Пари

МФ: Се обезбедуваат средства за Гарантен фонд и Фонд за развој, предвидени со Планот за забрзан раст коишто ќе ја зајакнат конкурентноста на фирмите и ќе го поддржат извозот

Министерство за финансии

Се обезбедуваат средства за Гарантен фонд и Фонд за развој во рамки на Развојна банка коишто имаат за цел да ја зголемат конкурентноста на фирмите и да го поттикнат извозот, технолошкиот развој и нови производи кои ќе дадат на додадена вредност во извозот. Оваа недела на Влада беа усвоени Одлуки …

Прочитајте повеќе »

Бензините и екстралесното масло поскапуваат за 2 денари, дизелот за 1,5 денари

бензинска станица бензини горива

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) на Република Северна Македонија денеска донесе одлука за поскапување на горивата и екстралесното масло за домаќинства. Од полноќ, бензините и екстралесното масло поскапуваат за 2 денари, а дизелот за 1,5 денари. Со тоа, бензинот ЕУРОСУПЕР БС – 95 од почетокот на утрешниот …

Прочитајте повеќе »

Finance Think: Како резултат на консолидацијата на економските текови, во третиот квартал од 2021 БДП се зголеми за 3% на годишна основа

Finance Think го објави Макроекономскиот монитор К3 2021. Во третиот квартал од 2021, БДП се зголеми за 3% на годишна основа, како резултат на консолидацијата на економските текови и напредувањето на имунизацијата. Сепак, овој раст е остварен на се’уште ниска споредбена основа од третиот квартал од 2020, во кој економијата се намали за …

Прочитајте повеќе »

Еврото не надмина 62 денари, погрешни информации се шират по социјалните мрежи

Девизниот курс на денарот е стабилен и нема промени во неговото ниво. Средниот курс на еврото според курсната листа на Народната банка изнесува 61,69 денари и истиот е непроменет во однос на лани, информираат од Народната банка на Република Северна Македонија (НБРСМ). „Погрешни се информациите кои излегоа на некои од …

Прочитајте повеќе »

Порталб: Нова должничка листа – 816 државни субјекти пријавиле доспеани, а неплатени обрски!

Објавена е новата „должничка“ листа на државни субјекти. Според податоците, на крајот од третиот квартал вкупниот долг на училиштата, болниците, општините, јавните претпријатија, институциите од културата, судството изнесуваат 329,4 милиони евра. „Порталб“ во континуитет ја следи состојбата со доспеаните, а неплатени обврски на државните институции, фирми, агенции, судство, здравство. Кој, колку и …

Прочитајте повеќе »

Бензините поевтинуваат по половина денар

горива

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалуваат за 0,50 денари/литар. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 74,50 ден/лит, цената на ЕУРОСУПЕР …

Прочитајте повеќе »

Дополнителна поддршка за земјоделците преку нов фонд и повеќе средства за зелен развој

Министерство за финансии

Нов Интервентен фонд за поддршка на земјоделците ќе се формира во 2022 година. Средствата во висина од 250 милиони денари се обезбедија преку амандманска интервенција на Предлог-буџетот за 2022 година за кој расправата е во тек во собраниската матична Комисија. -Преку дискусија со издржани аргументи може да дојдеме до решение. …

Прочитајте повеќе »

АЕТМ во соработка со ГИЗ ќе гради регионална платформа со релеванти податоци и ресурси за поддршка на бизнисите во е-трговија во Западен Балкан

По успешно лансираната платформа Ecommerce4All.mk за македонскиот пазар, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија со поддршка Отворениот регионален фонд за надворешна трговија – регионален проект имплементиран од Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), ќе ја развива и шири платформата регионално, правејќи ја достапна за земјите од ЦЕФТА регионот. Асоцијацијата за е-трговија …

Прочитајте повеќе »