Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Ценовска-Серафимовска: ДПМНЕ и БЕСА да ја поништат одлуката за рушење на верското обележје на Шапка

Изјава за медиуми на Мелиса Ценовска – Серафимовска, членка на Извршниот одбор на СДСМ БЕСА и ДПМНЕ во Тетово со своите штетни одлуки и сценарија сакаат да предизвикуваат поделби и тензии меѓу граѓаните, да го загрозат соживотот и меѓусебното разбирање. Бараме од коалицијата БЕСА – ДПМНЕ во Тетово да ја …

Прочитајте повеќе »

Од трите кандидати за нов републички јавен обвинител, остана само Љупчо Коцевски

обвинителство

Филтерот во Советот на јавни обвинители не го поминаа Лидија Раичевиќ и Фатиме Фетаи Од тројцата пријавени кандидати за преземање на улогата на републички јавен обвинител остана само Љупчо Коцевски. На денешната седница на Советот на јавните обвинители се даваше мислење за пријавените кандидати за огласот за јавен обвинител на …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Пуштен во употреба затворениот базен во Струга, инвестициите во спортот се инвестиции во здрави и напредни генерации

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска присуствуваше и се обрати на официјалното отворање на затворениот пливачки базен во Струга, кој по 20 години беше целосно реконструиран. Базенот беше реконструиран со буџетски средства преку Агенцијата за млади и спорт во износ од 1,6 милиони евра. Во продолжение го пренесуваме интегралното обраќање …

Прочитајте повеќе »

Стапуваат мерки и препораки за заштита од аерозагадувањето во Скопје

Концентрациите на ПМ-10 честички се над четири пати над дозволените максимални концентрации на мерната станица во Лисиче, како и три пати над дозволеното на мерната станица Ректорат Во Скопје е надминат прагот на алармирање поради многу високите концентрации на ПМ-10 честички во воздухот од над 150 микрограми на метар кубен, …

Прочитајте повеќе »

Државниот завод за ревизија објави неповолен ревизорски извештај за ЈКП Комуналец од Прилеп

ревизорски извештај за ЈКП Комуналец од Прилеп

Државниот завод за ревизија изврши ревизија на финансиските извештаи заедно со ревизија на усогласеност на Јавното комунално претпријатие „Комуналец“ Прилеп за 2022 година Со извршената ревизија, Државниот завод за ревизија изрази неповолно мислење за реалноста и објективноста на финансиските извештаи за 2022 година и за усогласеноста со законската регулатива, упатства …

Прочитајте повеќе »

СДСМ и коалицијата го презедоа мнозинството во Советот на Македонски Брод

СДСМ со партиите од коалицијата, меѓу кои ЛДП и независните советници, го презеде мнозинството во Советот на општина Македонски Брод. Во тој контекст, во соопштението на СДСМ се вели: „Коалицијата на ДПМНЕ и Левица од денеска се во опозицијата во Советот на општина Македонски Брод. Изминаа две години од локалните …

Прочитајте повеќе »

ЦО на СДСМ: Кадровски решенија за техничката Влада, овластување на претседателот Ковачевски за Европски фронт, Зечевиќ е Шеф на ЦИШ

Соопштение за јавност на СДСМ На денешната седница Централниот одбор на СДСМ донесе повеќе одлуки и заклучоци. 1. Врз основа на иницијативата за широк Европски фронт, Централниот одбор на СДСМ го овласти претседателот Димитар Ковачевски да формира работна група и да разговара со сите политички субјекти, невладини организации, граѓански здруженија, …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски на предновогодишна средба со децата од малите групни домови од ЈУ Детски дом „11 Октомври“

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска заедно со министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска имаше новогодишна средба со децата згрижени во мали групни домови од Јавната установа Детски дом „11 Октомври“ во Скопје. На средбата, премиерот Ковачевски разговараше со децата за предизвиците со кои се соочуваат во училиште, …

Прочитајте повеќе »