Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Вакцината против голема кашлица е безбедна, над 180 милиони дози се дистрибуирани ширум светот

Вакцината против голема кашлица е безбедна, над 180 милиони дози се дистрибуирани ширум светот

Во С. Македонија секој несакан ефект од кој било лек може да се пријави во МАЛМЕД во одделот за фармаковигиланца. Вакцината досега на европско и светско ниво покажува апсолутно поволен безбедносен профил Единствените луѓе кои зборуваат за некакво криење на бројот на починати како последица на вакцинирањето, е мала група …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: Направивме договор со кој обезбедуваме поевтина струја за граѓаните

Битиќи: Направивме договор со кој обезбедуваме поевтина струја за граѓаните

„Со договорот за стратешката инвестиција на Митилинеос за изградба на когенеративна централа во Скопје, обезбедивме модел со кој обезбедуваме поевтина струја за граѓаните во наредните 20 години“, рече вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, во „Топ Тема“ на телевизија „Телма“. Битиќи истакна дека енергетската транзиција во државата ќе се случи …

Прочитајте повеќе »

Изборите распишани – кандидатите уште „тајни“

Изборите распишани - кандидатите уште „тајни“

Претседателот на Собранието, Јован Митрески ги распиша двојните избори. Претседателски избори треба да се одржат на 24 април, а на 8 мај се закажани парламентарните избори. Претседателот на Собранието Јован Митрески ги потпиша решенијата со кои се распишуваат претседателските и парламентарните избори во 2024 година. Седмите претседателски избори треба да се …

Прочитајте повеќе »

ОН: Израелскиот напад во Рафах може да доведе до „масакр“

ОН: Израелскиот напад во Рафах може да доведе до „масакр“

Во Рафах, град со површина од 64 квадратни километри, се сместени 1,5 милиони Палестинци кои чекаат редици за храна, вода и пристап до тоалет Израел беше остро критикуван од неколку страни, меѓу кои Обединетите нации, Обединетото Кралство и САД, за воздушните напади во градот Рафах, град со површина од 64 …

Прочитајте повеќе »

Џафери во Брисел на средба со европратениците: Евроинтеграциите остануваат во фокусот на Владата

Џафери во Брисел на средба со европратениците: Евроинтеграциите остануваат во фокусот на Владата

Претседателот на Владата, Талат Џафери, денеска во Брисел оствари средба со европратениците Илхан Кјучук, Тонино Пицула, Тинеке Стрик и Карло Реслер. Во владината делегација која ја предводи премиерот Џафери се и првиот заменик на претседателот за европски прашања, Бојан Маричиќ, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи. На средбата беа …

Прочитајте повеќе »

Влада: Бесплатна замена на возачките и сообраќајните дозволи

Влада: Бесплатна замена на возачките и сообраќајните дозволи

На последната седница, Владата донесе одлука со којашто се овозможува бесплатна замена на важечките возачки и сообраќајните дозволи за граѓаните на Република Северна Македонија. Во таа насока задолжено е Министерството за внатрешни работи да ги преземе соодветните правни акти, согласно што возачките и сообраќајните дозволи коишто треба предвремено да се …

Прочитајте повеќе »

Претседателот на Собранието Митрески треба да ги распише претседателските и парламентарните избори

Претседателот на Собранието Митрески треба да ги распише претседателските и парламентарните избори

Претседателот на Собранието Јован Митрески се очекува денеска попладне да ги распише претседателските и парламентарните избори 2024 година. Седмите претседателски избори, според политичкиот договор, треба да се одржат на 24 април, додека на 8 мај ќе се одржат единаесетите парламентарни избори, коишто овој пат ќе бидат редовни. Доколку има втор …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски не го потпиша законот за игри на среќа

Пендаровски не го потпиша законот за игри на среќа

Главна причина за одлуката е неоодветната употреба на европското знаменце. Тој ги повикува пратениците пак да почнат дебата, но во редовна законодавна постапка, за ова прашање. Претседателот Стево Пендаровски не даде зелено светло за законот за игрите на среќа. Тој одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување …

Прочитајте повеќе »