Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

САД го зголемуваат притисокот против корупцијата во Македонија и на Балканот

Санкциите на САД нема да бидат единствена мерка против корупцијата на Балканот, велат од Стејт департментот. Овој пристап е значаен и треба да ги обесхрабри сегашните и идни злоупотреби, но и да ја врати довербата во институциите, оценуваат правни експерти за РСЕ. Според нив, најавите на САД може да имаат …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Економско-енергетскиот совет донесе одлуки со кои се обезбедува топлинска и електрична енергија

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски на вонредната прес-конференција ги соопшти одлуките кои вечерва беа донесени на Економско-енергетскиот совет, а во насока на стабилно обезбедување на топлинска и електрична енергија. Во продолжение е интегралното обраќање на премиерот Димитар Ковачевски: „Почитувани граѓани, Економскиот-енергетскиот совет штотуку заврши и донесовме одлуки кои сакам да …

Прочитајте повеќе »

Талевски: ВМРО-ДПМНЕ удира по џебот на прилепчани, зголемени цените на комуналните услуги и јавниот превоз

Прес-конференција на​ Миле​ Талевски, пратеник​ на СДСМ Почитувани граѓани, ВМРО тендерска ДПМНЕ удира по џебот на граѓаните во време на најголема светска економска криза. Градоначалникот Борче Јовчевски и советниците од ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп ги поскапеа комуналните услуги за дури 67 %,​ јавниот превоз ​ за 50​ %​ и​ водата за …

Прочитајте повеќе »

Грковска: Слободата на изразување, заштитата на медиумите и на новинарите се клучни области на кои ќе работиме во наредниот период

Унапредување на здравствената заштита во затворите, градење на капацитетите за борба против трговија со луѓе кај полицијата, но и во правосудниот систем, социјалните работници и трудовите инспектори, како и јакнење на капацитетите во правосудството за слобода на изразување, слобода на медиуми, заштита на новинарите, се дел од клучните области на …

Прочитајте повеќе »

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ги отфрлија амандманите на СДСМ и Коалицијата, во Прилеп поскапуваат градскиот превоз и сметките за вода и ѓубре

Претседателот на Советот на општина Прилеп, Дејан Проданоски како неосновани ги отфрли сите 400 амандмани на СДСМ и Коалицијата, односно не го прифати предлогот да бидат ставени како точки на дневниот ред на денешната 15 седница на општинскиот Совет. Амандманите се однесуваа против предлог-одлуките на ЈКП „Водовод и канализација“, ЈКП …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Инвестираме во инфраструктура и во услови на светска криза – 70 милиони евра за локални патишта

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на настан по повод презентација на „Проектот за поврзување на локалните патишта”. На настанот свои обраќања имаа и министрите за транспорт и врски Благој Бочварски, за внатрешни работи Оливер Спасовски, а свое видео обраќање имаше и Масимилијано Паолучи, директор на канцеларијата на Светска Банка во …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот Јовчески денеска ќе удрат по џебот на прилепчани

Прес конференција на Моника Грашеска Илиеска, координаторка на советничката група на СДСМ Почитувани, Во режија на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот Борче Јовчески, денеска во општинскиот Совет на повидок е да се случи најголемата пљачка на граѓаните на Прилеп во поновата историја на градот. Немајќи елементарни познавања за успешно менаџирање на општинските …

Прочитајте повеќе »

Историски момент за НАСА: Вселенско летало удри во астероид и го смени неговиот правец

Мисијата „Дарт“ на Американската вселенска агенција (НАСА) успешно удри во астероид со цел да тестира системот за одбрана на планетата Земја. Вселенско летало на НАСА удри во астероид со неверојатна брзина во понеделникот во невидена генерална проба за денот во иднина кога можеби карпа-убиец би ја загрозил Земјата. „Имаме удар!“, …

Прочитајте повеќе »