Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

СЗА, Тејлор Свифт и Фиби Бриџерс меѓу најнаградените на Греми церемонијата

Тејлор Свифт Taylor Swift

Тејлор Свифт го собори рекордот за најмногу награди во категоријата албум на годината со „Midnights“. Таа сега има четири победи во категоријата, надминувајќи ги Френк Синатра, Пол Сајмон и Стиви Вондер кои имаат по три Фиби Бриџерс, СЗА, Тејлор Свифт и Викторија Моне беа меѓу најнаградените изведувачи при овогодинешното издание на …

Прочитајте повеќе »

Светска премиера на новиот VW Golf – поатрактивен, интелигентен и поефикасен од кога било досега

Новиот VW Golf

Golf-от оваа година го слави својот 50-ти роденден – а Volkswagen лансира подобрена верзија на својот бестселер по повод годишнината. Клиентите ќе можат да го нарачаат новиот модел за само неколку недели. Новиот Golf импресионира со инфозабавниот систем од следната генерација, поинтуитивен оперативен концепт, поостриот преден и заден дизајн, како …

Прочитајте повеќе »

Зимска школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура

УКИМ

На Зимската школа ќе учествуваат 81 семинарист Кина, САД, Австралија, Германија, Франција, Турција, Полска, Словенија, Чешка Република, Унгарија, Грција, Бугарија, Романија, НР Кореја, Јапонија, Хрватска, Србија, Руска федерација, Украина, Италија и Тајланд Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (МСМЈЛК) ја организира четвртата …

Прочитајте повеќе »

Почина Франц Бекенбауер

Почина Франц Бекенбауер

Франц Бекенбауер, кој се сметаше за најголема германска фудбалска легенда, почина на возраст од 78 години, соопшти неговото семејство. Познат и како „Кајзер“, Бекенбауер го освои Светското првенство во фудбал како играч и како тренер за Германија, а потоа ја донесе и организацијата на Мундијалот во својата земја во 2006 …

Прочитајте повеќе »

Ханс Кристијан Андерсен: Девојчето со кибритчињата

Ханс Кристијан Андерсен: Девојчето со кибритчињата

Надвор беше ужасно студено, снегот паѓаше без престан во глувата ноќ. А беше Нова година. Низ пустите и студени улици, осамено скиташе сиромашно девојче. Босоного и без шапка на главата. Кога излезе од дома имаше на себе некакви влечки, но тие не беа нејзини. Едноставно беа преголеми за нејзините мали, …

Прочитајте повеќе »

Volkswagen Golf: Осум генерации за 50 години

50 години 2024 година е за Golf во Volkswagen

Во 1974 година, Golf го наследи Volkswagen Beetle и брзо стана пионер во својата класа – следеа уште седум генерации на Golf Тековната генерација на голф добива роденденско ажурирање; светска премиера за само неколку недели За да ја започне годишнината, Volkswagen ја претставува успешната приказна на автомобилскиот саем „Rétromobile“ во …

Прочитајте повеќе »

30 милиони денари од државниот буџет за реконструкција на спортската сала „Работнички“ во Скопје

30 милиони денари од државниот буџет за реконструкција на спортската сала „Работнички“ во Скопје

На последната седница на Владата беше донесена Одлука за прераспределба на средства од Буџетот на Република Северна Македонија за 2023 година, конкретно од Агенцијата за млади и спорт кон Општина Центар. Станува збор за 30.000.000 денари, што согласно владината одлука, се наменети за реконструкција на спортска сала „Работнички“ – Градски …

Прочитајте повеќе »

Џудо федерацијата ги прогласи најуспешните клубови и натпреварувачи за 2023 година

Џудо федерацијата ги прогласи најуспешните клубови и натпреварувачи за 2023 година

Во организација на Џудо федерацијата на Македонија, вчера во Прилеп се одржа свечена церемонија за доделување награди за најуспешните клубови и натпреварувачи во тековната 2023 година. Најдобри клубови: Џк Миоки – Скопје Џк Сеишин – Прилеп Џк Дрим – Струга За најуспешни џудисти прогласени беа: Помлади пионерки – Емилија Паскоска …

Прочитајте повеќе »