Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Мора да има одговорност за скандалот со лажните анкети на МТВ нарачани од штабот ВМРО-ДПМНЕ

Мора да има одговорност за скандалот со лажните анкети на МТВ нарачани од штабот ВМРО-ДПМНЕ

Соопштение за јавност на СДСМ За скандалот со лажните анкети објавени на Националната телевизија МТВ а нарачани од штабот на ВМРО-ДПМНЕ мора да има одговорност. Постојан основани сомневања за бројни злоупотреби кои треба да ги истражат надлежни институции. Разтокриена е цела една шема, оперативен план подготвен од Републичкиот изборен штаб …

Прочитајте повеќе »

Сеќавање: 56 години од убиството на Мартин Лутер Кинг

Сеќавање: 56 години од убиството на Мартин Лутер Кинг

„…Имам еден сон, дека еден ден на црвените ридови на Џорџија синовите на поранешните робови и синовите на поранешните сопственици на робови, заедно ќе седнат на масата на братството. Имам еден сон, дека еден ден дури и државата Мисисипи, држава која се мачи во жештината на неправедноста и угнетувањето, ќе …

Прочитајте повеќе »

Скопје: Илинденска затворена поради митинг на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата

Скопје: Илинденска затворена поради митинг на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата

Денеска во Скопје важи посебен режим на сообраќај, поради митинг на ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Министерството за внатрешни работи. Новиот режим започна вчера, со подготвките за митингот. Булеварот „Илинден“ ќе биде затворен за сообраќај во двата правци од мостот „Гоце Делчев“ до булеварот „Климент Охридски“. МВР соопшти дека во текот на денот, …

Прочитајте повеќе »

Почна кампањата за претседателските избори

Кандидати кампања

На полноќ официјално почна изборната кампања за претстојните претседателски избори кои ќе се одржат на 24 април. Седум кандидати го обезбедиле потребниот број на потписи од граѓани или од пратеници. На 8 мај, заедно со парламентарните избори, ќе се одржи и вториот круг од претседателските избори. Актуелниот претседател и кандидат …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Коалицијата за европска иднина ќе ја формира следната проевропска Влада на Македонија

Ковачевски: Коалицијата за европска иднина ќе ја формира следната проевропска Влада на Македонија

„Коалицијата за европска иднина ќе има мнозинство во Собранието и повторно ќе ја формираме проевропската Влада на Македонија, а Стево Пендаровски ќе биде избран за Претседател на Македонија. Тоа се потврди и на вчерашната Конвенција во салата Борис Трајковски на која присуствуваа голем број граѓани“, истакна претседателот на СДСМ, Димитар …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски: Ветинг за судиите, обвинителите и политичарите, затвор за сите кои не можат да докажат од каде им се парите

Пендаровски: Ветинг за судиите, обвинителите и политичарите, затвор за сите кои не можат да докажат од каде им се парите

Поенти од обраќањето на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски на синоќешната изборна конвенција Ќе продолжам да работам за плата а не за проценти и да ги третирам сите еднакво, да ги почитувам младите луѓе. Ќе продолжам да им помагам на понижените, ќе продолжам да ги критикувам криминалот и високата корупција на …

Прочитајте повеќе »

Москва 2024 ја демаскираше Москва од 2022 година – специјалната операција стана војна

Москва 2024 ја демаскираше Москва од 2022 година – специјалната операција стана војна

Москва повеќе не се обидува да ги сокрие своите намери и крајната цел во врска со агресијата врз Украина што ја започна во февруари 2022 година. „Чудесно“ трансформирајќи ја својата „специјална воена операција“ во војна, Москва ја признава својата намера за уништување на Украина онаква каква е зачленета во Обединетите …

Прочитајте повеќе »

Петров: Неприфатливо е МТВ да биде партиска експозитура на ДПМНЕ

Даштевски кривично дело

„ДПМНЕ лиферуваат лажни анкети, коишто со документи им се пробиени, дека тоа го прават за да го креираат јавното мислење“, истакна за „Слободен печат“ членот на ИО на СДСМ, Андреј Петров. Петров нагласи дека тоа е таа матрица, која мора да се промени кај ДПМНЕ. „МРТ во своето однесување е …

Прочитајте повеќе »