Балкан

Вести од Балканот

(Видео) Ковачевски: Им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството

(Видео) Ковачевски: Им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, по завршувањето на дијалогот меѓу Србија и Косово, кој под покровителство на Европската Унија, што се одржа денеска во Охрид, им честита на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството, и посака напредок на сите граѓани на Србија и Косово на патот кон …

Прочитајте повеќе »

Вучиќ и Курти во Охрид постигнале делумен договор

Вучиќ и Курти во Охрид постигнале делумен договор

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел изјави во Охрид дека Србија и Косово по 12 часа преговори постигнале согласност за имплементација на договорот за патот кон нормализација на односите на двете земји. Косово и Србија направија уште еден чекор кон нормализација на односите на маратонските преговори кои во саботата се одржаа во …

Прочитајте повеќе »

Германски фирми финансираат дезинформации на српски медиуми

Германски фирми финансираат дезинформации на српски медиуми

Во многу српски медиуми се шири расположение против ЕУ, а во корист на Русија. Германскиот јавен сервис АРД објавува истражување дека токму германски компании ги финансираат овие медиуми преку реклами. „Русија е присилена на војна”, во Украина се спроведуваат „етнички чистења”, бездруго Западот ја почна војната во Украина. Сето тоа …

Прочитајте повеќе »

Нов договор на маса пред Вучиќ и Курти во Охрид

Нов договор на маса пред Вучиќ и Курти во Охрид

Големи очекувања и оптимизам пред новата рунда разговори меѓу Србија и Косово коишто треба да се одржат на 18 март во Охрид, во период кога Жозеп Борел претстојува во посета на Северна Македонија. Големи очекувања и оптимизам пред новата рунда разговори меѓу Србија и Косово коишто треба да се одржат на 18 март …

Прочитајте повеќе »

Ескобар очекува Косово и Србија годинава да постигнат договор

Ескобар

Француско-германскиот предлог е првенствено договор за нормализација, а не за признавање на независноста на Косово, рече специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар во Белград. Тој очекува в сабота во Охрид, „признание“ дека Заедницата на српски општини претставува „важен дел од односите меѓу Србија и Косово“. Очекувам оваа …

Прочитајте повеќе »

Руски дипломати протерани од ЕУ поради шпионажа сега работат во Белград

Руски дипломати протерани од ЕУ поради шпионажа сега работат во Белград

Најмалку тројца руски дипломати кои беа протерани од ЕУ по руската инвазија врз Украина сега се акредитирани руски дипломати во Србија. Двајца од нив се поврзани со руските разузнавачки служби. Неколку земји како причина за протерувањето ја наведоа наводната шпионажа. Во месеците по почетокот на руската инвазија врз Украина минатата …

Прочитајте повеќе »

Бугарски интелектуалци побараа Бугарија да ја признае одговорноста за прогон и депортацијата на Евреите од окупираните територии

Бугарски интелектуалци побараа Бугарија да ја признае одговорноста за прогон и депортацијата на Евреите од окупираните територии

На крајот на минатиот месец, во пресрет на 80-годишнината од спасување на Евреите на територијата на Бугарија, но и на депортацијата на 7.144 Евреи од Македонија во нацистичкиот логор Треблинка во 1943 година, група бугарски интелектуалци побараа Бугарија да ја признае одговорноста за холокаустот на македонските Евреи и да се извини. …

Прочитајте повеќе »

Човекот кој само сакаше нормална Србија

Човекот кој само сакаше нормална Србија

Зоран Ѓинѓиќ имаше доблести кои тешко се наоѓаат во светската политика. Ги разбираше игрите на моќ, но страдаше од доследност. По повод 20-годишнина од неговата смрт, за ДВ пишува германскиот новинар Норберт Мапес-Нидик. Кога беше убиен по едвај две години на функцијата, многу новинари пред две децении во прошталните портрети …

Прочитајте повеќе »