Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Облачно време, попладне и во текот на неделата врнежи од дожд а на планините снег

дожд врнежливо време

Под влијание на циклонска активност, денес попладне, во текот на ноќта и утре ќе има врнежи од дожд кои наместа ќе бидат обилни (од 20 до 40 л/м2) со пороен карактер и појава на ретки грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме проследени со силен ветер (над 70 …

Прочитајте повеќе »

Три бебиња жртви на рускиот напад со дрон во Одеса, прогласен е ден на жалост

Три бебиња жртви на рускиот напад со дрон во Одеса, прогласен е ден на жалост

Андриј Костин, генерален обвинител на Украина истакна дека во близина нема воен објект, нарекувајќи го нападот намерно таргетирање на цивили Бројот на загинати во напад на рускo беспилотно летало врз станбен блок во украинскиот град Одеса се искачи на десет, откако телото на третото дете беше извлечено од урнатините, соопштија …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: СДСМ е партија која ги почитува жените и ја препознава нивната способност, сила и моќ

Ковачевски: СДСМ е партија која ги почитува жените и ја препознава нивната способност, сила и моќ

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски денес учествуваше и се обрати на традиционалниот Осмомартовски Марш по повод Интернационалниот ден на жената, во организација на Форумот на жени на СДСМ. Во обраќањето претседателот Ковачевски посочи дека СДСМ е пример за тоа како треба да изгледа вистинска рамноправна застапеност и вистинска родова еднаквост, …

Прочитајте повеќе »

Судир на патриотската десница

Судир на патриотската десница

Во претседателската трка во патриотскиот дел од рингот има шестмина, а во еден ќош од него е само еден „борец“, кој повеќе се потпира на либерални ставови. Кампањата ќе биде возбудлива . Пишува: Љупчо Поповски Она што пред пет-шест месеци изгледаше само борба за датум за избори (парламентарните да бидат заедно со …

Прочитајте повеќе »

Турција – рај за мафијашки банди

Турција – рај за мафијашки банди

Лабави закони против перење пари, лесни услови за стекнување државјанство, недоволно кривично гонење – Турција станува сѐ поатрактивна за меѓународни криминалци. Новиот министер за внатрешни работи сега им објави војна. „Моја почитувана нацијо, денес во Аланија и Истанбул фативме тројца меѓународно барани гангстерски шефови”, објави Али Јерликаја во вторникот на …

Прочитајте повеќе »

Се гради нов дом за сместување ученици во Струмица

Се гради нов дом за сместување ученици во Струмица

Струмица ќе има нов ученички дом за сместување на учениците од соседните општини кои се школуваат во средните училишта Струмица ќе има нов ученички дом за сместување на учениците од соседните општини кои се школуваат во средните училишта. Ова барање се реализира на барање на граѓаните, бидејќи постоечкиот дом и …

Прочитајте повеќе »

Владата го поддржува македонскиот спорт, 10 милиони евра од државата за спортистите, спортските клубови и спортските федерации

Владата го поддржува македонскиот спорт, 10 милиони евра од државата за спортистите, спортските клубови и спортските федерации

Законот за изменување на Законот за спортот има за цел обезбедување на финансиски поттикнувања, субвенции по основ на директна државна помош за националните спортски федерации, спортските клубови, активни спортисти од олимписки и неолимписки спортови и други правни субјекти кои имаат решение за вршење на дејност спорт, подигнување и развој на …

Прочитајте повеќе »

Убиено 14-годишно момче во Прилеп, уапсени се две лица од кои едниот е малолетник

Убиено 14-годишно момче во Прилеп, уапсени се две лица од кои едниот е малолетник

Четиринаесетгодишното момче, кое што беше убиено синоќа во центарот на Прилеп е од селото Сенокос, а полицијата има осомничен сторител. Синоќа околу 20 часот во Прилеп случајни минувачи на тротоарот на булеварот „Гоце Делчев“ забележале повредено тело на дете. Веднаш повикале итна помош, но лекарите констатирале смрт. МВР соопшти дека …

Прочитајте повеќе »