Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Ви ги претставуваме Galaxy A55 5G и Galaxy A35 5G: иновации на следното ниво на Samsung за сите

Ново претставвените Galaxy A55 5Gи A35 5G на SAMSUNG

Samsung ги претстави своите најнови паметни телефони, Galaxy A55 5G и Galaxy A35 5G, покажувајќи ја посветеноста на брендот за иновации за сите корисници. Овие уреди имаат најсовремени безбедносни мерки како Knox Vault и можат да се пофалат со нови можности за фотографирање инспирирани од водечките камери на Galaxy, заедно …

Прочитајте повеќе »

Победник на вечерта: „Опенхајмер“ освои седум Оскари

Победник на вечерта: „Опенхајмер“ освои седум Оскари

Филмот „Опенхајмер“ ја оправда фаворитската улога на 96. доделување на најпрестижните филмски награди во светот. Неколкуте германски кандидати за Оскарот годинава останаа со празни раце. Филмот „Опенхајмер“ на Кристофер Нолан доби Оскар за најдобар филм. Американската филмска академија, синоќа во Лос Анџелес, ја додели својата најважна награда на биографскиот историски филм за изумителот …

Прочитајте повеќе »

Со турнирите во Прилеп, започнаа пингпонгарските натпревари од пролетната сезона

Со турнирите во Прилеп, започнаа пингпонгарските натпревари од пролетната сезона

Во саботата во Прилеп се одржа пингпонгарскиот турнир „Телеком Мастерс 1“ во категорија помлади од 15 години. Најдобри во машка конкуренција беа: 1. Кристијан Каламадевски – ППК Зегин Берово 2. Дарко Китановски – ППК Пелагонија 3. Мартин Ристески – ППК Младост 96 3. Давид Јоноски – ППК Младост 96 Женска …

Прочитајте повеќе »

Владата го поддржува македонскиот спорт, 10 милиони евра од државата за спортистите, спортските клубови и спортските федерации

Владата го поддржува македонскиот спорт, 10 милиони евра од државата за спортистите, спортските клубови и спортските федерации

Законот за изменување на Законот за спортот има за цел обезбедување на финансиски поттикнувања, субвенции по основ на директна државна помош за националните спортски федерации, спортските клубови, активни спортисти од олимписки и неолимписки спортови и други правни субјекти кои имаат решение за вршење на дејност спорт, подигнување и развој на …

Прочитајте повеќе »

По повеќе од половина век, американско летало повторно слета на Месечината

Мисија Одисеј на Месечината

Мисијата ИМ-1 носи научна опрема дизајнирана да собира податоци за лунарната средина, конкретно во карпестиот регион избран за место за слетување на мисијата Артемида 3 на НАСА планирана за две години Соединетите Американски Држави се вратија на површината на Масечината за првпат по повеќе од педесет години, откако приватното летало …

Прочитајте повеќе »

Како Конески со примерот на украинскиот го бранел македонскиот јазик

Блаже Конески

Конески во своето дело објавено во 1948 година ги разобличува архаичните тези дека македонскиот јазик е вештачка творба, измислица, дијалект на бугарскиот. Во својата книга тој укажува и на тоа дека ваквото оспорување на јазикот и нацијата им се случуваат и на поголеми народи, како украинскиот, белорускиот и словачкиот. Како …

Прочитајте повеќе »

Во изборот на најдобри велосипедисти за минатата година, бројни признанија за членовите на прилепски „Скај рајдерс бајк“

Во изборот на најдобри велосипедисти за минатата година, бројни признанија за членовите на прилепски „Скај рајдерс бајк“

На вчерашното прогласување на најдобрите велосипедисти за 2023, кое во организација на Велосипедската федерација на Македонија се одржа во конференциската сала на Олимпискиот комитет во Скопје, високи признанија добија прилепските велосипедисти од ВК „Скај рајдерс бајк“. Во дисциплината „даунхил“, првото место во сениорска конкуренција му припадна на велосипедистот на „Скај …

Прочитајте повеќе »

Супербоул: Канзас Сити ја одбрани титулата во НФЛ

Супербоул: Канзас Сити ја одбрани титулата во НФЛ

Екипата на Канзас Сити Чифс ја одбрани шампионската титула во НФЛ, откако ноќеска во Лас Вегас го победи Сан Франциско после продолженија со 25:22. Чифси триумфираа со тачдаун на Мекол Хардман по додавање на Патрик Махомс. Ова за нив е четврто славје во Супербоул спектаклите, трето во последните пет години. …

Прочитајте повеќе »