Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Со мијалник во рацете, Илон Маск влезе во седиштето на Твитер

мијалник во рацете, Илон Маск

Американскиот милијардер Илон Маск објави видео на кое се гледа како влегува во седиштето на Твитер носејќи мијалник во рацете, со што ги зголеми шпекулациите за судбината на плановите за преземање на компанијата, пренесува Би-Би-Си. Крајниот рок за извршување на договорот за преземање на Твитер, вреден 44 милијарди американски долари, истекува утре. …

Прочитајте повеќе »

Три медали за џудистите на ЏК „Сеишин“ на меѓународниот турнир во Никшиќ, Црна Гора

Денеска во Никшиќ, Црна Гора, се одржа меѓународен турнир во џудо „Трофеј Никшиќ – 2022″. На турнирот учествуваа над 400 џудисти од Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска, Албанија и Словенија. Со петмина натпреварувачи, учество на турнирот зеде и ЏК „Сеишин“ од Прилеп, кои освоија еден златен и два …

Прочитајте повеќе »

Доаѓа крајот на споделувањето лозинки за гледање на Нетфликс

нетфликс

Од почетокот на 2023 година, Нетфликс ќе започне да наплаќа дополнителни средства на оние корисници што ќе ја споделат нивната лозинка на други лица, пишува CNET. Нетфликс сака да ги примора оние што гледаат бесплатно филмови и серии на нивната платформа да платат за ваквите услуги. На Нетфликс ќе се воведе систем …

Прочитајте повеќе »

„Златната топка“ за Карим Бензема

Играчот на Реал Мадрид и на репрезентацијата на Франција, Карим Бензема е добитник на „Златната топка“ за 2022 година. Наградата му ја предаде неговиот сонародник, Зинедин Зидан. Во женска конкуренција, „Златната топка“ ја доби фудбалерката на Барселона, Алексија Путељас, а најдобар фудбалер до 21 година е играчот на Барселона, Гави. …

Прочитајте повеќе »

Конкурс за краток хорор расказ за „Ноќта на вештерките“

краток хорор расказ

Во пресрет на празникот „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, кој се одбележува на 31 октомври, Новинската агенција „Мета.мк“ трета година по ред објавува Конкурс за краток хорор расказ. Годинава, конкурсот се одвива во соработка со Книжевниот центар „Антолог“. Право на учество на конкурсот имаат сите млади лица на возраст од …

Прочитајте повеќе »

Две награди за прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ на фестивалот во Куманово

Театарот „Војдан Чернодрински“ освои две награди на неодамна завршениот 25 фестивал „Денови на комедијата“ во Куманово: Димитар Ѓорѓиевски ја освои наградата за најдобар актер, за улогата на слугата Пеце во претставата „Да инспекторе, претстава со грешки“, а Илина Ангеловска за најдобра сценографија во истата претстава. Димитар Ѓорѓиевски вели дека ова …

Прочитајте повеќе »

МРТ одлучи „во најдобар интерес на граѓаните“ следната година да не учествува на Евровизија

Македонската радио телевизија (МРТ) денеска соопшти дека идната година нема да учествува на Изборот за песна на Евровизија што ќе се одржи во Обединетото Кралство. Како главни причини за ваквата одлука ги наведе енергетската криза и финансиите. „Ваквата одлука е во најдобар интерес на граѓаните, имајќи ги предвид зголемените трошоци …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп се одржа 12 Меѓународен турнир во џудо „ПРИЛЕП ГРАД ХЕРОЈ 2022 ЦЕВИТАНА КУП”

Во организација на ЏК „Сеишин“ Прилеп, вчера во спортската сала на СОУ „Ристе Ристески-Ричко“ се одржа 12 Меѓународен турнир во џудо ПРИЛЕП ГРАД ХЕРОЈ -2022 “ЦЕВИТАНА КУП”. На турнирот учество зедоа 385 натпреварувачи од 43 клубови од 7 држави: Македонија (14 клубови) Грција (11 клубови) Црна Гора (6 клубови) Србија …

Прочитајте повеќе »