Пари

Вести од светот на парите и финансиите.

ЕУ-санкциите против Руската централна банка во сила, рекорден пад на рубљата

Европската унија ги стави во сила најавените остри санкции против Руската централна банка. Рубљата падна на рекордно ниско ниво. Санкциите на ЕУ против Руската централна банка, кои стапија во сила во текот на ноќта, предвидуваат забрана за трансакции со банката. Освен тоа, замрзнат е и имототна банката со цел да се …

Прочитајте повеќе »

САД, ЕУ и Британија ќе исфрлаат руски банки од СВИФТ системот

Висок функционер на американската администрација предупреди дека мерките, меѓу најстрогите досега најавени против Русија поради нејзината агресија врз Украина, ќе ја пробијат руската финансиска одбрана изградена во последните осум години и ќе ја испратат руската рубља во „слободен пад“ Група западни земји, предводени од Соединетите Американски Држави, Европската Унија и …

Прочитајте повеќе »

Растрошноста за повисоки плати и пензии води кон банкрот!?

Македонската економија креира малку за да може да троши многу за административно зголемување на плати и пензии. Упатените предупредуваат дека цехот од политиките за купување социјален мир може да биде прескап. Платите и пензиите треба да растат, но за колку и со колкаво темпо? Оваа дилема ги мачи многумина во македонското …

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Партиите ги кријат своите финансии, ЕК апелира на зголемена транспарентност

Транспарентноста на финансирањето на политичките партии е поразителна, покажува посебниот Извештај за утврдените злоупотреби во финансирањето на изборната кампања за локалните избори 2021 на Антикорупциската комисија, кој неодамна беше презентиран на јавна седница на ДКСК, а сега се наоѓа во собраниска процедура. Антикорупционерите отвориле 54 предмети, од кои три се од приговори, …

Прочитајте повеќе »

Бензините поскапуваат за 1 денар, дизелот за половина денар

Цени на нафтените деривати Бензините

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) за цените на нафтените деривати, од ноќеска на полноќ бензините ќе се продаваат за 1 денар по литар повеќе, а дизелот за половина денар повеќе по литар. Цената на екстра-лесното масло за домаќинства не се менува, а мазутот …

Прочитајте повеќе »

Плаќаме најскап метан во соседството иако „Газпром“ за февруари ја намали цената за околу 13 отсто

Автобус јавен превоз

Руската компанија „Газпром“ со „Макпетрол“ постигнале договор за намалување на цената на метанот (компримираниот природен гас – ЦНГ) за околу 13 отсто во земјава. Па така, наместо 110 денари за килограм, од вчера на бензинските станици на „Макпетрол“ еден килограм метан може да се набави за 96 денари за килограм. …

Прочитајте повеќе »

Finance Think: Соба за чекање или брза лента кон економска интеграција во ЕУ?

Finance Think

Клучни аргументи од истражувањето на комплементарноста на иницијативата со Европската интеграција и потенцијалните бенефити и ризици за Северна Македонија при реализација на иницијативата Иницијативата за Заеднички Регионален Пазар (ЗРП) за шесте земји на Западен Балкан претставува чекор напред кон продлабочување на регионалната економска интеграција која започна со ЦЕФТА2006 и треба …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Ковачевски: Минимална плата 18.000 денари, ветено-исполнето

Минималната плата што ќе започне да се исплатува од месец април за 80.000 граѓани во нашата земја ќе биде во висина од најмалку 18.000 денари. Ова е резултат од договорот што вечерва го постигна Владата со синдикатите и со работодавачите. Со ова најново покачување на минималната плата, трето по ред …

Прочитајте повеќе »