Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Пивоваров: Почнува јавна дебата за примена на полиграф како модел за спречување на корупцијата на граничните премини

Пивоваров: Почнува јавна дебата за примена на полиграф како модел за спречување на корупцијата на граничните премини

Националниот координатор за гранично управување, Владимир Пивоваров одржа прес-конференција на која го најави отпочнувањето на серија јавни дебати за „Утврдување на интегритет на сите службеници кои работат на високо ризични работни места на граничната линија со примена на полиграф, како превентивна мерка за спречување на можна корупција“. Тој информираше дека …

Прочитајте повеќе »

Забрана за тргување на сè што е производено со принудна работа, одлучи ЕУ

Забрана за тргување на сè што е производено со принудна работа, одлучи ЕУ

Производите за кои ќе се утврди дека се направени со принудна работа, според договорот, ќе бидат запленети и „донирани, рециклирани или уништени“, соопшти Европскиот парламент Без разлика дали станува збор за шраф, зрно какао, метла или автомобил – во иднина ништо што е произведено со принудна работа нема да може …

Прочитајте повеќе »

Руски дезинформации сејат магла и антизападно расположение во С. Македонија

Руски дезинформации сејат магла и антизападно расположение во С. Македонија

Анализата на пет најчести дезинформациски наративи, како и разговорите со безбедносни експерти и политички фактори, укажуваат на тоа дека руските дезинформации не доминираат во јавниот простор, но многу лесно продираат преку медиуми, социјални мрежи и пренесени изјави на  експонирани политички фигури Бројни дезинформациски наративи се истурија во земјава преку странски …

Прочитајте повеќе »

Препораки: Засилени контроли и тестирање за големата кашлица

Препораки: Засилени контроли и тестирање за големата кашлица

Досега се регистрирани 123 случаи на голема кашлица во земјата од кои 109 се во Скопје. Од 15 март се очекуваат и вакцини против пертусис за возрасни. Засилен инспекциски надзор во градинките, тестирање за голема кашлица на ниво на државата, како и препорака за водење на дигитална евиенција во вакциналните пунктови, се …

Прочитајте повеќе »

Од денеска граѓаните на Македонија, Србија и Албанија со слободен пристап до пазарот на трудот во „Отворен Балкан“

Од денеска граѓаните на Македонија, Србија и Албанија со слободен пристап до пазарот на трудот во „Отворен Балкан“

Од денеска, граѓаните на Северна Македонија, Србија и Албанија можат да ја користат мерката Слободен пристап до пазарот на трудот во рамки на „Отворен Балкан”. Мерката произлегува од меѓународните договори потпишани меѓу трите државни членки на иницијативата Отворен Балкан и тоа Договорот за услови за слободен пристап до пазарот на …

Прочитајте повеќе »

Бочварски: Инвестираме еден милион евра во нов видео надзор на сите гранични премини за поефикасен транспорт

Бочварски: Инвестираме еден милион евра во нов видео надзор на сите гранични премини за поефикасен транспорт

Инвестиравме околу 1 милион евра за набавка и инсталација на нов видео надзор на сите гранични премини во државата за да постигнеме поефикасен транспорт и подобрување на работата на Царинската управа и Граничната полиција, истакна денеска министерот Бочварски од граничниот премин Дојран каде со директорот на Царинската управа Стефан Богоев …

Прочитајте повеќе »

Зошто пак ќе гласам за Пендаровски

Пендаровски

Со изборот на Стево Пендаровски и коалицијата за членство во ЕУ, современиците имаат историска шанса, но и обврска, да ја продолжат и да ја завршат најзначајната работа за иднината на својата земја. Пишува: Ерол Ризаов Пред неполни пет години, поточно на 3 мај 2019 година, објавив колумна под наслов „Зошто …

Прочитајте повеќе »

Франција го внесе правото на абортус во Уставот

Франција го внесе правото на абортус во Уставот

Историска одлука во Франција – пратениците во двата дома на парламентот се изјаснија за внесување на правото на абортус во Уставот. На Ајфеловата кула беше проектирано: „Мое тело, моја одлука“. Франција е прва земја во светот која го внесе правото на абортус во Уставот. Пратениците во двата дома на францускиот …

Прочитајте повеќе »