Пари

Вести од светот на парите и финансиите.

ССМ: Субвенционирање на плати и во јуни, исплатата директно на сметка на работниците

ССМ: Субвенционирање на плати и во јуни, исплатата директно на сметка на работниците

Сојузот на синдикати на Македонија бара мерката за финансиска поддршка за исплата на плати да важи и за јунската плата, но овие пари да се исплаќаат директно на сметките на работниците. Од таму објаснуваат дека ваквото барање е поради тоа што, во изминатиот период имало информации за злоупотреби, како и …

Прочитајте повеќе »

Ковид-19 го зголеми плаќањето со картички, во март купувањето на интернет поголемо за 99 отсто

онлајн купување картичка

Во првиот квартал од годинава за 15,2 отсто се зголемиле плаќањата на физичките и на правните лица во земјава, со посредство на банките, преку кредитни трансфери и платежни картички, во споредба со истиот период минатата година. Истовремено, за 5,8 отсто се зголемила вредноста на остварените трансакции, соопшти Народната банка (НБРМ). …

Прочитајте повеќе »

ССК: Многу сектори делумно работат, финансиската поддршка да продолжи со нови економски мерки

ССК: Многу сектори делумно работат, финансиската поддршка да продолжи со нови економски мерки

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) апелира на широка консултација и засилување на дијалогот со релевантните институции со цел економските мерки да имаат позитивен ефект врз реалниот сектор и да бидат реално применливи. „Во услови на здравствено – економска криза, претпријатијата се соочуваат со предизвик за нивен опстанок, а …

Прочитајте повеќе »

Корона вирусот во април ја турна македонската индустрија во негатива

Корона вирусот во април ја турна македонската индустрија во негатива

Продолжуваат негативните резултати во економија, како последица на корона кризата. Од месец во месец, статистиката евидентира сè поголем пад на производството во индустријата и на бројот на вработените во неа. Додека во март годинава падот на индустриското производство изнесуваше 13,4 отсто, во споредба со истиот месец лани, веќе во април …

Прочитајте повеќе »

Донесен ребалансот на буџетот 2020: Обезбедени средства за мерките за ревитализација на економијата

Донесен ребалансот на буџетот 2020: Обезбедени средства за мерките за ревитализација на економијата

Владата го донесе ребалансот на буџетот за 2020 година чија цел е да ги финансира мерките за надминување на последиците од КОВИД-19 кризата и да го забрза процесот на опоравување на економијата. Министерката за финансии Нина Ангеловска, која заедно со заменик-министерката за финансии Ширет Елези, го презентираше ребалансот, рече дека …

Прочитајте повеќе »

Лукаревска: Одобрени 21.542 барања од компании за поддршка за исплата на плати, бројот на апликации за финансиска поддршка на лица кои вршат самостојна дејност, како и одзивот за останатите мерки, ги потврдуваат поволностите на економските мерки на Владата

Лукаревска: Одобрени 21.542 барања од компании за поддршка за исплата на плати, бројот на апликации за финансиска поддршка на лица кои вршат самостојна дејност, како и одзивот за останатите мерки, ги потврдуваат поволностите на економските мерки на Владата

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, на денешната прес-конференција ги соопшти резултатите од одзивот на владините мерки од економските пакети за поддршка на стопанството од последиците од корона кризата. Обраќањето на директорката на УЈП Лукаревска, ви го пренесуваме во целост: Управата за јавни приходи, во време на здравствено-економска …

Прочитајте повеќе »

НБРМ: Електронското плаќање во март поголемо за 30 отсто во однос на истиот месец лани

НБРМ: Електронското плаќање во март поголемо за 30 отсто во однос на истиот месец лани

Со започнувањето на корона кризата значително е зголемено безготовинско плаќање и користењето на платежните картички како и услугите за електронско и мобилно банкарство, покажуваат податоците на Народната банка. Според гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, значително расте користењето на електронското банкарство од страна на физичките лица, што во овој период е и во …

Прочитајте повеќе »

До денеска над 19.000 компании аплицирале за мерката финансиска поддршка за исплата на платите за зачувување на што повеќе работни места

До денеска над 19.000 компании аплицирале за мерката финансиска поддршка за исплата на платите за зачувување на што повеќе работни места

Над 19 илјади компании досега аплицирале за мерката за финансиска поддршка за исплата на платите за месеците април и мај во износ најмногу до 14.500 денари месечно по работник преку која се овозможува континуитетот на работните процеси, се обезбедува основа за редовна исплата на плати и придонеси, при што се …

Прочитајте повеќе »