Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Борбата на родителите на деца со аутизам е секојдневна и тешка

Борбата на родителите на деца со аутизам е секојдневна и тешка

Не драги мои, не е размазено и невоспитано детето. Аутистично е. Лицата со аутизам во Македонија немаат регистар, односно државата не знае колку семејства со заби гризаат за нашите деца да бидат видени и чуени, сведочи мајка на дете со аутизам Бројот на лица со аутизам во земјава расте и …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Голем скандал – лажните анкети на МТВ се нарачани од штабот на ВМРО-ДПМНЕ (фото)

СДСМ: Голем скандал - лажните анкети на МТВ се нарачани од штабот на ВМРО-ДПМНЕ (фото)

Голем скандал е на повидок. Се потврдува дека лажните анкети објавени на Националната телевизија МТВ се нарачани од штабот на ВМРО-ДПМНЕ. Станува збор за реализација на цела шема, оперативен план подготвен од Републичкиот изборен штаб на ДПМНЕ на 05.12.2023 година за пласирање на лажни анкети за рејтинзите на партиите и …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски: Не згрешивме околу стратешките прашања, но застанавме на половина пат од слоганот „Нема правда, нема мир“

Пендаровски: Не згрешивме околу стратешките прашања, но застанавме на половина пат од слоганот „Нема правда, нема мир“

Застанавме на половина пат во нашиот слоган „Нема правда, нема мир“. Не може да го вратиме времето но мора да се обврземе на ветинг на политичари, судии и обвинители. Сите кои намерно држат предмети во фиоки или не може да докажат од каде им се милионите треба да лежат во …

Прочитајте повеќе »

Македонското судство „стега палци“ да не се пензионираат судиите

суд судство правда

Ако судија се разболе, пензионира или почине некои судови ќе стават „клуч на врата“ оти работат со еден судија. Според статистиката на Судскиот совет судството е речиси преполовено, а долгорочно решение за сега нема. Проблем е и рамномерната распределба по судови, па ефикасноста е на ниско ниво. Ако го отворите …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Нема откажување, Европска Македонија ќе биде реалност!

Ковачевски: Нема откажување, Европска Македонија ќе биде реалност!

„Одиме на победа! Со Стево, со вас и со мене, во 2028 година Македонија ќе ги заврши преговорите со ЕУ и сите вие овде ќе бидете горди што се биле дел од патот на Македонија кон поправедна, побогата, подемократска европска држава“, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на денешната Конвенција …

Прочитајте повеќе »

Судот во Тетово одлучил Села да ги добие печатите од Алијанса за Албанците, Таравари најавува жалба

Судот во Тетово одлучил Села да ги добие печатите од Алијанса за Албанците, Таравари најавува жалба

Судот во Тетово донел одлука печатите од партијата Алијанса за Албанците да ги добие крилото на Зијадин Села. Ваквата информација ја потврдија крилото на Села, додека Арбен Таравари кој е дел од другото крило на Алијанса за Албанците Арбен Таравари најавува жалба. „Судот одлучи дека нашето барање за регистрација на …

Прочитајте повеќе »

Дезинформациите ги поткопуваат темелите на демократијата – проверката на факти е клучна

Дезинформациите ги поткопуваат темелите на демократијата – проверката на факти е клучна

Амбасадорот на ЕУ Дејвид Гир истакна дека проверувачите на факти мора да работат самостојно и да немаат политички притисоци. Се осврна на фактот дека се ближат избори, а со тоа веќе се гледаат и штетните влијанија што се вршат врз проверувачте на факти, посебно во онлајн светот Неопходно е да …

Прочитајте повеќе »

Програма за европска иднина: Бесплатен оброк и бесплатна екскурзија за учениците

Програма за европска иднина: Бесплатен оброк и бесплатна екскурзија за учениците

Соопштение за јавност на СДСМ Победничката „Програма за европска иднина“ на СДСМ за претстојните избори предвидува серија мерки за младите, за учениците, за унапредување на ученичкиот стандард. Бесплатен оброк се воведува за учениците во основните и средните училишта, по примерот на студентскиот оброк, кој го користат околу 29.000 студенти. Бесплатен …

Прочитајте повеќе »