Клучна недела за дијалог меѓу Косово и Србија

Оваа недела треба да биде клучна во напорите за надминување на ќорсокакот во процесот на нормализирање на односите меѓу Косово и Србија.

Дипломатски извори за Радио Слободна Европа потврдија дека оваа недела се очекува Приштина и Белград да се изјаснат за барањата на членовите на „Големата петорка“ при посетата на 21 октомври.

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак, американскиот претставник за Западен Балкан Габриел Ескобар, како и главните советници на лидерите на Франција, Германија и Италија (Емануел Боне, Јенс Плотнер и Франческо Тало) во октомври ги посетија Приштина и Белград. 21 и по тој повод се сретна со косовскиот премиер Албин Курти (Албин) и со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Не се познати конкретните детали за барањата на „Големата петорка“ на овие средби.

Упатени извори напоменуваат дека барањата за Косово главно се однесуваат на прифаќање на нацртот за формирање на Заедница на општини со српско мнозинство, а за Србија на безусловно исполнување на обврските од договорот на патот кон нормализација на односите. вклучувајќи го и Анексот за спроведување на овој договор, кој беше договорен на 18 март во Охрид.

Според дипломатски извори, премиерот на Косово и претседателот на Србија имаат „само неколку дена“ да се изјаснат дали ги прифаќаат барањата.

Ова е причината поради која не се исклучува можноста за средба на Курти и Вучиќ во Брисел до крајот на оваа недела.

Оваа средба и евентуален напредок во форма на каков било договор меѓу страните треба да се случи пред самитот на лидерите на земјите членки на Европската унија, кој ќе се одржи на 26 и 27 октомври.

Доколку тој состанок биде успешен, тогаш во заклучоците на крајот од самитот на ЕУ би била и порака за дијалогот меѓу Србија и Косово.

Вучиќ најави и можност за средба со соговорникот од Приштина во текот на оваа недела.
Пред евентуалната средба на лидерите, Косово и Србија ќе бидат тема на разговор на низа средби за новата ЕУ.

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ на средбата што ќе се одржи на 23 октомври во Луксембург ќе разговараат за процесот на нормализација на Србија и Косово.

На таа средба шефот на европската дипломатија Жозеп Борел ќе зборува и за односите меѓу Приштина и Белград.

Ден пред евентуалната средба на лидерите, на 25 октомври, извештај до амбасадорите на земјите од ЕУ ќе поднесе и европскиот посредник за дијалог Мирослав Лајчак.

До тој ден веќе треба да биде јасно дали партиите ги прифатиле барањата на меѓународната заедница.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

Влада

Уставните измени ќе ја кројат владината коалиција

Според Таравари, тенденција на Курти и Рама била заедничка листа на сите партии на Албанците, …