и ентузијазам.

Надворешен дизајн: пријателско лице, многу динамичен и нов потпис на C-столбот

Еден елемент на овој нов дизајнерски јазик е дизајнот на столбот Ц развиен за првиот Golf. ID. 2all е првиот Volkswagen со нова интерпретација на овој потпис. Други дизајнерски карактеристики на концептниот автомобил вклучуваат каросерија со јасен и моќен став на тркалата, пријателско лице, добар дел од динамиката и безвременска елеганција.

Volkswagen ID. 2all concept car

Внатрешен дизајн: пространа, висококвалитетен изглед, самообјасниво работење

Внатрешноста исто така има јасен дизајн и се карактеризира со висококвалитетен изглед, саморазбирлив инфозабавен систем со класична контрола на јачината на звукот и посебен блок за климатизација. Обемот на багажникот е дарежлив со запремина од 490–1.330 литри, вредност што ја надминува онаа на повисоките класи на возила.

Забрзана електрична офанзива: десет нови електрични модели до 2026 година

Производната верзија на лична карта. 2all е еден од десетте нови електрични модели што ќе ги лансира Volkswagen до 2026 година. Само оваа година ќе биде претставен новиот ID.3, ID. Buzz со долго меѓуоскино растојание и ID.7 . По ова ќе следи компактен електричен теренец во 2026 година, а и покрај сите предизвици, Volkswagen работи и на електричен автомобил по цена помала од 20.000 евра. Ова ќе му даде на производителот на автомобили најширокиот опсег на електрични возила во споредба со неговите конкуренти, а компанијата има за цел да постигне удел на електрични автомобили од 80% во Европа. Volkswagen Passenger Cars претходно своите пресметки ги базираше на удел од 70%.

Прочитајте повеќе

медицина лекар

Влада: Веднаш после изборите ќе се подготват законски решенија за уредување на правата и одговорностите на специјализантите по медицина

На вчерашната 15-та седница, Владата ја разгледа Информацијата од Министерството за здравство, во врска со …