Балкан

Вести од Балканот

Премиерот Ковачевски во Белград ќе учествува на Конференција за инвестиции во енергетика во Западен Балкан

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска во Белград ќе учествуваат на Конференција за инвестиции во обновливи извори на енергија во земјите од Западен Балкан, во организација на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и Амбасадата на Кралството Норвешка. …

Прочитајте повеќе »

Косово конфискува 75 нелегални вили на Шар Планина

Основниот суд во Пеќ привремено конфискуваше 75 вили во планинското одморалиште Брезовица, меѓу кои и имот на високи политичари, судии и роднини на важни политички личности во земјата.  Одлуката за привремена конфискација е донесена поради сомнение дека тие се изградени незаконски. „Тие се под надзор и контрола на државниот обвинител“, …

Прочитајте повеќе »

Германско-француски предлог – најдобра можна понуда?

Германско-францускиот предлог за решавање на косовскиот проблем не наиде на одобрување во Белград. Дали е ова сепак шанса за „компромис“ или пред сè понуда „Србија да ја признае реалноста“? Предлогот во суштина е неприфатлив – вака се тврди во Белград. Притоа посебен проблем претставува фактот дека речиси никој не ја …

Прочитајте повеќе »

Ѓукановиќ одби да го потпише законот за пренесување на неговите овластувања на Собранието

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, го врати Законот за претседателот во Собранието на повторно разгледување, оценувајќи дека таквиот чин ќе предизвика забуна во уставните надлежности на најважните државни органи, ќе го уништи принципот на поделба на власта и ќе го урне државно-правниот поредок. На 2 ноември спорните измени на …

Прочитајте повеќе »

Борел: Настаните во Косово ја доведуваат во опасност напорната работа

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел оцени дека настаните во односите меѓу Косово и Србија ја загрозуваат долгогодишната напорна работа и постигнатото во рамките на дијалогот меѓу Белград и Приштина и ја комплицираат безбедносната ситуација во регионот и пошироко. Европската унија, додаде Борел во изјавата, ги повикува двете …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски и лидерите од Западен Балкан во Берлин потпишаа три договори за мобилност за забрзан регионален економски раст и развој

Во рамки на Самитот за Берлински процес што се одржува денеска во Берлин, Сојузна Република Германија од страна премиерот и лидерите од земјите од Западен Балкан беа потпишани три регионални договори за мобилност. Договорите се однесуваат на однесуваат на взаемно признавање на високообразовните квалификации во земјите од Западен Балкан, меѓусебно …

Прочитајте повеќе »

Шолц: Европа не е целосна без Западен Балкан

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги поздрави напорите на шесте западнобалкански држави за поблиска меѓусебна соработка, на отворањето на самитот на Берлинскиот процес. По руската инвазија врз Украина интеграцијата на земјите од Западниот Балкан во ЕУ стана уште поважна, порача германскиот канцелар Олаф Шолц на отворањето на самитот на Берлинскиот процес во германскиот …

Прочитајте повеќе »

Српската војска во состојба на готовност поради ситуацијата на Косово

Косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свечља изјави дека полицијата почнала да го спроведува планот за автомобилите со српски регистерски таблички. Во истовреме, во Белград е соопштено дека претседателот Александар Вучиќ издал наредба српската армија да биде во состојба на готовност. Овој план – во три фази – ќе се …

Прочитајте повеќе »