Пари

Дел од светските берзи бележат пад, ФЕД бара зголемување на референтната каматна стапка

Берзанските индекси во САД паднаа во вторникот на отворањето на берзата, намалувајќи се за речиси 22 отсто од нивното највисоко ниво на почетокот на јануари. Сите индекси беа маргинално намалени. Европските индекси беа комбинирани во попладневното тргување. Во Азија, Шангај напредуваше, додека Хонг Конг заврши рамномерно, а Токио забележа пад. …

Прочитајте повеќе »

РКЕ објави калкулатор за пресметка на сметките за струја според новиот тарифен систем

РКЕ

Секој граѓанин ќе може сам да провери колку троши електрична енергија и да направи пресметка за тоа колку ќе плаќа во иднина по воведувањето на новиот тарифник, со помош на калкулатор којшто го објави Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Калкулаторот за новиот тарифен систем за универзалниот снабдувач со електрична енергија …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Отворањето на претставништво на Европската инвестициска банка е силна поддршка за економскиот развој на државата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска присуствуваше и се обрати на церемонија по повод отворањето на претставништво на Европската инвестициска банка во нашата држава. На церемонијата присуствуваа вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, министерот за финансии Фатмир Бесими, потпретседателката …

Прочитајте повеќе »

Најмногу онлајн купувања од странство кон домашните е-трговци се направени од САД и Обединетото Кралство

онлајн купување

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ ги анализираше објавените податоци од Народната Банка на Република Северна Мкаедонија, кои се однесуваат на број и вредност на реализирани е-трансакции со странски платежни картички кон домашни е-трговци со цел да даде слика каде најчесто имателите на картички од странство купувале онлајн во …

Прочитајте повеќе »

Ангеловска-Бежоска за РСЕ: Постепени и умерени промени во каматите за избегнување на негативните ефекти

Покачувањето на основната камата од страна на централните банки е сигнал за период на повисоки камати и на штедните влогови и на кредитите, што ќе придонесе за зголемување на штедењето и намалување на потрошувачката заради намалување на притисокот за раст на цените од страна на побарувачката. Повеќе централни банки почнаа …

Прочитајте повеќе »

Просечната нето-плата во март во земјава се искачи на 31.080 денари

Просечната нето-плата во земјава надмина 30.000 денари. Во март 2022 година, таа достигнала 31.080 деанри, што претставува зголемување од 10,1 отсто во споредба со исплатената нето-плата по вработен во март 2021 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). „Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: Поедноставните регулативи и постапки кај царинските управи носат успешна економска соработка

Битиќи

аменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска се обрати на онлајн настанот „Унапредување на економските и царинските регулативи во време на криза“ организиран од амбасадата на Република Грција во Северна Македонија. Во продолжение Ви го пренесуваме интегралното обраќање на вицепремиерот …

Прочитајте повеќе »

Поради растечката инфлација, Народната банка ја зголеми основната каматна стапка на 1,75%

Растечката инфлација, која во април достигна годишна стапка од 10,5 отсто доведе до ново зголемување на основната каматна стапка на благајничките записи, информираат од Народната банка на РСМ (НБРСМ). Денеска се одржала редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на којашто било одлучено да се изврши …

Прочитајте повеќе »